Jump to content
Sign in to follow this  
GedZju

Dave Spaulding

Recommended Posts

post-70-0-18013300-1372669145_thumb.png

Buvau šaunamųjų ginklų entuziastas visą gyvenimą. Kaip ir daugelis iš mūsų, vaikų, dėjau daug pastangų, norėdamas nustatyti iš kokio ginklo šaudo mano mėgstamiausių filmų herojai. Mane sužavėjo Walter PPK kaip James Bond ir kiti modeliai, iš kurių šaudė filmų herojai. Dabar suprantu, kad mano aistra buvo juokinga, bet tai buvo dešimtmečio berniuko mintys ir svajonės.
Tik tada, kai 1970-ųjų viduryje tapau policijos pareigūnu, pradėjau galvoti apie tai, kaip šaudyti gerai. Na, šaudyti iš S&W 19 Remington 870 tapo mano aistra, bet aš niekada negalėjau šaudyti taip gerai, kaip norėjau. Dėl šio gilaus noro, aš padėjau domėtis, kaip mokyti šaudyti šaunamaisiais ginklais. Ne tik pagrindus, bet ir fiziologiją, ir mechaniką, kaip išugdyti gerą šaulį.

Visada žinojau, kad kuo daugiau mokiau, tuo daugiau mokiausi pats. Aš supratau, kad visada bus žmonių, kurie šaudo geriau nei kiti, kaip kai kurie žmonės gali nubėgti 100 metrų greičiau nei kiti. Tačiau tai nereiškia, kad sprinto čempionas žino daugiau apie bėgimo techniką, nei lėčiau bėgantis. Arba, jeigu apsiausite sprinterio batelius, nereiškia, kad bėgsite kaip jis. Tiesiog jo fiziologija leidžia bėgti greičiau.

Tą patį galima pasakyti apie šaudymo mokytoją. Atkreipkite dėmesį, aš nesakiau instruktorius ar geras šaulys. Mano nuomone, mokytojas, ar instruktorius, ar šaulys - tai ne tas pats. Mokytojas gali suprasti, kaip padaryti gerą šaulį, bet tuo pačiu metu gali ir neturėti šių duomenų tam, kad taptų geru šauliu pats.

Nors esu senas šaunamųjų ginklų entuziastas, mokymas naudotis šaunamaisiais ginklais, tapo mano pagrindiniu interesu, ir tapo įdomesnis, nei pats ginklas. Ginklas - priemonė, kuri turėtų būti naudojama savo galimybių ribose, tačiau ginklas niekada nepakeis šaulio. Bet mes turime suprasti, kad išspausti iš ginklo viską, ką tiktai įmanoma, priklauso ne tik nuo šaulio duomenų. Tikras mokytojas žino, kaip diagnozuoti tai, ką šaulys daro blogai, kaip suprasti klaidos priežastį ir kaip ją ištaisyti, o ne tik pasakyti: "šauk kairiau arba dešiniau".

Naujoji banga.

1970 metais buvo labai nedaug žmonių, kurie iš tikrųjų buvo šaudymo mokytojais. Kiek aš žinau, ten buvo atidarytos tik trys mokyklos Sionics Mitch Verbelya Džordžijoje, American Institute of Pistol Jeff Cooper Gunsight, Arizonoje ir Smith & Wesson Akademija, ir tik saujelė mokytojų -  Masad Ajub ir Jonas Farnam - tai ir viskas, kas ateina į galvą. Dabar viskas kitaip.
Šiuo metu yra daug žmonių, kurie organizuoja mokyklas, arba važinėja po šalį, kaip dėstytojai - ir visi jie kovoja dėl studentų dolerių. Deja, verslas tapo labai žiaurus - vieni dėstytojai triuškina kitų programas, mėgaujasi savo ego ir siekia tik vieno - dolerio. Taip pat yra tendencija vadinti savo metodikas "naujomis", "puikiomis" ir t.t., kad pritrauktų  žmones. Dažnai bandymas būti "puikiam" yra abejotinos vertės, jei ne tiesioginis pavojus. "Puikus", - ne visada geriausias. Tiesą sakant, "puikus" dažniausiai yra tai, kad buvo išbandyta metais (nors gali būti "sena").

Kai kuriais atvejais, mokytojas moko dalykų, apie kuriuos neturi jokio supratimo, ar iš tikrųjų niekada nedalyvavo tame, ko moko. Yra žmonių, kurie moko "taktinio" šaunamųjų ginklų panaudojimo, bet niekada iš tikrųjų nedalyvavo susišaudymuose ir visa, kas slypi už jų - tai  kito instruktoriaus kursai. Man patinka, kai mano mokytojai turi nors šiek tiek praktinės patirties srityse, kurios jie dėsto. Jeigu instruktoriai moko reido taktikos ar gynybinių veiksmų, jie neturėtų būti kovotojai - samdiniai, tačiau būtų malonu, jeigu jie iš tikrųjų turėtų susišaudymuose, apginant žmones patirties.

Turiu šiek tiek patirties tame, ko mokau. Savęs nereklamuoju, tiesiog bandau būti objektyvus. Buvau policijos pareigūnu 27 metus, ir visada stengiausi būti ten, kur karščiau. Be darbo apskrities kalėjime (dalyvavau daugelyje susirėmimų, daugiau nei kada nors gatvėje), dirbau patruliu, rinkau įrodymus ir 13 metų praleidau SWAT'e. Dirbau slaptai, su priedanga. Tai vadinama Baudžiamuoju skyriumi (policijos pareigūnas, kuris įfiltruotas į žemiausio lygio nusikaltėlių gaują, kur  auga, įgauna pasitikėjimą ir autoritetą, bet dirba policijai). Persekiojome tuos, kurie buvo atsakingi už didelius nusikaltimus, ir tai buvo įrodyta. Taip pat buvau  federalinio kovos su narkotikais skyriaus vadu, kuri tyrė incidentus, įvykusius įvairiose JAV vietose. Mačiau, kaip žmonės miršta, įskaitant ir tai, kai komandos draugas krito man po kojomis po to, kai buvo suvarpytas kulkų. Į manę šaudė, ir aš atsakiau ugnimi. Nenoriu, kad tai skambėtų  kaip pasigyrimas, nes supratau, kad kai kas nors turi išsitraukti ginklą, kad apsaugotų savo gyvybę, gana dažnai jis atsiduria nepalankioje padėtyje. Esu ne išimtis, ir manau, kad mokiausi iš savo klaidų. Kai dėstau savo studentams, kalbu apie savo klaidas, ir tikiuosi, kad jie mokysis iš jų. Noriu, kad mano mokiniai būtų geresni, nei aš. Aš atvėriau daug durų, sutvarkiau daug kambarių, ir buvau taikinyje dažniau nei daugelis, su kuriais dirbau, tačiau nelaikau savęs ekspertu, o tik rimtu studentu.

Be to, sugaišau 25 metus, kalbėdamas su likusiais gyvais, kuriuos sutikdavau, kad sužinočiau jų nuomonę apie tai, kas padėjo išgyventi, ir kas, jų nuomone, yra svarbu žinoti. Kalbėjau su Korėjos, Vietnamo ir Antrojo pasaulinio karo veteranais, taip pat su policininkais ir eiliniais ginkluotais piliečiais. Ir visada šie žmonės sakė, kad paprasti metodai yra geriausi. Aš taip pat kalbėjausi su įkalintais asmenimis, kad suprasčiau jų požiūrį į tai, kas vyksta ginkluoto konflikto metu. Jų indėlis yra daug svarbesnis, nei mes manome, nes rimta klaida bandyti pasinaudoti jų mintimis, jausmais ir dorovę, kad paaiškinti, ką galvoja, jaučia ir veikia nusikaltėlis, kai jis rizikuoja dėl grobio.
Nors man patinka galvoti apie save kaip apie mokytoją, esu - taip pat studentas. Tuo metu, kai agentūra dosniai apmokėjo mano mokslą pas instruktorius, aš taip pat leidau savo paties dolerius (savo žmonos nusivylimui), siekdamas aukštesnio mokslo ir patirties lygio. Man tai buvo labai sėkmingas mokymas. Įvardinkite garsaus trenerio vardą arba mokyklą, ir aš tikriausiai buvau ten. Savo ieškojimų aš dar nebaigiau, nebaigiau ir mokytis. Aš ir toliau ieškosiu kažko naujo ir nežinomo tol, kol mano kūnas pasakys "gana".

MAŽAI SUPRANTAMAS ŽARGONAS

Visose kovose, durų spardyme, iš kojų verčiančiuose smūgiuose, susišaudymuose ir operacijose, kuriose man teko pabuvoti, niekada neatėjo į galvą tai pavadinti  Artimas mūšis (CQB - Close Quarter Battle - specialus artimo mūšio pavadinimas, naudojant šaunamuosius ginklus). Toliau tai vadinsime terminu Artimas mūšis. Aš visada maniau, kad tai dvikova. Kai žmonės šauna į jus ir jus šaudote atgal, tai vadinama susišaudymu. Kai jus smūgiuojate, tai vadinama muštinėmis. Aš vieną kartą trenkiau vaikinui šiukšlių kibiro dangčiu, kai jis bandė įspirti man į kirkšnį. Tuo metu tai vadinosi gatvės mūštinėmis. Dabartinis žargonas yra daug  seksualesnis, ir dabar tai pavadintų  Artima kova, panaudojant šiukšlinę. Aš turbūt galėčiau iš to užsidirbti pinigų. Šio kurso aprašas skambėtų taip: "Mokykitės, kaip specialiosios pajėgos naudoja šiukšliadėžių dangčius kontaktiniame mūšyje".
Speciali karinė terminologija dabar yra naudojama, kad kursų pavadinimas būtų labiau intensyvus (geriausiu atveju). Ką manote apie žodį spec.pajėgos, kurį jūs matote visur? Aš matau mokymo kursus, kurie teigia: "Mokykitės apginti savo namą, kaip spec. pajėgos". Ką tai reiškia? Jus girdite, naktį atsiveria durys, atsikeliate, ir užsidedate savo juodą diržą su specialiais krepšeliais, pilnomis AK-47 dėtuvėmis ir pradedate žvalgytis ... Ne! Pradėkite  "GINTI " savo namus, mesdami garsines granatas į kiekvieną kambarį, prieš įeinant? Ar galite nors vienai sekundei įsivaizduoti, kad vaikinas iš riaušių policijos su kamufliažine pižama, su automatu ant peties, meta granatą, jei jam pasirodė, kad kažkas įsilaužė į namus? Vaikinai iš grupės tikrai taip gali. Aš mačiau tai savo akimis, ir jie tai daro labai, labai gerai. Jaučiu didžiausią pagarbą šiems žmonėms, bet aš noriu pasakyti jums paslaptį: mes - tai ne jie. Jų metodai turi mažai naudos ginkluotam piliečiui, bandančiam patekti į vaiko kambarį tuo metu, kai kažkas įsilaužė į jų namus.

Suprantu, kad daug žmonių žavisi, ką daro vaikinai iš spec. pajėgų, riaušių policijos ir t.t.  Ir tai gerai. Jie labai, labai gerai atlieka savo siauras konkrečias užduotis, ir tai yra dėl to, kad mokymas yra išsamus - mokymas, kuris trunka metų metus. Kiek šių žinių jus galite tikrai gauti vieno užsiėmimo metu, arba net per savaitės kursą? Pažvelkite, ką visa ta "Spec. pajėgų" nesąmonė padarė iš to, kas yra žinoma kaip "Parengties pozicija". Žodynas apibrėžia žodį "Parengtis" kaip gebėjimas tiek psichiškai, tiek fiziškai atlikti veiksmus, galimybė tiesioginiai (nedelsianti) tai panaudoti.  Žodis "pozicija" yra apibrėžiama kaip, kūno padėtis. Dviejų terminų sujungimas tam, kad suderinti šias dvi sąlygas gynybinio šaudymo šaunamaisiais ginklais, būtų kažkas panašaus į: "Žmogaus kūno būklė ir padėtis, kuri  tiek psichiškai, tiek fiziškai pasirengusi imtis veiksmų." Mano nuomone, tai reikštų, kad reikėtų  išlaikyti rankas su ginklu taip, kad galima būtų greitai pakelti iki akių lygio, kad šūvis būtų taiklus. Įvertinkite tokias stovėsenas, kur ginklas nukreiptas žemyn, o dar blogiau pačiam šauliui, kai ginklas pasuktas po ranka atgal arba taip stipriai prispaustas prie krūtinės, kad ginklas gali būti panaudojamas nedelsiant. Ar tai parengtis? Clint Smith'as kartą man pasakė, kad turime laikyti ginklus tarp mūsų ir pavojaus. Kokia nauja koncepcija!

Aš suprantu, kad daugelis iš šių pozicijų vystėsi kaip sprendimai, (kur geriau laikyti ginklą, kai jums reikia atidaryti duris į kambarį), arba kaip pozicijos, kurios yra naudojamos sulaikymui. Nesakau, kad jos blogos, bet aš pasakysiu dar kartą - tai yra labai, labai specializuota technika, ir netinka asmeniniai gynybai su šaunamaisiais ginklais. Manau, turėtume atsiriboti nuo gražių pavadinimų ir pažvelgti į tai, ko iš tikrųjų moko. Galbūt žodžiai "SWAT", "Ninja" ir "Technologija Berserker" skamba gražiai, bet... ar tai, ko jums reikia banaliai savigynai ginklu?

GĄSDINANČIOS MOKYMŲ TECHNOLOGIJOS

Kita tendencija, su kuria aš susidūriau ir kuri mane gąsdina, tai studentų statymas šalia taikinių, į kuriuos šaudo. Žinau, kad šis metodas buvo naudojamas labai kvalifikuotų, patyrusių ir kompetentingų specialiųjų pajėgų karių ruošime, pavyzdžiui, britų SAS. Tačiau kartoju vėl, - jie atlieka labai įvairias ir labai svaras užduotis, nei dauguma žmonių, kuriems reikalingi savigynos kursai šaunamaisiais ginklais. Specialiųjų pajėgų karių mokymas yra nuolatinis, jie tai daro, kad išgyventų, todėl jų pasirengimo lygis yra labai aukštas. Tai ne ta mokymo medžiaga, kuri turėtų būtų įtraukta į dviejų ar trijų dienų kursą.

Akivaizdu, kad tokios "aklimatizacijos" prasmė tame,  kad savigynos kursantas gali ateityje šaudyti  dvikovoje. Vienas studentas, kuris dalyvavo kursuose, man pasakojo: "Mes stovėjome šalia taikinių, o kitas studentas šaudė ir šaulys buvo maždaug už dešimties pėdų. Mes šaudėme, kad įsitikinti, kad žmonės gali šaudyti, bet aš  tikrai nemėgau šito. Tiesa sakant, aš nesu tikras, kur yra viso to esmė. "

Paklausiau to žmogaus, ar jie treniruotės metu šalia taikinių stovėjo visiškai nejudėdami, į tai jis man atsakė: "Taip, aš nesiruošiau judėti!" Ir tai veda mane prie logiško klausimo, bent jau mano nuomone: mes mokome žmones stovėti nejudant, kai jie apšaudomi (judėjimas - geras dalykas)? Nesu tikras, bet aš žinau, kad toks mokymas neturi nieko bendro su savigynos mokymu, šaunamaisiais ginklais. Bijau, kad tai daroma tik todėl, kad instruktorius galėtų pasiūlyti kažką "naują".

Toks mokymo būdas gali turėti katastrofiškas pasekmes, kurios vadinamas - šaudymo mokymas, esant nestabiliam balansui. Šie pratimai yra naudojami, norint parodyti studentui, kad susišaudyme retai tenka šaudyti iš savo įprastos stovėsenos. Tai - prielaida, su kuria aš sutinku, ir aš manau, kad tai gera idėja, kad savigynos studentai šaudytų iš įvairių padėčių, bet manau, kad idėja išmokyti šaudymo stovint ant sūpynių, ir t.t. neprotinga. Neseniai kalbėjau su studentu, kuris buvo klasėje, kurioje mokytojas privertė juos stovėti ant siūbuojančios lentos. Problema buvo Merfio dėsnyje ir studente, kurio prasta koordinacija, ir jis  neišlaikė  pusiausvyros. Norėdamas išsilaikyti ant kojų, jis mostelėjo rankomis ir suspaudė ranką su šautuvu. Pasigirdo šūvis. Laimei, niekas nebuvo sužeistas.

GREIČIO SIEKIMAS

Mano agentūros žmonės buvo susidomėję, kaip greitai šaulys gali iššauti į tris plienines lėkštes. Trys, dvylikos pėdų plieninės lėkštės buvo maždaug trijų pėdų atstumu viena nuo kitos ir dvidešimt pėdų nuo šaulio. Šaulys pradeda po laikmačio signalo. Kiek atsimenu, tai buvo padaryta per 0.87 sekundės. Tikrai greitai. Problema tame, kad ši treniruotė neduoda nieko, išskyrus tai, kad kursantas galėtų pasigirti iššovęs greičiau. Greitis be tikslumo - klaida. Clint Smith sakė: - "Nešaudykite greitai, šaudykite gerai!" "Greitai" ir "Gerai" yra ne tas pats. Kad per 0,87 sekundės iššauti  tris šūvius, šaulys nieko nedaro, tik išsitraukia, pakelia ginklą, spaudžia gaiduką kaip įmanoma greičiau. Kai klausiu studentų, ar jie galėtų prieš greitą šaudymą ir taikytis, šauliai atsako: "Aš nesitaikiau, tiesiog, šaudžiau". Na, taip, paleisti kulkas ir melstis, kad pataikytum - geriausias būdas. Tiesiog paskleiskite kulkas į orą su viltimi, kad pataikysite.

post-70-0-17809100-1372669441_thumb.png

Supratau, kad dėl greičio daugelis dirba daug tik todėl, kad tai daug lengviau nei dirbti dėl taiklumo. Galiu išmokyti studentus šaudyti į tris lėkšteles didesniu greičiu, nei išmokyti juos šaudyti į 8 lėkšteles per ilgesnį laiką, bet pataikant į taikinį. Tokiu būdu galiu parodyti mokiniui, kad jis tobulėja daug greičiau. Kai mokinys palieka mano greito šaudymo "klasę", jis mano, kad jis tikrai pasiekė kažką. Bet ar tai tikrai?

Visų pirma turėtų būti akcentuojamas taiklumas. Dirbti dėl greičio? Taip, tačiau iki to reikia prieiti. Greitis pasiekiamas su praktika, įgijus optimalios judėjimo plastikos, o ne nuo greito gaiduko paspaudimo. Greičio treniruotė - naudinga, bet tik tada, kai šaulys numuša taikinius kiekvieną kartą. Esu daugiau patenkintas šauliu, kuris numuša  tris taikinius per 2 sekundes kiekvieną kartą, negu studentu, kuris gali šaudyti greičiau, bet nepataiko į taikinį. Leiskite man pakartoti dar kartą: akcentas yra taiklume, o ne šaudymo greityje. Susišaudymas nesibaigia su pirmuoju šūviu, o su pirmu patikimu pataikymu. Nesu tikras, kad galima tiksliau išsireikšti apie greito šaudymo esmę.

Aš suprantu, kad šiuo straipsniu netapsiu populiariu. Esu tam pasirengęs. Robbie Barrkman'as, pareigūnas, kuris buvo tikrai pavojingose situacijose Pietų Afrikoje, nugalėjęs daugelyje šaulių varžybų, dėstytojas. Šį straipsnį apibendrino labai trumpai: "Nesvarbu, kas yra mokoma arba kaip kažkas moko, viskas grįžta į tai, kad taiklus šaudymas yra pagrindas - lygus kryptukas ir sklandus gaiduko nuspaudimas. Visa kita - dūmai ir iliuzija". Puikiai pasakyta.