Jump to content
Sign in to follow this  
GedZju

Taikymasis, ginklo prišaudymas

Recommended Posts

          Dominuojančios akies nustatymas.

          Prieš pradėdami kursą, turite nustatyti, kuri jūsų akis yra dominuojanti (vedančioji). Norėdami tai padaryti, sujunkite žiedu abiejų rankų nykščius ir rodomuosius pirštus  maždaug 5 cm skersmeniu. Ištiestų rankų atstumu pažiūrėkite per šį žiedą į nutolusį objektą abiem akimis. Po to, neatitraukdami akių nuo matomo objekto, priartinkite savo rankas prie veido. Ta akis, prie kurios atsidurs iš pirštų sudarytas žiedas, ir bus dominuojanti, o kita - "silpnoji".

 

          Taikymasis abejomis akimis.

          Taikytis visada reikia abiem akimis. Mokslininkai nustatė kad, jeigu jūs primerksite vieną akį, antros akies regėjimo aštrumas automatiškai sumažėja iki 15-20%. Akys dirba poromis. Užmerkta akis sudaro nereikalingą įtampą atmerktoje. Tai atsitinka todėl, kad smegenys kompensuoja užtemdymą užmerktoje akyje, per daug  išplečia abiejų akių vyzdžius.

          Esant greitam šaudymui, taikymasis viena akimi yra itin žalingas. Tokioje būklėje regėjimo laukas sumažėja perpus, padidėja ginklo perkėlimas nuo vieno taikinio prie kito ir sumažina reakciją į pasikeitusią situaciją. Kad kurį laiką "silpnoji" akis netrukdytų, jums reikia ant akinių linzės ties silpnos akies vyzdžiu užklijuoti gabalėlį lipnios juostos. Tokiu būdu galėsite taikytis neužmerkę "silpnosios" akies. Per tam tikrą laiką jums išsivystys būtini įgūžai, ir juostą galėsite nuimti. Jūs taikysitės abiem atmerktomis akimis, ir tai vyks natūraliai, be įtampos.

          Ginklo prišaudymas.

          Praktinio šaudymo užsiėmimams, ginklas turi būti prišaudytas "į centrą" iš 25 m. atstumo. Atliekant pratimus, tenka šaudyti iš įvairių atstumu, dažnai iš nepatogių padėčių. Kartais jūs turite pakreipti ginklą į dešinę arba į kairę (pavyzdžiui, kai šaudoma iš priedangos), o kartais tenka taikytis, laikant ginklą horizontalioje padėtyje. Pavyzdžiui, treniruodamasis, šaulys susidūrė su būtinybę pataikyti į plieno plokštę 20 cm skersmens, 18 metrų atstumu, laikydamas ginklą 45° kampu. Jam reikės šiek tiek laiko išsiaiškinti, kur turėtų būti kryptukas, jei pistoletas prišaudytas 25 metrų atstumui po "obuoliu" pagal sportinį taikinį su juodu apskritimu centre.

          Ginklo prišaudymą rekomenduojama atlikti su tam skirta specialia atrama/įtvaru, sėdint prie stalo. Turėtų būti geras apšvietimas. Nerekomenduojama ginklo prišaudyti, esant ryškiam šoniniam apšvietimui.

          Pistoleto prišaudymui būtinos priemonės:

          1. Pataikymų registravimui - žiūronai. 

          2. Metrinis arba klasikinis taikinys, su 3-5 cm zonos "A" centre priklijuota tamsia arba šviesia žyma, kuri turi būti aiškiai matoma 25 m atstumu (pav. 4).

          3. Atrama pistoletui (atramai geriausiai tinka stambaus smėlio maišelis).
Prišaudymui ginklą laikome abiem rankomis. Pirmuoju atveju galima pistoleto rankeną ir delnų apatines briaunas atremti į atramą (smėlio maišelį) (pav. 5). Pagal antrąjį variantą, jūs galite atremti į atraminį rėmą apatinę pistoleto dalį, gaiduko apsaugos lankelį ir plaštaka.

          4. Abiem atvejais, alkūnės turi patogiai gulėti ant stalo.

post-70-0-86764600-1367610792_thumb.png

          Jeigu pistoletas yra naujas, tai prišaudymą yra geriau pradėti iš 10-15 m atstumo. Taikytis reikėtų į taikinio centrą, sulyginant viršutinę kryptuko nuopjovą su viršutine taikiklio išpjova. Šūvio metu viršutinė kryptuko nuopjova ir viršutinė taikiklio išpjovos dalis turi būti vienoje linijoje.

          Būtina kruopščiai iššauti 3-5 šūvius ir nustatyti vidutinį pataikymo tašką (VPT). VPT gali būti nustatomas iš akies, bet galima ir grafiškai, pagal tris (a), keturis (b, c) ir penkis (d) kulkos padarytas skylės (Pav. 8). Jei VPT nesutampa su prisitaikymo tašku, tai būtina padaryti pataisą, keičiant taikiklio poziciją. Kiaurymės užklijuokite lipnia juosta. Pakartokite šūvių seriją ir įsitikinkite pataikymo tikslumu.

post-70-0-56363200-1367610914_thumb.png

          Taikinys perkeliamas 25 m atstumu. Procedūra kartojama. Iš 25 m atstumo geriau taikytis į geometrinį centrą, o ne į atžymą. Kitas etapas - pataikymų kontrolė iš 40-50 metrų.
Esant teisingam prišaudymui, pistoletai 9x19 šoviniams ar daugiau,VPT iš 25 m ir 50 m, skiriasi nedaug. Stambaus kalibro, tiuninguoti pistoletai, paruošti varžyboms, šovinių sklaida iš 50 m yra 6 - 8 cm.

           Prišaudymo su atrama pabaigoje, būtina iššauti keletą šūvių be atramos, laikant ginklą abiem rankom. Jei VPT šaudant su atrama ir be atramos nesutampa, tai reiškia, kad šaudant padaryta klaida, kuri turi būti nustatyta ir ištaisyta. Parodyti gerus rezultatus su tokiomis klaidomis varžybose jums nepavyks.

           Turėkite omenyje, kad sklaidą stipriai įtakoja šovinių kokybė. Vieno gamintojo šoviniai gali įtakoti prastą tikslumą, kito - gerą. Prišaudymui naudokite šovinius iš tos pačios partijos. Jei prišaudomo ginklo vamzdis buvo suteptas, - galimas pirmos kulkos nukrypimas. Šiuo atveju būtina "išvalyti" vamzdį, iššovus 2-3 šūvius.

           Treniruotė neužtaisytu ginklu. 

           Geriausi šauliai, norėdami  išlaikyti formą ir pagerinti rezultatus, iššauna po 300-500 šūvių du arba tris kartus per savaitę. Prieš stambias varžybas, (kurių per metus būna 6 - 7 ​) ruošiasi  maždaug savaitę ir iššauna 500-1004 šūvių per dieną. Tačiau neužtaisytu ginklu sportinikai kasdien šaudo po 10-30 minučių. Vidutiniškai pasiruošimo pratimai, šaudymo procese užima 60-80%, o užtaisytu ginklu apie 20-40%. Kiekviena treniruotės minutė, nenaudojant šovinių, pagerina  įgūdžius ir varžybose pridės jums taškų. Kartais nutinka, kad skaičiuojant rungtinių rezultatus, ​​tarp pirmos ir antros vietos skirtumas yra viena šimtoji procento dalis.

           Mielieji šauliai, nereikia pamiršti, kad šaudyti mokomaisiais šoviniais reikia tik prieš neperšaunama sieną. Ginklai ir šovinių dėtuvės turi būti tuščios. Tai dar vienas iš saugos taisyklių reikalavimų, kurių turi būti laikomasi be jokių kompromisų.

           Vienas iš seniausių Anglijoje IPSC šaulių papasakojo apie tai, kaip jis namuose šaudė tuščia eiga iš "ColtGoernment 1911", 45 kalibro, naudodamas pakartotinam užtaisymui  6 tuščias šovinių dėtuves. Septintą, su kovinėmis kulkomis, jis įdėjo į dėtuvę,buvusią už nugaros. Treniruotės įkarštyje, šitas patyręs šaulys įdeda į pistoletą dėtuvę su koviniais šoviniais ir iššauna į sieną. Kulka pramuša ploną pertvarą tarp garažo ir namo, pramuša antrą garažo sieną, išlekia į gatvę, ir baigdama savo destruktyvų kelią, pataiko į kaimyno seno "Buick" duris. Laimė, automobilių stovėjimo aikštelėje nebuvo praeivių. Šaulys nutylėjo apie tai, kaip jis pasiaiškino žmonai ir kaimynui, tačiau mes žinome, kad vėliau jie išsiskyrė ir persikėlė į kitą miestą.

           Galima treniruotis ne koviniais šoviniais: pneumatiniais, dujiniais pistoletais arba naudojant stambaus gabarito ginklų maketus. Norint išbandyti daugiau techninių šaudymo metodų. Naudinga išbandyti šaudymo lazeriu treniruoklius arba "interaktyvios šaudyklos" įrenginius.

 

Parengė

Edvardas Pavilonis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×