Jump to content

ŠAUDYMAS Į SKRENDANČIUS TAIKINIUS PAMOKOS


Recommended Posts

post-3-0-43951300-1360826212_thumb.png

PIRMA PAMOKA   

Šaulio stovėsena šaudantį į skrendantį taikinį

Atrodytų paprasta - atsistoji pusiau pasisukus šaudymo kryptimi, kojos - pečių plotyje,  šiek tiek į dešinę nuo šaudymo linijos ir lengvai pasilenki į priekį, kad sumažinti atatranka. Taip dauguma šaulių šaudo ir medžioklėje, ir į skrendančias lėkštutes. Nesvarbu, kokį šaudymo tipą jus labiau mėgstate - olimpines disciplinas, stendinio šaudymo, ar manote, kad šaudymo įgūdžius geriau įvaldyti medžioklės metu.
Teisinga stovėsena - šaudymo į greitai judančius objektus, sėkmės pagrindas.
Jeigu mes kalbame apie teisinga sportininko ar medžiotojo stovėseną, reikėtų pažymėti, kad, kaip šaudymo technika taip ir stovėsena yra griežtai individualūs dalykai. Aklas šaudymo technikos, stovėsenos kopijavimas (net labai garsiems sportininkams ar medžiotojams), neįskaitant fizinių, psichologinių ir kitų savybių, yra bergždžias reikalas.
Žinoti pagrindinius stovėsenos elementus ir jų poveikį ginklo valdymui - tik pamatas, ant kurio, greito mąstymo mėgėjas "sukurs pastatą taikliam šaudymui". Žinoma, kai kalbama apie medžioklę, ypač jos būdus einant, šauti esant absoliučiai teisingai  kojų ir kūno padėčiai, gali būti sunku. Tačiau pagrindiniai  taisyklingos stovėsenos/laikysenos elementai privalo būti net ir ekstremaliose situacijose.

post-3-0-62745400-1360826242_thumb.png
Kojų santykinė padėtis šūvio kryptimi. Jeigu šaulio ūgis 175-185 cm, tai atstumas tarp  kulnų L (1) - apie 25 cm, tarp pėdų galų  L (2) - 40-45 cm, kairė koja, palyginus su  dešine, iškišta į priekį L (3) apie 15 cm. Kampas ("b"), kairės kojos pastatymas, atitinkamai  parengčiai, apie 10-20 laipsnių, o dešinės kojos (kampas "C") 45-55 laipsnių.


Žinoma, reikia suprasti, kad šie didžiai yra labai preliminarūs, tačiau žymūs nukrypimai nuo jų reiškia, kad kojų padėtis neracionali. Statant kojas šiek tiek plačiau, šaulys įgyja stabilumą, apsiriboja kūno mobilumą vedant/gaudant taikinį.  Tuo pačiu tarsi provokuoja rankas vesti šautuvą horizontalioje plokštumoje. Pasekmė - taikymosi linijos nukrypimas. Sumažinus atstumą tarp kojų pėdų, galima laimėti geresnę parengtį valdyti ginklą, tačiau galima prarasti stabilumą, bus sudėtinga antrą kartą tiksliai pataikyti.
Nuo kojų pėdų pastatymo kampo priklauso, kaip laisvai šaulys gali pasukti korpusą į kairę arba į dešinę. Čia verta priminti, kad korpuso pasukimas į kairę (turime omenyje dešiniarankius, o šaului šaudančiam nuo kairiojo peties taikomas veidrodinis atitikmuo) yra daug paprasčiau, nei į dešinę. Kad pradėti dešinį judėjimą, šaulys gali padidinti kairės kojos ir pagrindinės  parengties kampą. Dešinės kojos pėdos pasukimas ta pačia kryptimi taip pat bus naudingas, tačiau ne radikaliai. Taip pat mes neturime pamiršti, kad reikės pasisukti ir į kairę. Raskite racionalų "kompromisą" tarp kairės ir dešinės kojų padėties, leidžiančios vienodai patogiai pasukti korpusą į kairę ir į dešinę.
Šaulio ginklo valdymui ir kūno mobilumui turi įtakos ginklo padėtis santykyje su pečių linija. Reikėtų pažymėti, kad kampas ("a") tarp šautuvo ašies ir pečių linijos ne visada priklauso nuo šaulio. Kai nėra galimybės pritaikyti apsodą pagal delną, šauliui tenka pačiam pasirinkti ginklo ir peties linijos padėtį, šauliui neįprastą ar įvaldytą treniruotėse. Čia nėra nieko blogo, nebent, žinoma, mes kalbame ne apie aukštus sportinius pasiekimus. Prie naujo šautuvo, apart atnaujinto įdėklo, turėtume šiek tiek pritaikyti ir pėdų padėtį. Kai  kampas ("a") tarp šautuvo ir pečių linijos didelis, posūkis į dešinę bus daug lengvesnis. Jei ginklas yra  arčiau kairiojo peties, tai kūno judėjimas į kairę bus paprastesnis.
Bet ne vien šautuvo apsodo parametrai turi įtakos ginklo ir pečių linijos santykiui. Fizinės šaulio savybės taip pat turi įtakos pradinei stovėsenai. Jeigu šaulio rankos nėra pernelyg ilgos, tada atremti ginklą arti kairiojo peties bus daug lengviau ir praktiškiau nei ilgarankiui sportininkui. Tačiau pastarasis turės daug daugiau variantų, pasirenkant kampą ("a") tarp šautuvo ir pečių ašies, bet tai nereiškia, kad mažas kampas tarp ginklo ir pečių linijos jam netinka.post-3-0-81201800-1360826271_thumb.jpg
  Plačiapečiui šauliui dažnai tenka rinktis tarp šoninio šautuvo apsodo nutolimo ir mažo kampo tarp šautuvo ir pečių linijos. O jeigu tėvai neapdovanojo šauliui "gulbės kaklo", tai neišvengiamai teks ginklą priartinti arčiau kaklo. Kai šaulys ilgakaklis, tai paprasčiau būtų priglausti skruostą prie apsodo keteros, neatlošiant galvos, tai įmanoma padaryti esant skirtingai ginklo padėčiai, atitinkančiai pečių liniją. Tačiau jeigu kaklas ilgas, tai jus neapseisite be apsodo su "Monte Carlo" buože, kai sprandas yra žymiai žemiau apsodo keteros, o pati  ketera susilieja su sprandu. Tai įmanoma ilgakakliam šauliui, naudojančiam standartinius apsodus, turinčiam tipiškas kūno proporcijas.
Jeigu manote, kad suradote optimalią stovėsena, bet jaučiate diskomfortą pasukant kūną, vadinasi  jūs kažką praleidote arba netinkamai paskirstėte apkrova kojoms. Jeigu, maždaug 60% kūno masės teks kairei kojai, o 40% - dešinei, tai sportiniam šaudymui bus to ko reikia. Tačiau medžioklėje bus praktiškiau, jeigu tolygiai paskirstysite svorį  abiems kojoms. Tokia stovėsena ir kitose sporto šakose taip pat nebūtų klaida. Štai patarimas ar pastaba kai medžiojama sėlinant: - išsiugdykite įprotį pametėti ginklą ir tuo pačiu metu ženkite kaire koja. Tada ir kojos bus maždaug teisingoje padėtyje, ir nebus bėdų su svorio paskirstymu kojoms bei nenatūralaus korpuso palinkimo.
Korpuso palinkimas apsunkina šaulio posūkius, ypač kai didelis palinkimo kampas. Esant didesniam palinkimui, svorio centras tenka kairei kojai, ši poza naudojama daugelio sportininkų  šaudymui į lėkštutes, tačiau nėra pagrindinė sportinio šaudymo stovėsena. Dažniausiai korpuso palinkime dalyvauja juosmens ir nugaros raumenys, daugeliu atvejų įsijungia abi raumenų grupes, leidžiančios vienu metu kontroliuoti tiek kūno pakrypimą, tiek svorio pasiskirstymą ant kairės ir dešinės kojos. Tačiau,    pasirenkant  tinkamiausią palinkimą šaudant, reikia atsiminti, kad negalima iš pradžių palenkti korpusą į priekį, ir tik tada  jį pasukti. Šiuo atveju, teisingai ir tiksliai pataikyti sutrukdys svorio centro pasikeitimas.
Medžiotojui patartina išmokti pametėjant, ginklą pajungti ir pečių juostos raumenis, kad būtų suformuota, sujungta viršutinė kūno dalis ir palinkimas. Tačiau net jeigu šaulys rado optimalią kojų padėtį, kūno palinkimą ir visa kita, kas yra susiję su ginklo valdymu, teigiamo ir pageidaujamo rezultato gali ir nebūti, jeigu jūs nemoksite pakankamai atsipalaiduoti.
Pernelyg didelis raumenų įtempimas, (kojų, pečių, rankų, kaklo, arba veido) kausto šaulį, tai apsunkina korpuso posūkius, todėl  judesiai tampa staigūs. Medžioklėje, kai visas dėmesys sutelktas grobiui, ši "liga" medžiotojui įtakos turi nedaug, lyginant su stendinio šaudymo sportininkais. Čia, ruošiantis šūviui, reikia atidžiai stebėti, kad susikaupimas ir pasiruošimas šūviui neperaugtų į nevaldomą atskirų kūno dalių įtampą.
Apie tai, kaip geriausiai laikyti šautuvą, jo padėtį prieš pametėjimą, kaip geriausiai atremti,  kaip ir kur sportininkas turėtų žiūrėti, laukiant lėkštutės, ir daug kitokių situacijų aptarsime sekančiose pamokose.

 

Pamokas suteikia stendinio šaudymo sporto meistras,
treneris su turtinga patirtimi.
žurnalistas Jurijus Konstantinovas.

 

Parengė Edvardas Pavilonis 

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

ANTRA PAMOKA
Nesvarbu, kiek teorinių žinių turi medžiotojas, tačiau be praktikos teorinės žinios nebus patikimu padėjėju medžioklėje arba šaudant į lėkštutes. Tik praktiniai užsiėmimai padės pasiekti norimo rezultato, ypač jei be viso to "įjungsite ir galvą".
Praeitoje pamokoje mes išsiaiškinome, kokia turi būti pradinė padėtis, ir kaip šaulio stovėsena veikia ginklo valdymą. Dabar pabandykite išmokti, kaip tai daryti teisingai. Užsiėmimas turėtų būti vykti prieš veidrodį, su marškinėliais, aptempiančiais kūną.  Tokie drabužiai prieš veidrodį padės jums kontroliuoti pratimų atlikimo teisingumą ir, svarbiausia, įsitikinsite ar vienodai atkartojate pratimus.
Greitai ir tiksliai iššauti medžiotojui dažnai trukdo neužtikrintas šautuvo pakėlimas.  Kojų pėdos teisingoje padėtyje, radote teisingą kampą tarp pečių linijos ir šautuvo  ašies, teisingai atrėmėte buožę į petį, (stengdamiesi, kad buožė visa  plokštuma priglustų) ir, pagal galimybes, kiek galima aukščiau į peties įdubą, tačiau, kad nespaustų raktikaulio. Pašalinkite sprando atramą į bicepsą ir suteikite dešinei rankai natūralią padėtį  (neprispausti alkūnės prie kūno ir per daug  jos nekelti: apie 40-45% nuo vertikalios padėties).
Vamzdžio galas akių lygyje arba šiek tiek aukščiau. Tada  raskite tinkamą vietą suimkite uokso vietą kairia ranka (prilipinant). Alkūnę sulenkite maždaug 100 laipsnių kampu. Negalima ranką pakišti po vamzdžiu, o delnu laikote uoksą  pakreipdami šiek tiek į kairę, alkūnė nuleistoje padėtyje, palyginus su kairiuoju petimi, bet kuriuo atveju, žemiau dešinės rankos alkūnės. Skruostą priglauskite prie buožės keteros (nenukreipdami į vieną pusę), šiek tiek pakelkite smakrą, kad žvilgsnis būtų ne iš padilbų.
Jei reikia, šiek tiek pakoreguokite kampą tarp šautuvo ir pečių linijos, sprando ir peties aukščio, šiek tiek "pažaiskite" pečių juosta, kad taikiklis būtų viduryje taikymo linijos. (Jeigu yra didelių sunkumų siekiant taiklumo, pasikonsultuokite su patyrusiu šauliu. Blogiausiu atveju jums teks užsiimti sau tinkamo apsodo parinkimu. Suprantama, kad šį darbą geriausiai gali atlikti patyręs meistras.) 

post-3-0-91571000-1362033052_thumb.png
Užfiksuokite ginklo, kojų, rankų, galvos ir kūno padėtį. Kontroliuodami savo veiksmus žiūrėdami į veidrodį, jeigu įmanoma, nekeiskite stovėsenos, judindami rankas nuleiskite šautuvo buožę 20-30 cm žemiau pečių lygio, stengdamiesi, kad vamzdžių galai liktu tame pačiame lygyje (akių lygyje arba šiek tiek aukščiau). Lėtai grąžinkite ginklą į pradinę padėtį. Kai gerai išmoksite šią parengtį, būtina greitinti pratimą, nuleiskite buožę kiek galima žemiau.
Kokios rekomendacijos būtų medžiotojui treniruojantis "dėl ginklo užmetimo"? Kai kam lengviau pakelti ginklą, dirbant vienodai abiem rankomis. Šiuo atveju, vertikali vamzdžio galo  ir sprando padėtis turi būti vienoda. Pradinė padėtis, staigiai keliant šautuvą, yra žemiau vamzdžio galo, santykyje su medžiotojo žvilgsnio kryptimi. Esant tokiai šaudymo (staigiai keliant šautuvą) manierai, nerekomenduojama šautuvą nuleisti pernelyg žemai, santykinai pečiams (ne daugiau kaip 20-30 cm). Priešingu atveju teks daryti didelį mostą, o toks veiksmas trukdys prisitaikymui.
post-3-0-50769800-1362033053_thumb.png
Kai kam patogiau kelti ginklą, dirbant vienodai abiem rankomis. Pradinei šaulio padėčiai būdinga, kai šautuvo vamzdis nuleistas  žemyn.
Kai kuriems šauliams patogiau pakelti šautuvą vien su dešine ranka. Šiuo atveju šautuvas tarsi "siūbuoja" ant beveik nejudančios kairės rankos, o pradinė vamzdžio padėtis yra gerokai pakelta,  po dešinės rankos posūkio įgauna "kovinį horizontą" - šaulio akių lygyje. Šautuvo buožės pradinis aukštis praktiškai neturi jokios įtakos šautuvo pametėjimo sudėtingumui. Toks ginklo pakėlimo būdas yra efektyvesnis, kai šaudoma į taikinius su iš anksto žinoma trajektorija, tačiau trukdys esant reikalui šaudyti greitai, nors kai kuriais atvejais (ankšta pasala, judėjimo apribojimai) toks parengties variantas gali būti geresnis.
post-3-0-06444700-1362033054_thumb.png
Kai kuriems šauliams lengviau pakelti ginklą dešine ranka.
Mano nuomone, efektyviausias ir dažniausiai praktikuojamas šautuvo pametėjamo būdas yra toks, kai dalyvauja abi rankos. Kairė ranka valdo vamzdžio galų poziciją, o dešinė atsako už teisingą peties ir sprando padėtį, buožės keteros ir skruosto santykį. Čia kairiajai rankai suteiktas pakankamai atsakingas vaidmuo, tiek horizontalia, tiek vertikalia kryptimi. Dešinės rankos užduotis iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tinkamą  dešinės plaštakos darbą, suteikiant jai sukamuosius judesius, keliant buožę prie peties. Racionaliausias šautuvo išmetimo/pametėjimo prie peties būdas yra toks, kai dalyvauja abi rankos.
Nereikia galvoti, kuris iš variantų yra geresnis. Efektyviam šaudymui reikėtų išmokti visus  elgesio su šautuvu būdus.
Medžioklėje situacija gali būti taip nenuspėjama, kad kartais sėkmę gali atnešti šūvis, kuriame bus ne tik šie išvardinti metodai, bet ir pareikalaus taip pat šiek tiek improvizacijos, kuriai universalus šaulys bus labiau pasiruošęs, negu puikus sportininkas, be priekaištu įsisavinęs vieną šaudymo stilių. Prieš įsisavinant  staigaus šautuvo pakėlimo būdus, rekomenduočiau pradėti nuo paskutinio, nors ir  sudėtingiausio, tačiau įvaldžius šį, kiti metodai nesukels problemų.
Treniruodamiesi prieš veidrodį, jau pasiekėte tai, kad greitai ir tiksliai užsimetate šautuvą. Net tada, kai buvo užsimetama užmerktomis akimis, viskas buvo puiku. Dabar galite pereiti prie staigaus pakėlimo iš  griežtai apibrėžto taško. Norėdami tai padaryti, esant maksimaliam atstumui, kiek tai leidžia patalpos, netoli vienas nuo kito pakabinami sunumeruoti apskritimai. Iš pradžių lėtai (galite iš anksto nusitaikyti nuo peties) ir tada palaipsniui didindami šautuvo užmetimo greitį, pataikote į taikinukus. Jūs galite fiksuoti "pataikymus" spausdami gaiduką. Kai visi šie taikinukai "numušti" greitai ir tiksliai, išdėliokite taikinius plačiau, ginklo pametėjimą darykite pagal padėjėjo komandą ir pasakytą taikinio numerį. Kai pagrindinė problema taps tik rasti teisingus numerius, galite pereiti prie kito klausimo - prisitaikymo tobulinimo.
Paprasčiausias ir labiausiai veiksmingas taikinio sekimo būdas - tai kreipiančioji (didėjanti aukštyn nuo pirmos iki trečios zonos), kuri yra pakankamai plati ir ilga, padalinta į tris dalis. Pirma - išmetimo zona, antra, didesnė - prisitaikymo, o trečioji - šūvio zona. Iš pradžių viską atlikite lėtai, kontroliuodami taisyklingumą ir tikslumą, o veiksmų spartą palikite vėlesniam laikui.
Visus posūkius ir krypties pakeitimus pabandykite atlikti korpusu, sekdami prisitaikymo liniją. Ginklo pametėjimas į pirmą zoną: griežtai pagal liniją, ir įeinant į trečią zoną, nuspauskite gaiduką, (pageidautina su nuleistuko spragtelėjimu, užtaisius ginklą tuščiu šoviniu) griežtai sekant, kad "šūvis" būtų be taikinio vedimo stabdymo ir garsas, sukeltas nuleistuko mechanizmo, sutaptų su garso ar minties komanda "ugnis". Pradėkite dirbti su posūkiu į kairę, tada pakeiskite (veidrodiškai) kryptį. Jei leidžia patalpos, patalpinkite  vienu metu dviejų krypčių juostas. Už miesto ribų, jūs galite padaryti stacionarų  "treniruoklį", nupiešus ant sienos arba tvoros porą juostų.

Meistriškai įvaldę šaudymą į apskritimus ir judėjimą "šūvio sektoriais", turėtume tobulinti šaudymą su aplenkimu. Čia gali būti naudojami taikiniai iš popieriaus, o taip pat nupieštos juostelės (kaspinai). Kai naudojate apskritimus šaudant pametėjus, darykite tai toli nuo taikinio, naršykite po juos vamzdžiu, ir, pamatę prošvaistę, nuspauskite gaiduką. Bet pats tiksliausias būtų šaudymas į "simuliatorius - sektorius", proporcingus faktiniam šaudymo nuotoliui. Šiuo atveju, keičiant šauliui padėtį, palyginus su šūvio zona, galite imituoti "medžioklę" vaikantis grobį. Pakanka pažymėti sąlyginį grobio siluetą, ir tada truputėlis aritmetikos, kad,  palyginti proporcijomis su "simuliatoriumi". Tačiau, didelis tikslumas nėra būtinas. Padėkite kryželį  prieš "grobį", kurioje norite nuspausti gaiduką, nesiliaudami sekti, ir nenuilstamai "šaudyti" iš įvairių pozicijų.
Įtvirtinti įgytus judėjimo įgūdžius, jei įmanoma, geriau stendinio šaudymo aikštelėse. Ir  svarbiausia - iš pradžių be šūvio. Stebint ir „apdorojant“ kaimyno taikinius, (žinoma, su šaudančiųjų leidimu), reikėtų daugiau stengtis ne suspėti iššauti laiku (nuspausti gaiduką), o teisingai  atlikti visus judesius. Tik pripratus prie naujų taikinių, jūs galite užtaisyti šautuvą tikrais šaudmenimis.
Tačiau net ir pasiekę tam tikrą meistriškumą ir pereidami nuo vaizduotės iki tikrų taikinių, neturite pamiršti namuose išmoktų pratimų - ne tik motorinių įgūdžių palaikymą, bet ir kaip būsimo augimo rezervą. Suvokdami, kad nėra jokios atsakomybės dėl šūvio, galite netrukdomai tobulinti šaudymo patirtį, įsisavindami įvairią techniką, kad tinkamu laiku neapsijuokti medžioklėje arba šaudant į lėkštutes.

 

Pamokas suteikia stendinio šaudymo sporto meistras,
treneris su turtinga patirtimi.
žurnalistas Jurijus Konstantinovas.

Parengė Edvardas Pavilonis

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

TREČIA PAMOKA
Taikinio vedimas (sekimas) šautuvu yra būtinas sėkmingai šaudant į judanti taikinį. Šaudymas iš nejudančio šautuvo – į judantį taikinį yra klaida, nepriklausomai nuo šaudymo manieros negalima sustoti vesti taikinį.

Apsvarstysime terminą "Mažiausias taikinio sekimo laiko tarpas". Jis susideda iš degančio parako laiko - 0003 s, nuleistuko mechanizmo suveikimas - nuo 0,003-0,004 s, tai sudaro 0,006-0,007 s, o, svarbiausia, - nuo to, kaip greitai nuspaudžiamas gaidukas. Tai gali žymiai skirtis dėl emocinės ir fizinės žmogaus būsenos. Daugeliui šaulių - "vidutiniokų"  tai trunka 0,1-0,15s. Štai kur "slypi" didelė galimybė sumažinti minimalų sekimo laiką, priartindami jį prie techninio lygio. Paprasčiau tariant, po gaiduko nuspaudimo šautuvas turi judėti bent 0,006-0,007 s., priešingu atveju šūvis bus iš nejudančio ginklo ir, greičiausiai, netaiklus.
Taigi šaudyti greitai, efektyviai ir su trumpu sekimu -  nėra lengva. Be ištobulinto šautuvo staigaus pakėlimo (pametėjimo) ir koordinuotų judesių, būtina tobulinti  gaiduko nuspaudimo greitį. Čia verti dėmesio Tonino Blasi (T.B.) patarimai (tai garsus ekspertas ir buvęs Italijos rinktinės treneris.)
Savalaikiui gaiduko nuspaudimui T.B. skiria ypatingą dėmesį, o būdas išspręsti šią problemą, gali daug ką nustebinti.
Tai šaulio balso panaudojimas, valdant taikinio aplenkimą. Grįžkime prie 2-ros pamokos taikinių su šūvio sąlyginę atžyma. Toliau - beveik pagal T.B.: "Kai mes pastebime, kad vamzdžio galais pasiekėme norimą aplenkimą (sąlyginio šūvio atžymą), galime greitai kalbėti vienskiemenius žodžius (pvz.," taip "), nespausdami gaiduko. Įsitikinkite, kad jūs iš tikrųjų pamatėte sąlyginio šūvio vietą, ir tuo pačiu metu, tarkite žodį! Iš pradžių jums tai atrodys sudėtinga, tačiau reguliariai treniruojantis, jūs suprasite, kad viskas yra įmanoma. Naudą, kuria jūs gaunate iš koordinuojamų judesių šaudant, bus neįtikėtina! Turite visada atsiminti du dalykus: pirma - neapsigaukite! Negalima sakyti žodžio, kol nepamatysite "šūvio" vietą!" Antra. Kol kas nelieskite gaiduko! "Kodėl mes duodame balso komandą ir nenuspaudžiame gaiduko?
Viskas paprasta, nes iš smegenų einantys impulsai tampa greitesni tariant žodžius, o šaudant, - tai yra labai svarbu! Mes išmokome balsu duoti komandas, nenuspausdami gaiduką. Dabar mums reikia sinchronizuoti balso komandą ir gaiduko nuspaudimą. Kitaip tariant, mes turime perduoti smegenų reakcijos greitį į pirštą, tariant žodžius, tai yra nuleistukui. Šiam pratimui atlikti įdėkite tuščią šovinį į apatinį šautuvo vamzdį, siekiant išvengti tolesnių problemų su nuleistuko mechanizmu. Dabar praktiškai atlikime visa tai, kas išvardinta - išmetimą, taikinio vedimą ir sąlyginio šūvio kontrolės vietą, tačiau, kai ištariame žodį "taip", nuspausime gaiduką! Be to, turime įsitikinti, kad mūsų balsas ir "spragtelėjimas" nuleistuko mechanizmu girdėjosi vienu metu! Iš pradžių, jūs pastebėsite, kad yra nedidelis skirtumas tarp "žodinės komandos" ir "spragtelėjimo". Jūs turite treniruotis tol, kol neišmoksite padaryti du veiksmus tuo pačiu metu! Išmokę tai, jūs nesvyruosite  paspausdami gaiduką ir taikydamiesi į taikinį. Esate tas, kuris gali nukreipti šautuvo vamzdžius į tinkamą vietą per 0,5 sekundės. Tas, kuris sinchronizuoja smegenų impulsus ir gaiduko paspaudimą. Taigi dabar nebus nieko, išskirus jūsų teisingus veiksmus.
  Šie pratimai yra svarbūs šauliui - medžiotojui, kuris savo  praktinio šaudymo stiliumi linkęs į šauti staigiai keliant ginklą ir "į tašką".
Šaudymas pametėjus ginklą reikalauja tobulų ir teisingų judesių, kai tuo pačiu metu ir gana sąmoningai pakeliamas šautuvas prie peties, korpusas pasukamas į taikinį - kaip sekimo dalis, tiksli buožės atrama į petį ir į skruostą, tuo pačiu metu paspaudžiant gaiduką, žinant, kad šautuvas juda tinkama linkme, t.y. taikinio arba grobio, o dažniausiai į bėgantį/skrendantį taikinį, kad šauti į tašką (aplenkiant), kuriame atsidurs taikinys.
Daug bendro su šūviu "pametėjus" turi šaudymas "į tašką", dažnai naudojamas sportininkų apvaliajame stende. Žinoma, medžioklėje toks šaudymo būdas bus veiksmingas tik apmokytiems šauliams, kurie akimirksniu gali nustatyti, kur pasukti šautuvo vamzdį, kad šratai kliudytų taikinį. Tokiai šaudymo manierai reikia išsiugdyti abiejų rankų suderinamumą. Kairės rankos vaidmuo, pasukant korpusą nukreipti ginklą prisitaikymo kryptimi. Bet viso šūvio taiklumą gali nulemti gaiduko nuspaudimo greitis dešiniosios rankos pirštu, apie ką jau buvo kalbėta anksčiau.
Bet grįžkime prie taikinio vedimo (sekimo), taip, kaip jis suvokiamas daugumos šaudymo į judantį taikinį mėgėjų.
  Šis taikinio sekimas su kampiniu greičiu, palyginamas su taikinio greičiu. Tai, kad reikia  išlaikyti prisitaikymo liniją - aksioma, tą patį galima būtų pasakyti ir apie medžiotojo - šaulio korpuso darbą . Visi šautuvo perkėlimai vyksta  pečių juostos, nugaros ir juosmens raumenų dėka. Kai kuriais atvejais būtina įtraukti šaulio dubenį ir kojas (neperkeliant pėdų ). Ir, žinoma, šūvis (gaiduko nuspaudimas) taikiniui judant. Čia galima išskirti dvi pagrindines sistemos: korpusas - šautuvas savybes. Daugeliui šaulių kompleksinis korpuso judėjimas prasideda peties raumenų juostoje. Korpusui  pasisukant į kairę, "lyderiauja" dešinysis petys.
Kai taikinys pasirodo iš dešinės, tai kairysis ir dešinysis petys įsijungia į darbą tuo pačiu metu, su vienoda apkrova. Vertikalaus sistemos (šaulys - šautuvas) judėjimo dedamoji, priklauso nuo taikinio judėjimo aukščio, nuosekliai pajungia pečių juostos raumenis: - nugaros, juosmens, dubens ir klubų. Dažnai tenka net šiek tiek sulenkti kelius.
Kairės rankos vaidmuo
Dalis šaudymo į judantį taikinį gerbėjų  - kai kurie sąmoningai, o dauguma intuityviai, - naudoja kairę ranką sistemai (ginklas-šaulys) valdyti. Kairei rankai tenka pagrindinis vaidmuo, atsižvelgiant į šūvio kryptį, šaulio raumenų susigrupavimas. Tai bus labiau perspektyvu ir net paprasčiau, kad medžiotojas, skirianti pirmenybę kairės rankos vaidmeniui galėtų išsiugdyti pakankamai motorinių įgūdžių.
Štai ką apie tai sako gerbiamas T.B.: "Valdant ginklą, prisitaikant, išmokime naudoti savo kairę ranką. Mes visi žinome apie mūsų dešinės rankos gebėjimą tiksliai nurodyti bet kokį daiktą. Jūs būsite nustebinti sužinoję, kad rodydami pirštu į objektą atmerktomis abiem akim, jūs rodysite taip pat, kaip užmerkę kairę akį. Deja, tai tiesa, bet tik tada, kai mes naudojame dešinę ranką (galite nesutikti, jei jūsų dešinioji akis yra vedančioji, nepriklausomai nuo rankos, pirštas bus nukreiptas tiksliai į taikinį - J.K.). Tačiau pačiam sunkiausiam šūvio etapui - prisitaikymui - mes naudojame kairę ranką, kuri kasdieniame gyvenime ne pagrindinė. Todėl mes turime treniruoti kairę ranką, įgyjant tų pačių įgūdžių ir miklumo, kaip ir dešinė. Mes turime treniruoti savo abi rankas kiek galima dažniau. Iš tikrųjų, tuo užsiimti galima beveik visada! Reikėtų nuolat naudoti kairę ranką vietoj dešinės.
Be to, kiekvieną dieną reikia daryti specialius pratimus, ugdančius dešinės rankos koordinaciją. Turime stengtis treniruotis taip greitai ir intensyviai, kiek tai įmanoma priartinti prie realaus šaudymo sąlygų. Būtina, kad kairė ranka įprastų būti aktyvi ir kontroliuotų, kad šautuvo valdymas, pametėjus arba sekant, būtų nuoseklus ir lygus. Jeigu jau pabandėte tai padaryti, tikriausiai atradote keletą įdomių būdų, kaip vesti šautuvą pagal trajektoriją geresniam prisitaikymui. Kaire ranka, sklandžiai, be trūkčiojimų nepertraukdami šūvio proceso. Sutelkiame visas pastangas, kad tinkamai šūvio proceso metu išnaudotume kairę ranką. Tai darysime ir toliau, net jeigu pasirodysime nuobodžiai! Kaip tik įgusite, patirtis lydės jus per visą šaulio karjerą. Jūs pastebėsite, kaip šis pratimas padės jums tiksliai ir lengvai kontroliuoti skrendanti taikinį. Tuo pačiu metu pajusite, kaip nenaudingai ir neteisingai naudojote savo ranką prieš tai".


Apie pataikymo tašką
Pataikymo taško atstumas nuo skrendančio taikinio priklauso nuo taikinio kampinio greičio ir šratų užtaiso skrydžio į tą tašką. Kitas dalykas, kaip ir kokiu būdu bus išspręsta problema, kaip nusitaikyti į tą vietą (pataikymo tašką) į kurį atskris taikinys. Matomas pataikymo atstumas priklauso nuo kampo tarp prisitaikymo linijos ir taikinio judėjimo krypties. Kuo mažesnis kampas, tuo bus mažesnis matomas aplenkimas. Aplenkimo dydžio mažinimas didinant užtaiso galingumą šoninio taikinio judėjimo atžvilgiu, priklauso nuo šūvio nuotolio. Tai sakant, - kuo toliau bus grobis, tuo mažiau įtakos turės taikinio vedimo greitis, aplenkiamojo šūvio atstumui.

Kuriuo momentu šauliui galėtų padėti greitas taikinio vedimas, kad kryptukas gaiduko nuspaudimo metu būtų nutaikytas į grobį, o ne į tuštumą, gerokai aplenkiant taikynį? Pirma: šaunant atstumas iki taikinio neturi viršyti 30-35 metrų. Antra: taikymosi kampas neturi viršyti 90 laipsnių. Ir pagaliau - kampinis taikinio vedimo greitis turi būti daug kartų viršyti šoninį taikinio judėjimo greitį. Mėgėjai pašaudyti, tranšėjinio šaudymo pratimą "trap", dažnai sunaikina šoninius taikinius, skrendančius nuosekliu kampu, kai pirštas nuspaudžia gaiduką anksčiau laiko, o šautuvo vamzdis nesusilygino su skrendančia lėkštele. Tai aplenkimo pavyzdys taikinio vedimo sąskaita.
Čia tikslinga kalbėti ne tik apie šaudymo manierą staigiai keliant šautuvą (pametėjant), bet ir  "aplenkiant" judantį taikinį. Šioje  šaudymo technikoje, kaip beje, ir šaudant į judantį taikinį, pagrindas bus pametėjimo tikslumas. kada taikomasi atsiliekant ir tą pačia kryptimi judantį taikinį, bet ne skersai. Trumpas taikinio vedimas, tarsi pabrėžiantis grobį, ir tuo pat metu, kada paukštis nuskrenda į priekį - kai kuriais atvejais, kai atstumas padidėjęs, prošvaistės (tarpo) atsiradimas, gaiduko paspaudimas. Tokį metodą galima pavadinti aplenkiant.

Šaudymo atstumas
Kaip matome, be aplenkimo, šaudant į judantį taikinį apseiti labai sunku, bet dažnai  teoriniai skaičiavimai praktikoje nepagrįsti. Bet net ir esant griežtiems matematiniams komponentams, bet visiškai sutinkant, kad šauliui niekas netrukdys taikyti fantastinį linijinį greitį su šoninių šratų poslinkiu, šaudant iš 50 metrų, kurį parodys iš 10 metrų (esant kampiniam greičiui  santykiu 5:1), tai greitas sekimas "suvalgys" beveik du trečdalius aplenkimo. O jeigu būsit dar vikresni, tai, labiausiai tikėtina, glūdi už  galimybių ribų, ir jei paukštis skris ne visai stačiu kampu, tai šūvio taškas gali būti šiek tiek taikinio priekyje. Šaudant į judantį taikinį, svarbu įvertinti ne tik judėjimo greitį, bet ir atstumą, taip pat išmokti greitai vesti taikinį, tiksliai nuleidžiant gaiduką. O tai pasiekiama nuolatinėmis treniruotėmis.

 

Pamokas suteikia stendinio šaudymo sporto meistras,
treneris su turtinga patirtimi.
žurnalistas Jurijus Konstantinovas.

Parengė Edvardas Pavilonis

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...