Jump to content

Recommended Posts

Jūs kol kas pats neketinate užtaisinėti šovinius ir todėl nusipirkote parduotuvėje, jums tinkančius pagal kalibrą. Prišaudymui arba, tiksliau sakant, nustatyti šūvio tikslumą, pastovumą, stiprumą naudojami 3 arba 7 numerio šratai. Šaudoma, paprastai, iš 35 m atstumo. Visi šie parametrai priklauso ne tik nuo vamzdžių, bet ir šovinių kokybės. Tačiau tai bus aptariama toliau.
Lekiant šratams, jie išsisklaido konusu. Šaudant iš 35 metrų, šratų spiečius siekia daugiau nei metrą skersmens, o atskiri gali išsibarstyti ir plačiau. Šautuvo testavimą yra geriausia atlikti šaudant su atrama – įtvirtinimu, esant ramiam orui, kad iki minimumo sumažinti paklaidą. Testavimas atliekamas specialiai tam skirtose vietose, šaudyklose. Kai kurie vadovėliai rekomenduoja testuoti ginklą debesuotą dieną. Man atrodo, kad kai yra debesuota, didėja drėgmė, kuri padidina oro pasipriešinimą, o tai veikia šratų "skrydį". Taigi testavimas bus tiksliausias esant giedrai. Nukritus temperatūrai 1°C, palyginus su normalia (12,5°C), šratų skaičius, pataikiusių į taikinį, apytiksliai sumažėja apie 0,25%, o pakilus oro temperatūrai tiek pat padidėja. Tai taikoma šaudmenims, užtaisytiems dūminiu paraku, o paprastu paraku - prie temperatūrų intervale nuo 10 iki 22 °C.
Ginklas testuojamas šaudant į tuščią popieriaus lapą, kurio matmenys: 1 x 1 m, esančių 35 metrų atstumą. Po šūvio yra nustatomas šratų "skrydžio" centras "iš akies", arba nubrėžiamos vertikalios ir horizontalios linijos, kuriomis atskiriama iš kairės ir dešinės, iš viršaus ir apačios po 30% pataikiusių šratų. Šios linijos sudaro stačiakampį, kuriame susikirtimo taškas ir bus ašies centru.

 

post-3-0-51566600-1359978594_thumb.jpg

Popieriaus lapas vaizdžiai parodo, kaip šratai pataiko į taikinį. Kad labiau pagrįsti išvadą apie tai, kaip pasiskirsto objekte šratai, popieriaus lape nupiešiamas taikinys, paruoštas A.A.Zernovo. Daugelis vadovėlių remiasi juo. Jūs nubrėžiate 80 cm skersmens apskritimą, padalinate jį į 8, 16, 24, 32, 40 cm spinduliu. Jūs galite lengvai nupiešti apskritimus, jei pieštuką pririšite prie  tam tikro ilgio virvutės ir nukreipsite jį į apskritimo centrą. Taikinio plotas yra 50, 24 kv. dm. (decimetrų).  o kitose zonose - 2, 6, 10, 14, 18 kv.dm (decimetrų). Kiekviena zona yra padalinta į dalis (laukus) kurių plotas 0,5 kvadratinio decimetro.: pirmoje zonoje - 4 dalys, antroje - 12, o trečioje - 20 ir tt. Centrinėje taikinio dalyje - juodas apskritimas - 8 cm skersmens su baltu apskritimu centre, kurio skersmuo 4 cm.

 

post-3-0-14242600-1359978595_thumb.jpg


Visą taikinį galima patalpinti ir 75 cm apskritime, kurio plotas 44,18 kv. decimetrų, kurio viena dalis yra 0,44 kv dm. STODOLNAJA MIŠEN  (Vandzeevskio taikinys). Pirmo rato skersmuo 163 mm, o rato A - 252 mm, B - 396 mm, C - 521 mm, D - 635 mm, E - 750 mm. Taikinio centro (obuolio) skersmuo - 50 mm (palyginimui).

 

post-3-0-64481800-1359978595_thumb.jpg


Galima panaudoti vienos šešioliktosios dalies taikinį, jo skersmuo - 75 cm, o vienos dalies plotas - 2, 76 kv. dm. Kai jūs visa tai padarėte, pradėkite šaudyti į savo piešinį. Vienas šūvis nieko nereiškia, rezultatų palyginimui reikia iššauti penkis - šešis kartus. Šūvio tikslumas nustatomas pagal vidurinio taško pasislinkimą, nuo taško į kurį taikėmės. Trumpai tariant, kur taikėtės, ten ir turėtumėte pataikyti. Tarp prisitaikymo ir pataikymo taškų skirtumas neturi viršyti: viršuje - 150 mm, apačioje - 50 mm, kairėje ir dešinėje - 75 mm. Skirtumas tarp vamzdžio ašies centrų neturėtų būti didesnis 150 mm. Tankėjimas į centrą. Patekusių į pirmą ir antrą zoną, su kiekiu pataikytų į penktą zoną. Šratų skaičius, kuris pateko į pirmą ir antrą zoną skaičius, padauginkite iš 2,5 ir padalinkite gautą rezultatą iš šratų kiekio, patekusio į penktą zoną. Kai kurie vadovėliai rekomenduoja nustatyti šratų sankaupą centre taip: šratų skaičių, patekusių į pirmą ir antrą zoną, palyginkite su šratų kiekių, patekusių į penktą zoną ir skirtumą padauginkite iš korekcijos koeficiento 2,25. Nuo skaičių gausos tiesiog norisi nusišauti! Šaudmens sklaida nustatomas pagal visų šratų, pataikiusių į taikinį suma, padalintą iš bendro šratų skaičiaus ir padauginta iš 100. Šis šaudmenų sklaidos rodiklis, išreikštas procentais. Šautuvai su vidutinę sklaida sudaro 50-60%, geras pataikymas - iki 70%, labai geras pataikymas - iki 90%. Apie šūvio kokybę kiekvienas medžiotojas turi savo supratimą. Kiekvienam medžioklės būdui reikalingas savitas šūvis. Vieniems medžiotojams patinka mažesnė sklaida, kitiems ne. Didesnė sklaida suteikia daugiau galimybių pataikyti į laimikį. Vienoda sklaida vadinama, kai kuo daugiau į taikinio laukų pataikyta, nors vienu šratu. Kuo daugiau, tuo geriau.
ŠŪVIO PASTOVUMAS
Palyginame visus taikinio lapus. Pažiūrėkime į šūvio sklaidą, vienodumą, šratų tankį prie centro. Jeigu šis skirtumas yra 10%, šūvis puikus, jei 15% - labai geras, 20% - geras, 25% - patenkinamas. Panašiai, kaip mokykliniai pažymiai! Daug laiko reikalaujantis, bet vaizdingas būdas, leidžiantis palyginti visus pataikymus vienu metu, yra spalvomis pažymėti kiekvieną šūvį. Popieriaus lapai ir taikiniai turi tiksliai sutapti. Šratai taikinių lakštuose padarė skyles. Tam reikalui reikia naudoti skirtingų spalvų žymeklius. Sudedate taikinius vienas ant kito, ir, paeiliui, nuo vieno lapo  perkeliate šūvio vietą ant kito, pažymėdami kiekvieną šūvį sava spalvą. Gauta "mozaika" iškalbingai papasakos jums, kaip taiklus jūsų ginklas. Spalvotas kiekvieno šūvio išskyrimas reiškia ir paprastą jų žymėjimą įvairiomis spalvomis, tačiau ant vieno lapo. Visa tai yra įmanoma todėl, kad jūsų ginklas yra įtvirtintas pastovioje pozicijoje. Tačiau jūs esate gyvas žmogus, kvėpuojate, judinate savo pirštus, todėl kryptukas gali šiek tiek pasislinkti į šoną - šūviai nebus panašus vienas į kitą. Jums galėtų pagelbėti perkėlimas viso ar šešioliktosios dalies taikinio kopiją ant kalkės arba ant permatomos plastmasės, užklojant pažeistą taikinį į kurį buvo šauta. Šiuo atveju šūvio rodikliai bus akivaizdus. Yra įvairių šūvio vertinimo parametrų. Jei jūs norite labiau įsigilinti į šią tema, jums gali padėti speciali literatūra.
Šūvio galia. Testuojama ir nustatoma taip, kaip nurodyta toliau (žiūrėkite pieš.4). Taikinio vietoje pritvirtiname sausą pušinę lentą ir iš 35 m atstumo iššaunama į ją. Apžiūrėjęs lentą po šūvio, medžiotojas arba sumažina šratų skaičių šovinyje arba ieško efektyvesnio parako. Medžio tankis yra skirtingas, pasitaiko šakų, ir tokiu būdu šūvio galia yra nustatoma tik apytiksliai. Tačiau vis tik toks šūvio galios nustatymo metodas egzistuoja. Jeigu šratas įsmigo į lentą tik visa savo apimtimi, -- šūvio galia buvo maža. Jeigu šratas įsminga į lenta savo dviguba apimtimi, - šūvio galia patenkinama. Trimis apimtimis - gera, o keturiomis, - galia labai gera.

 

post-3-0-14608700-1359978596_thumb.jpg

Vamzdžių kokybė turi įtakos mažiau šūvio galiai nei šovinio kokybė, tačiau iš netinkamų vamzdžių gaunasi silpnas šūvis. Geri vamzdžiai, - garantuoja tinkamą galią. Šovinių kokybę galima pagerinti, o šautuvo vamzdžius pakeisti ne taip paprasta.

 

 

Parengė Edvardas Pavilonis
pagal V.Sugrobov‘as Как метко стрелять из охотничьего ружья дробю

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...