Jump to content

SPORTING‘AS. Pirmieji žingsniai


Recommended Posts

post-70-0-81601800-1374247701_thumb.png         

           Medžioklė, deja, vis labiau ir labiau tampa neprieinama: tai paukščių gripas, tai gaisro rizika, tai prasidėjo medžioklės sezonas, o paukščių dar nėra arba jau nėra.

          Ar maža priežasčių, dėl ko medžioklė gali nepasisekti! O Sportingas pasirodė ne tik stebėtinai demokratiškas, tačiau ir prieinamas finansiniu požiūriu.

post-70-0-20111700-1374247722_thumb.png

          Beje, Sporting’as medžiotojui puiki treniruotė ne sezono metu. Juk Sporting‘as, arba, kaip jis vadinamas, sportinis - medžioklinis šaudymas, skirtingai nuo persekiojimo ar tykojimo medžioklės būdų, šauliui nediktuoja, su kokiu ginklu eiti į šaulio aikštelę (stendą). Būtent čia ir yra didelis Sporting‘o privalumas: jūs einate į aikštelę su turimu medžiokliniu šautuvu.

          O ir taikinių skrydis yra labai įvairus, skrydžių trajektorijomis tikrai imituoja medžiojamų paukščių skrydį. Galiu pridurti, jie skraido bet kokiu oru, kas dar svarbiausiai, - pagal jūsų komandą.

post-70-0-07727300-1374247727_thumb.png

          Kitas Sportingo privalumas yra tai, kad kiekvienas taikinio skrydis yra tikrai unikalus.
Jeigu kada nors buvote olimpinių stendinio šaudymo sporto šakų varžybose, tikriausiai pastebėjote, kad visi taikinių skrydžiai yra griežtai reglamentuoti. Taikinio skrydis "A" stende vienoje šalyje nesiskirs nuo taikinio skrydžio "B" stende net kitame žemyne. Statant stendinio šaudymo kompleksą, kuriame vyksta olimpinės šaudymo rungtys, kruopščiai išlyginama teritorija, kad niekas neužstotų taikinių nuo sportininkų, taigi daro stendus vienodus, tačiau kiekviena Sportingo aikštelė yra unikali, nes jose dizaineriai maksimaliai išnaudoja natūralias kraštovaizdžio ypatybes. Sukuria šaudymą į taikinius kiek galima įdomesnį. Šiuo atžvilgiu Sportingas kažkuo panašaus į golfą, kur vienas laukas nuo kito skiriasi ne tik duobučių skaičiumi, sudėtingumu, bet ir kraštovaizdžio savybėmis, suteikia kiekvienam laukui unikalumą.

post-70-0-06096000-1374247740_thumb.png

          Kalbant apie Sportinge naudojimus ginklus, kaip jau sakiau, sportiniam - medžiokliniam šaudymui galima naudoti tą ginklą, kurį vežatės į medžioklę.  Vienu žodžiu, kas kokius ginklus turi, tokiais ir šaudo. Galų gale, vien tai, kad turi brangų sportinį ginklą tau negarantuoja sėkmės. Buvau liudininkas, kai šaulys iš populiaraus ginklo šaudė kur kas sėkmingiau nei jo draugas iš brangaus itališko šautuvo.

          Jeigu Jūsų šautuve naudojami įvairių dydžių droseliai (choke), tai šiuo atveju šūvių eiliškumas priklausys nuo taikinio tipo (pasitinkant arba vedant taikinį): vedant - pusiau droselis/droselis, pasitinkant - droselis/pusiau droselis.

post-70-0-61403800-1374247742_thumb.png

          Bet, žinoma, geriausiai reikia stengtis taikinį numušti pirmu šūviu, kitu atveju būtina šaudyti dupletais?

Jeigu ginklas turi keičiamus droselius, tai nepaisant plataus pasirinkimo - nuo cilindro iki konkretaus droselio (choke), vis tiek turite apsistoti prie maždaug dviejų droselių, ir geriausiai ties tais, kuriuos ateityje norite naudoti medžioklėje. Nors, žinoma, šaudymo sąlygos su šunimi skirsis nuo šaudymo į skrendančias antis.

          Eksperimentuodami su keičiamais droseliais stende, jums bus geriau įsivaizduoti ir tai, kaip formuojasi šratų srautas (spiečius) ir kokią įtaka tam formavimuisi turi įvairių dydžių droseliai, o taip pat šratų konteinerio buvimas arba nebuvimas šovinyje. Be to, šaudant stende turėsite galimybę geriau susipažinti su savo šautuvu ir atkurti (jei jie buvo anksčiau) arba ugdyti įgūdžius, šaudant šratais į judantį taikinį. Pasakykite man, kaip galima pagrįstai teigti, kad jūs žinote, kaip šaudyti, jei išėjote į medžioklę geriausiu atveju du kartus per metus, o po to skundžiatės savo draugams ir rašote laiškus į laikraštį, kad gamykliniai šoviniai niekam tikę, šautuvai blogai šaudo, arba kreivi vamzdžiai.

          Bet jei rimtai, eksperimentai su keičiamais droseliais parodė netikėtus rezultatus.
Kaip ir didžioji dauguma miesto medžiotojų, išvažiuoju į medžioklę ne daugiau kaip penkis kartus per metus (norėčiau ir daugiau, tačiau neturiu galimybių), treniruotis prie  stendo irgi tenka ne per dažniausiai, todėl nusprendžiau sujungti šaudymus stende šautuvo patikrinimui.
          Ir štai kas gavosi. Serija, Sportinge sudaro 25 šūviai. Keičiamieji droseliai (cilindras ir droselio ketvirtis) buvo neįtikėtinai rezultatyvus. Šaudant į nubėgančius ir atbėgančius taikinius 10-15 metrų atstumu (penkiose serijose rezultatas svyravo nuo 18 iki 22 taikinių). Kaip pavyzdį galime pateikti vienos serijos rezultatus: 22 numušti taikiniai, 15 iš jų - pirmuoju šūviu. Bet tie patys droseliai parodė gana neigiamą šaudymo į taikinius rezultatą, jeigu atstumas yra daugiau nei 25 metrai, - tik keturi - septyni numušti taikiniai serijoje. Derinys pusiau droselis/droselis duoda gerų rezultatų, ypač jeigu  atstumas daugiau negu 25 metrai, tačiau šaudant iš nedidelio nuotolio, rezultatai buvo menki. Eksperimentuojant, radau optimalų (tai nereiškia, kad keičiamų droselių derinys turėtų būti optimalus visiems) keičiamų droselių derinį - ketvirtis droselio/pusiau droselis.

          Skirtingai nuo anksčiau minėtų medžioklės būdų, tykojimo arba pasalos, kuriame taikinių skrydžiai griežtai reglamentuoti, Sportinge tokio reglamento nėra. Be to, taikiniai Sportinge taip pat skiriasi ir dydžiu. Standartinio taikinio skersmuo 110 mm, midi - 90 mm, mini - 60 mm. Visų taikinių storis 10,8 mm. Kai operatoriaus paprašiau paleisti mini taikinį, tai pirmo paleidimo metu aš jo tiesiog nepastebėjau! Ir antro, mano gėdai, taip pat... Nenuostabu, kad šis taikinys yra vadinamas "skraidančia aspirino tablete".

post-70-0-74236400-1374247750_thumb.png

          Nėra lengva numušti tokį taikinį. Tas skersmuo iš esmės sutampa su standartiniu taikiniu, jos storis tik 6,4 mm. Toks profilis nulemia taikinio skrydžio unikalumą.
          Aikštelės operatorius patarė, kad geriausias būdas taikytis į šį taikinį tada, kai jis pasisukęs anfasu į šaulį. Bet juk šio momento dar reikia ne tik laukti, bet prieš akimirką kai tai atsitiks, būti pasiruošus šūviui. Ir jeigu ant stendo gali praktikuotis iki begalybės, tai medžioklėje galimybė iššauti į netikėtai pakilusią arba išnirusią antį  gali ir nepasikartoti.

          Be anksčiau minėtų taikinių, dar yra trijų tipų "kiškių"  taikiniai: skersmenys 110, 98, 5, 97 mm ir atitinkamo storio 10, 8,15, 2, 30 mm. Net aukščiausios klasės sportininkai  taikinį "kiškis" laiko viena iš sunkiausių.

          Kalbant apie Sportingo šovinius. Negalima naudoti viename šovinyje mišinių su skirtingomis charakteristikomis.  Taip pat draudžiama naudoti bet kurį įrenginį šovinyje, palengvinančiame sklaidą. Taip pat varžybose draudžiama naudoti savadarbius arba perdirbtus šaudmenis. Bet vėl gi, šios taisyklės galioja tik tiems sportininkams, kurie dalyvauja varžybose. Mėgėjų kategorijoje, manau, laikantis saugos reikalavimų, tikriausiai būtų galima naudoti savadarbius šratinius šovinius ne didesniais kaip Nr 7. Tuo pačiu kulkos svoris neturi viršyti 36 g 12 kalibro šoviniui.

           Ar būtini brangūs pirmaujančių gamintojų šoviniai? Turbūt ne. Galima apseiti ir pigesniais, netgi nebūtinai specialiai skirtais Sportingui. Jei kartais tokių šovinių nebūtų pardavime, - tiks medžiokliniai. Leiskite man pakartoti: svarbiausia, kad šratai būtų  ne didesni nei 7 - to numerio. 
           Pirkti ar ne pirkti sportinį šautuvą? Atsakymą į šį klausimą kiekvienas turi rasti pats. Čia finansai vaidina ne paskutinį vaidmenį. Populiariausias tarp Sportingo sportininkų, kaip ir anksčiau, yra dvivamzdis su vertikaliu vamzdžių išsidėstymu, o taip pat pusiau automatinis šautuvas, kurių gerbėjų skaičius nuolat didėja. Jums, mėgėjams, tikrai tiks  šautuvas su horizontaliu vamzdžių išsidėstymu. Prieš medžioklės sezono atidarymą reikėtų pasitreniruoti stende su senu "Merkel" (su horizontaliais vamzdžiais), nes niekas negali prilygti jam nei lauke, nei ant stendo.

           Nesvarbu, koks Jūsų ginklas ir šoviniai, laikas nuo laiko jums būtina pasitreniruoti šaudymo stende. Žinoma, sportinis - medžioklinis šaudymas negali prilygti tikrai medžioklei, bet patikėkite manimi, Sportingas - tai geriausia besiruošiant medžioklės sezonui. Faktas, kad šaunamasis ginklas yra pavojingas. Mes visi žinome, kad jei dėl kažkokių priežasčių jis atsiduria emocionaliai nestabilaus žmogaus rankose, gali įvykti nelaimė.

           Iš 35 metrų atstumo šratas įeina į sausą pušinę lenta nuo trijų iki keturių jo diametrų, kuris apibūdina šautuvo galią.

post-70-0-97726500-1374247757_thumb.png

           Nuotraukose galite pamatyti įeinančią ir išeinančią skylę, kurią padarė šratų srautas  (šratai Nr 7), esant 5-10 m atstumu. Apsauginis rėmas yra būtinas, įrengiant Sportingo vietą, kad būtų užkirstas kelias netikėtumams, nors absoliučios apsaugos nuo atsitiktinumų nėra.

 

 

  • Like 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...