Jump to content
Sign in to follow this  
GedZju

Prisitaikymo variantai, naudojant mechaninius prisitaikymo įtaisus

Recommended Posts

Taikantis greitame šaudyme,  rekomenduojama laikytis šių trijų variantų:

          Pirmasis variantas.

          Taikinys yra 10 metrų atstumu arba toliau, nepatogus - "sunkus". "Sunkus" taikinys - tai plieninė lėkštelė arba nutolęs judantis taikinys, o taip pat gali būti kartoninis, uždengtas baudos taikinio arba dekoracijomis. Perdengimas dekoracijomis gali būti imituojamas, nudažant taikinio dalis, arba paprasčiausiai nupjauta taikinio dalis. Šiuo atveju, žvilgsnis fokusuojamas į kryptuką, taikiklis suderinamas su kryptuku ir kontroliuojamas, taikinys atrodo išskydęs. Gaidukas nuleidžiamas švelniai ir sklandžiai.

post-70-0-85441600-1371922765_thumb.png

          Esant tokiam šaudymo būdui, būtina nuolat stebėti taikymosi prietaisus. Po tam tikro šūvių skaičiaus, šaulys šaudamas matys kur yra kryptukas ir taikinio centras, ir žinos, kur pataikė kulka. Po šiek tiek praktikos, šaulys pradeda matyti, kaip pašoka kryptukas šūvio metu. Jeigu teisingai laikyti ginklą, kryptukas pakils  aukštyn arba nusileis žemyn ir į dešinę, o tada sugrįš atgal į savo pradinę padėtį taikinyje. Negalvokite apie tai, kaip trūkčioja pistoletas atotrankos metu, ir kaip aukštai pakyla vamzdis. Svarbiausia - kad taikymosi prietaisai,  po šūvio, grįžtų į pradinę padėtį. Tai pasiekiama nuspaudus gaiduką ir šaudant be įtampos.

          Norint sėkmingai iššauti, naudojant pirmąją nusitaikymo versiją, būtina vizualiai stebėti taikymosi prietaisus, ir sutelkti dėmesį į piršto ir gaiduko kontaktą. Viso pratimo atlikimo metu jūs turėtumėte pasistengti neprarasti šio jausmo. Tai padės sumažinti stresą ir atsikratyti emocijų, visa tai yra labai svarbu sėkmingam šūviui.

          Antrasis variantas.

          Taikinys yra atviras ir yra 7-10 m atstumu nuo šaulio. Šiuo atveju šaulys žiūri į taikynį per taikymosi prietaisus ir sukoncentruoja žvilgsnį į taikinį. Kryptukas suderintas su taikiniu, atrodo išskydęs ir yra taikinio viduryje. Nuleistukas spaudžiamas tolygiai ir užtikrintai. Sutelkiant dėmesį į taikinį, atsiranda galimybė stebėti visą taikymosi situaciją,  todėl padidėja pataikymo į visus taikinius greitis. Tuo pačiu metu vyksta vizuali pataikymų kontrolė. Iš pradžių pradedančiam šauliui tai sunku padaryti. Su patirtimi, šaulys pastebės pataikymus šūvio metu. Tačiau nereikėtų į tai kreipti dėmesį. Tai gali trukdyti šaudymo procesui. Greito taikymosi į taikinius metu, negalima galvoti ir analizuoti. Reikia tik stebėti. 

          Trečiasis variantas.

          Taikiniai yra 5-7 metrų atstumu arba arčiau. Šiuo atveju, šaulys fokusuoja žvilgsnį į taikinį, periferinių regėjimu kontroliuodamas kryptuką ir šalia esančius taikinius.  Kryptuką, kuris atrodo išskydęs, šaulys nukreipia į taikinio vidurį ir iššauna.

post-70-0-81834600-1371922773_thumb.png

          Šis nusitaikymo variantas efektyvus, kai šaudoma  labai greitai į taikinius, staiga ir agresyviai perkeliant ginklą į sekantį taikinį. Esant tokiam prisitaikymo būdui, kryptukas turi būti taikiklio angoje, tačiau griežtai centruoti kryptuką su taikikliu nebūtina. Per tokį atstumą šaulys paprastai labai įsitempia. Svarbu išmokti šaudyti  be įtampos.
Aukščiau aprašyti būdai yra tinkami vidutinio ir aukštesnio lygio šauliams. Pradedantys šauliai, kuri laiką, turėtų sutelkti dėmesį į kryptuką iš bet kurio atstumo, kad priprastu prie prisitaikymo prietaisų formos ir padėties, lyginant su taikiniais. Po 2000 - 3000 šovinių iššovimo ir intensyvaus šaudymo tuščia eiga, galima pereiti prie prisitaikymo technikos, aprašytos aukščiau. Regėjimas, prisitaikant, kiekvieno šaulio yra individualus. Pavyzdžiui, aukštos klasės šauliai naudoja antrąjį prisitaikymo variantą, pataikydami į taikinį iš  20 m atstumo.

          Kai kurie teisėti techniniai pakeitimai, mechaninėse prisitaikymo įrengimų konstrukcijose, padidina šaudymo efektyvumą. Pavyzdžiui, plono optikos strypo, įterpto į kryptuko viršutinės dalies skylę, leidžia padidinti atstumą iki taikinio, naudojant 2-ą ir 3-čią prisitaikymo variantą.Tai, atitinkamai, padidina šaudymo greitį. Strypas iš  optinio pluošto siunčia ryškiai raudoną tašką ant kryptuko, kuris leidžia daug lengviau periferiniu matymu kontroliuoti, ir nusitaikyti į taikinį. Raudonas taškas ant kryptuko, suteikia pranašumą šaudant prieš saulę, ir geriau matomas temstant, kai kryptuko kontūrai neryškūs.

          Tipinės klaidos šaudant, ir jų šalinimo metodika. Šaudymo treniruočių metodika.

Pradedant užsiimti šaudymu iš šaunamųjų ginklų, šaulys susiduria su būdingomis nusitaikymo problemomis. Atrodo, kad viskas daroma teisingai, bet kažkaip kulkos pataiko ne ten, kur taiko šaulys. Sportiniame kulkiniame šaudyme, kai kurie treneriai nuleidžia rankas, negalėdami išspręsti  sportininkų problemą. Ir, nerasdami  priežasties, pradeda manyti, kad šaulys turi nepašalinamų defektų: "kaltos akys", "kiekvienas žmogus turi savo anatominių savybių," ir t.t.  Iš tikrųjų šaudymo problemos - tai konkrečios šaudymo klaidos, kurias galima ištaisyti. Praktiniame šaudyme prie žinomų klaidų prisideda naujos. Tai dėl šio sporto sudėtingumo ir įvairovės, stambaus kalibro ginklų naudojimo ir šaudymo greičių.

           Anksčiau išvardintos tipiškos praktinio šaudymo problemos, iššaukiančios tipinės klaidas ir jų sprendimo būdus. Klaidų taisymas prasideda po to, kai teisingai prišaudomas ginklas. Turėkite omenyje, kad dažnai šaudymo problema yra ne viena, o kelios.

 

Problema 1. Ginklo virpėjimas.

           Kartais pistoletas, pradedančiojo rankose, pradeda virpėti. Šaulys prakaituoja nuo įtampos ir bando prisiminti, ką jis darė praėjusią naktį. Į galvą lenda blogos mintys, pavyzdžiui, "Tai išliks visam mano gyvenimui", "Aš niekada negalėsiu pataikyti į taikinį su tokiu drebuliu" ir t.t. Virpėjimo priežastys gali būti: neįtempti rankų raumenys, išgertuvės išvakarėse, žemės drebėjimas.

           Problemos sprendimas.

           Jeigu jūs įsitikinote, kad žemės drebėjimo nėra, tai liko tik dvi virpėjimo priežastys, kurios gali būti pašalintos. Virpulys dažniausiai persekioja pradedančius šaulius todėl, kad jie yra įsitempę. Jiems būtina atsipailaiduoti, išmesti iš galvos visas mintis, negalvoti apie tariamus fizinius defektus. Reguliariai treniruojantis. Taigi virpulys greitai praeis. Pirmiausia jūs turite pabandyti atsipalaiduoti, arba šiek tiek įtempti  raumenis, laikančius ginklą. Tam tikru momentu, kai jūs pakeičiate pistoleto laikymą, jis nustos virpėti. Prisiminkite šią būseną. Visada stenkitės ją išlaikyti. Kai treniruočių metu pajusite nuovargį raumenyse, padarykite pauzę, atsipūskite.

           Problema 2.

           Pataikymo skylės išsidėsčiusios tolygiai apatinėje taikinio dalyje, įskitant taip pat ir pataikymus žemiau taikinio.

Klaida. Priešlaikinė šaulio reakcija į laukiamą šūvį. Tai labiausiai paplitusi klaida. Dažnai prie šios klaidos prisideda ir mirksėjimas, šūvio metu.Tai įvyksta todėl, kad šaulys nuspausdamas gaiduką, labai įsitempia, laukdamas trenksmo ir atotrankos. Dėl šios priežasties - išanktinė kūno raumenų reakcija ir pistoletas iki šūvio "linksta" žemyn. Kulka pataiko į apatinę taikinio dalį arba į žemę.

           Norint įrodyti pistoleto "palinkimą", būtina dėtuvę užtaisyti tuščiais ir tikrais šovinias. Nuspaudus gaiduką, kai dėtuvėje tuščias šovinys, šaulys, laukdamas šūvio, nuspaus pistoletą, ir palens žemyn.

           Klaidų ištaisymas.

           Ištaisęs šią  klaida treniruotėse, šaulys gali su ją susidurti varžybose, kai streso lygis yra daug didesnis. Norėdami išspręsti šią problemą, būtina išmokti atsipalaiduoti, sumažinti raumenų įtampą.

           Taip pat, šaudant, reikia naudoti geras, šūvio garsą izoliuojančias ausines, arba, pradžiai, šaudymo metu reikėtu naudoti ausų kištukus ir ausinės kartu. Tokiu būdu šūvio garsas šauliui nebus sukrečiantis. Paprastai, po to šaulys nebijos šūvio ir nemirksės.

           Šaulys privalo įtikinti save, kad nulaikyti ginklą šūvio metu, nereikalauja daug pastangų. Ginklą jūs tiesiog turite nulaikyti. Pistoletui reikia padėti šaudyti - tvirtai laikant, arba stengtis rankų raumenų dėka sumažinti atatranką. Pistoletas pats atliks savo darbą ir grįš į pradinę padėtį. Reikia duoti ginklui laisvę.

           Taisant šitą klaidą, šaudymą su šoviniais reikia kaitalioti su tuščiąja eiga (žr. 4 pratimas). Šaudant tuščiąją eiga, būtina siekti, kad nuspaudžiant gaiduką, kryptukas išliktų taikinio fone, nejudėtų.  Prisiminkite raumenų darbą, kai šaudėte tuščią eiga, ir šitą būseną perkelkite į šaudymą tikrais šoviniais. Kartokite šį veiksmą tol, kol pajausite teisingo šūvio supratimą.

Trečia problema. Per didelė sklaida. Skylės yra išsibarsčiusios po visą taikinį,  dauguma - kairės apačioje (dešiniarankiams).

Sekanti klaida - "Dešimtuko" gaudymas. Tai labiausiai paplitusi pradedančiuju šaulių klaida, šaudant visais kulkinio šaudymo būdais. Prisitaikymo metu, kryptukas juda ir niekaip nenori sustoti ties "dešimtuku". Šaulys pradeda virpančiu kryptuku gaudyti "dešimtuką" ir kada kryptukas atsiduria ties taikinio centru, greitai nuspaudžia gaiduką. Rezultate - atotrūkis nuo dešimtuko arba netaiklus šūvis.

          Klaidos ištaisymas. Turime prisiminti, kad net jei kryptukas nebus griežtai ties taikynio viduriu, švelniai nuspaudus gaiduką, rezultatas vis tiek bus geras. Kad šaudant netrūkčioti gaiduko, jums reikia atkreipti dėmesį į kryptuko ir paskutinės piršto falangos suderinamumą. Ir kai kryptuko svyravimai pasiekia aukščiausią įskaitinį tašką, nelaukite visiškai tikslaus centravimo.

          Ketvirta problema.

          VPT (vidutinis pataikymo taškas) taikinyje nuolat yra į kairę nuo prisitaikymo taško dešiniarankiams ir  dešinėje - kairiarankiams, nors prišaudymas nuo atramos VPT būna viduryje.
KLAIDA. Šūvio metu, stipriosios rankos rodomasis pirštas paspaudžia gaiduką į vidų, lenkdamas plaštaką ir pistoleto vamzdį į silpnąja pusę.

          Klaidos ištaisymas. Šaulys turi sekti rodomojo piršto pastangų kryptį ir, jeigu reikia, pakeisti šią kryptį. Spaudžiant gaiduką, reikia pasistengti gaiduką nuspausti nuosekliai, netrūkčiojant iki pat spragtelėjimo. Norėdami pašalinti blogus įpročius, jūs turėtumėte pabandyti traukti/stumti gaiduką šiek tiek į išorę, t.y į dešinę (dešiniarankiams). Nespauskite, o būtent traukite jį. Kontroliuoti piršto  jėgos kryptį galite naudodami šompolą arba pieštuką, kaip aprašyta anksčiau.

          KLAIDA. Laikant abiem rankom pistoletą, silpnoji  ranka nepakankamai tvirtai spaudžia pistoleto rankeną.

post-70-0-96079500-1371922777_thumb.png

          KLAIDOS IŠTAISYMAS. Kai abiem rankom laikom pistoletą, silpnajai rankai turėtų tekti apie 60% pastangų išlaikyti ginklą, stipriajai - apie 40%. Būtina kontroliuoti pistoleto laikymo pastangas abiem rankomis. Silpnąją ranką, jei būtina, pritvirtinama, stiprioji - šiek tiek atpalaiduota. Pernelyg didelė įtampa stipriojoje rankoje, dažnai yra priežastimi VPT į silpnąją pusę. Norėdami pašalinti klaidas šaudymo metu, patikrinkite silpnos rankos plaštakos padėtį. Jei pajutote, kad ranka atsipalaidavo, tai užtvirtinkite paėmimą.

          Paslinkimo VPT problema į šoną šaudymo atviroje šaudykloje metu, kai saulė iš dešinės, iš kairės arba priekyje. Ši problema taip pat būdinga ir Weaver stovėsenai, kai silpnoji  ranka įtempia ištiestą stipriąją.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×