Jump to content

TAIKLAUS ŠAUDYMO PAGRINDAI


Ar jūs kada nors matė, Kaip šaudo aukščiausios klasės šauliai? Atkreipkite dėmesį į jų racionalius judesius. Jie nemeta karštligiškai šautuvo buožę prie peties, nespaudžia savo skruostą prie buožės iki žandikaulio braškėjimo, nesukinėja kūno 180 laipsnių kampu, vedant/gaudant taikinį šautuvu. Ekstra klasės šaulių veiksmai orientuoti ne sukurti išorinį veiksmų efektą, o į tikslų pataikymą į taikinį.

Norite šaudyti, kaip ekstra klasės meistras? Tada būtina pradėti treniruotę nuo to, kaip teisingai pakelti ginklą prisitaikymui. Daugelis mano, kad staigus ginklo pakėlimas yra preliudija tolesniam taikinio vedimui ir šūviui. Kai stebi naujokus medžiotojus, dėmesį pritraukia jų judėjimo ypatybės. Jie stengiasi pakelti ginklą prie peties, kaip tik įmanoma greičiau, o tada, akimirksniui stabtelėję, prispaudžia skruostą prie šautuvo buožės, ir tik tada pradeda vamzdžiu sekti taikinį. Būtent šis skubotumas yra priežastis to, kad šaulys dažniausiai neturi laiko vamzdžiu lydėti taikinio. Patyrę šauliai šautuvo pakėlimą ir taikinio vedimą sujungia į vieną veiksmą. Teisingas, greitas, tačiau be sumaišties, šautuvo pakėlimas suteikia šauliui galimybę į taikinio aplenkimą ir tikslų šūvį. Teisingai ištreniruotu šautuvo pakėlimo momentu šaulys susikoncentruoja į taikinį, o toliau viskas vyksta savaime, iki pat tikslaus šūvio. Žinoma, niekas savaime neįvyksta, tačiau praktinis įdirbis iki automatizmo, judesių koordinacija suteikia galimybę nukreipti šautuvą į ten kur reikia šauti.

Kaip tai daroma?

Nuo pat pradžių išmokti teisingai mestelti ginklą mokosi labai mažas medžiotojų skaičius. Daugeliu atvejų šaudymo treniruotės vykdomos jau medžiojant į nejudančius taikinius, kur taikiniams tarnauja ištuštinti buteliai, o judančius taikinius imituoja iš esmės yra tie patys tušti buteliai, kai kiti medžiotojai, paslaugiai juos mėto į orą. Tiesiog, kaip pirmuoju taip ir antruoju atvejais, dažniausiai, buožė, prieš metant taikinį jau būna prispausta prie peties. Gana dažnai, šaudymo instruktoriai šaudymo vietose nuolaidžiauja pradedantiesiems, leidžia pakelti ginklą dar prieš paleidžiant taikinį/lėkštelę. Humanizmas, žinoma, gerai, tačiau, dėl nesėkmių medžioklėje, Jums teks kaltinti tik save.

Pirmiausia jūs turite suprasti, kad šautuvo buožę reikia kelti ne į petį, o prie skruosto. Šį veiksmą/judesį būtina ištreniruoti namuose priešais veidrodį. Prieš pradedant treniruotę, privalote keletą kartų įsitikinti, kad Jūsų ginklas neužtaisytas.

Atsistokite priešais veidrodį. Pataikymo taškas yra Jūsų dešinioji akis veidrodyje. Kojos pečių plotyje, kairė koja pusę žingsnio į priekį. (Čia apie tuos, kurie šaudo nuo dešiniojo peties). Rankos, laikančios ginklą lygiagrečios grindims.

Ginklo vamzdžio kėlimas prasideda judesiu į priekį ir į viršų "taikinio" link. Kai kurie instruktoriai palygina šį judesį su komanda kareiviams - "durtuvais pirmyn!". Po to, kai ginklas pajudėjo link taikinio, ranka, laikanti ginklą už buožės kaklelio, kelia ginklą link skruosto, o ne remia į petį. Geriausia būtų, kad galva liktų pradinėje padėtyje, tačiau leidžiama ir šiek tiek palenkti galvą į priekį, priglaudžiant buožę prie skruosto. Jei jūs įdėmiai stebėjote taikinį, veidrodyje pamatysite, kad per tą laiką, kai buožė paliečia petį, vamzdžio žiočių atspindys veidrodyje sutampa su dešiniąja Jūsų akimi.

Taikinio vedimo menas

Po to, kai įvaldysite ginklo pakėlimo techniką, galite manyti, kad Jūs jau pusiau įsisavinote taikinio vedimą/sekimą šautuvu techniką. Atminkite, kad kelti ginklą ir sekti taikinį atliekama tuo pačiu metu. Tiksliau būtų sakyti, kad taikinio sekimas/vedimas prasideda dalį sekundės prieš pakeliant ginklą, nes jūs niekada nepataikysite į taikinį, jeigu vamzdžiai nejudės ta pačia trajektorija, kaip ir taikinys.

Taigi, Jūs stovite anksčiau aprašytoje pozicijoje. Kairė ranka veda vamzdį įsivaizduojamojo paukščio skrydžio trajektorija, o tuo pačiu metu dešinėje pradeda kelti ginklą. Jūs įdėmiai stebite paukščio skrydį ir nuspaudžiate gaiduką tuo akimirksniu, kai vamzdis aplenkia taikinį.

Formuojant vedimo/sekimo įgūdžius ir šautuvo pakėlimą galite imtis kambario sienų ir lubų padalinimo pagal įsivaizduojamą paukščio skrydžio trajektorijos. Nutolkite nuo sienos apie trejetą metrų ir apsisukite veidu į sieną. Kairės kojos pėda turi būti nukreipta į tą tašką, į kurį norite pataikyti. Veskite vamzdį išilgai sąlyginio paukščio skrydžio trajektorijos, kartu keliate šautuvą prie peties. Aplenkę "skrendantį taikinį", tarkite "bum", tačiau jokiu būdu nesustokite vesti šautuvo vamzdžius.

Beje, sportininkai pastoviai tobulina šautuvo kėlimo techniką, tai jų kasdienės treniruotės. Per vieną treniruotę ginklo pakėlimo skaičius kartais viršina daugiau nei šimtą kartų. Pradedantiesiems bus pakankamai šautuvą pakelti ir dvidešimt penkių kartų. Net jei nesistengiate pasiekti sportinio meistriškumo viršūnių, kelėtos minučių kasdieninio mokymo trukmė, kurio metu gerinsite techniką keliant ginklą (įsitikinkite, kad ginklas neužtaisytas), suteiks nuoseklumo judesiuose. O tobuli judesiai labai pravers medžioklėje arba sporto stende.

Praktiniai šaudymai

Kai nuo teorijos ir treniruočių pereisite prie praktinių šaudymo pratybų šaudymo aikštelėse, pradėkite šaudymo įgūdžių siekti šaudydami į atskrendančias lėkštutes. Atminkite, kad rankų judesiai bus teisingi tik tuo atveju, jeigu veiksmai bus ištobulinti. Sutelkite dėmesį į skrendančias lėkšteles ir netrukdykite rankoms atlikti savo darbą. Jei akys ir rankos dirbs sutartinai, tai teisingas šautuvo pakėlimas bus garantija, kad kiekvienas Jūsų šūvis bus taiklus.

Parengė Edvardas Pavilonis


User Feedback

Recommended CommentsJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...