Jump to content

Kulkinio šaudymo sportas


Recommended Posts

KULKINIO ŠAUDYMO SPORTAS                                 

 

post-3-0-64504500-1381907138_thumb.png

 

                      Įvadas

 

 

 

Straipsnis skirtas pažengusiems šauliams, treneriams ir instruktoriams. Straipsnis gali būti naudingas šauliams - profesionalams, šaudymo technikos tobulinimui, atliekant įvairius šaudymo pratimus. Straipsnyje aptariami ginklai, šaudmenys ir balistika.

 

Straipsnyje pateikiama informacija apie žmogaus akį ir jos veiklą prisitaikymo metu. Daug vietos skiriama prisitaikymo prietaisams, šaudant nepakankamo matomumo sąlygoms. 
Nuleistuko paspaudimo technika. Atsižvelgiama į tam tikrą informaciją apie fiziologinius ir psichologinius procesus, vykstančius žmogaus kūne nuleistuko paspaudimo - šūvio momentu. Daug vietos skirta klaidoms, kurias šaulys daro nuleisdamas gaiduką ir kaip tobulinti šį veiksmą.
Taktikos apžvalga. Šaudymo tempas ir ritmas. Apie šūvio ir šūvių serijos intervalus, ypač šaudant nepalankiomis oro sąlygomis. Mokymo procesas, šaulio - sportininko dalyvavimas varžybose. Pagrindinės praktinės išvados apie šaudymo metodus ir taktiką. Patarimai ir nuorodos šauliams, taisant klaidas, treniruočių metu ir varžybose. Straipsnis parengtas remiantis šaulių ir trenerių patirtimi, pagrįstas moksliniais tyrimais, tekstas papildytas iliustracijomis.

 

 

Sportiniai ginklai

 

 

 

Šiuolaikiniams šauliams - sportininkams yra galimybė pasirinkti įvairių modelių aukštos kokybės šautuvus ir pistoletus. Šie modeliai skiriasi tarpusavyje įvairiomis struktūrinėmis ir balistinėmis charakteristikomis, tuo pačiu metu turi standartinę formą ir dydį, apibrėžiamą savo modelio rėmuose, kuris, žinoma, ne visada sutampa su fiziniais sportininko duomenimis ir individualiomis savybėmis. Todėl kiekvienu konkrečiu atveju pirmiausia reikia pasirinkti tinkamiausią  ginklo modelį, pagal ginklo svorio charakteristikas, ergonomiką.

 

 

 

 

post-3-0-45385200-1381907164_thumb.jpg

 Ginklo reguliavimas ir derinimas, norint pagerinti dalių ir mechanizmų darbą, naujų rankenų (laikmenų) gamyba ir t.t. Remontas, pritaikymas šauliui, paprastai, atliekamas patyrusių meistrų dirbtuvėse. Tai susiję su individo poreikiais, jo skoniu, kad šaulys turėtų galimybę tai padaryti pats. Tačiau reikia nuolat prisiminti, kad varžybų taisyklės nustatyto labai griežtus reikalavimus kiekvienam ginklo tipui.

 

 Atsižvelgiant į šiuos reikalavimus mes pateikiame medžiagą, skirta šautuvams ir pistoletams, skirtiems sportinio šaudymo tikslams.

 

 

 

Šautuvų klasifikavimas ir konstrukcinės charakteristikos

 

 

Šautuvai, naudojami sportiniam šaudymui, suskirstyti į keturias klases: tarnybiniai, bendrosios paskirties, mažo kalibro - sportiniai, pneumatiniai.

 

Bendro panaudojimo šautuvai, savo ruožtu, suskirstyti į tris grupes: mažo kalibro, didelio kalibro, šautuvai, skirti šaudymui "Bėgantis elnias"  ir "Bėgantis šernas".

 

 

 

 

post-3-0-36384400-1381907233_thumb.png

 

Bendras ilgis - ne daugiau kaip 125 cm. Gaiduko nuspaudimo įtampa - ne mažiau kaip 1,5 kg.

 

Leidžiama naudoti tik stačiakampį kryptuką, taikiklis - bet koks, išskyrus optinį.
Varžybų taisyklės draudžia atlikti bet kokius šautuvų konstrukcijų pakeitimus, pašalinti bet kokias detales, atlikti papildomus pakeitimus. Taip pat draudžiama naudoti balansavimo svarelius, nuleistuko mechanizmą su pagreitintoju, pažasties apgaubimą ant buožės galo, slenkamąją buožės galo atramą, anga didžiajam pirštui. Tačiau paskutinės varžybų taisyklės leidžia pašalinti vamzdžio apsodą.

 

Iš tarnybinio šautuvo atliekami pratimai AV-1, AV-2 - šaudymas gulom 100 metrų atstumu į taikinį Nr. 4; AB-4, AB-5 - standartai (šaudymas iš trijų pozicijų - gulom, stovint ir priklaupus), - 100 m atstumu į taikinį  Nr. 4, ir 300 m - į taikinį Nr3; AB-D ("dvikovos šaudymas") - 300 metrų atstumu į taikinius N. 4-a (į 5 taikinius dvejuose gretimuose sektoriuose).

 

Atliekant šiuos pratimus yra leidžiama naudotis karabinu arba karišku šautuvu - su atviru taikikliu. Be to tvirtinti diržą galima tik užkabikliais, be papildomų priemonių ir sraigtų.

 

Šautuvai laisviems pratimams (pav. 2-4). Kalibras - 5,6 - 8,0 mm, o mažo kalibro - 5,6 mm, skirtas šoviniams šoniniu kapsulės sužadinimu (dužiklio smūgiui). 

 

Šautuvai laisviems pratimams, 7.62 mm kalibro: 

 

 

 

 

 

post-3-0-03326600-1381907289_thumb.png

 

Šios klasės šautuvai yra skirti sportiniam šaudymui, kuris reikalauja ypač didelio tikslumo. Todėl jie skiriasi  kruopščia vamzdžių gamyba, maža sklaida ir šaudymo stabilumu. Taip pat, tokie šautuvai santykinai daugiau sveria (8 kg). Dažnai jie turi nuleidimo mechanizmą su pagreitintoju, labai tikslų optinį taikiklį, nuimamus įvairaus pločio ir konfigūracijos kryptukus. Taikikliuose gali būti naudojami plokšti spalvoti stiklai (filtrai). Buožės kaklelio forma - pistoletinė, dažnai su anga dešinės rankos nykščiui. Šaulio rankai maksimaliai komfortišką. Šautuvo apsodo sustorėjimas, su slenkamuoju šarnyru. Kad patogiau būtų pritaikyti šautuvą šaudymui, buožės užpakalinėje dalyje yra reguliuojama, šaulio petį apgaubianti atrama.

 

Šios paskirties šautuvai, paprastai, vienašūviai (išskyrus šautuvus, skirtus šaudyti į taikinį "Bėgantis elnias", su dėtuve).

 

Laisviems pratimams skirti  šautuvai,  5,6 mm kalibro:

 

 

 

 

post-3-0-43913200-1381907318_thumb.png

Varžybų sąlygomis neleidžiama: savavališkai didinti šautuvų svorį daugiau nei 8 kg (be diržo), taikyti specialios formos buožę - kairėje krūtinės pusėje atramą, didinti  apgaubimus taip, kad jų apatinis išsikišimas būtų nutolęs viršutinės vamzdžio dalies daugiau nei 20 cm.

 

 Šautuvai, skirti šaudymui į taikinius "Bėgantis elnias" ir "Bėgantis šernas". Šaudymui į taikinį "Bėgantis elnias" yra naudojamas  8 mm kalibro ginklas, į taikinį  "Bėgantis šernas" - 5,6 mm. Svoris - ne daugiau kaip 5 kg (su taikikliu, be diržo). Gaiduko nuspaudimo įtampa šautuvuose, skirtuose šaudyti į "Bėgantį elnią", turi būti ne mažiau kaip 1 kg, o į "Bėgantį šerną " - ne mažiau kaip 0,5 kg. Šio tipo šautuvuose gali būti įdiegtas bet kuris taikiklis. Šaudant į  "Bėgantį šerną", gali būti naudojami tik 5,6 mm kalibro šoviniai šoniniai.

 

 Laisviems pratimams skirti šautuvai šaudyti į taikinius "Bėgantis elnias" ir "Bėgantis šernas", 5,6 m m kalibro:

 

 

 

 

 

post-3-0-38650100-1381907359_thumb.png

 

Čia draudžiama naudoti automatinį šautuvą.

 

Mažo kalibro (5,6 mm) laisvai pasirenkamų šautuvų atliekami pratimai: MV-3 ​​- šaudymas gulom iš 50 metrų atstumo į taikinius Nr. 7 ir iš 100 m - į taikinius Nr. 4; MB -4, MB -5, MB -6 standartai ( šaudymas iš trijų pozicijų - gulom, stovint ir priklaupus), 50 metrų atstumu į taikinį  Nr. 7; MB-8, MB- 9 - šaudymas gulom, 50 metrų atstumu į taikinį Nr. 7.

 

 Iš stambaus kalibro (iki 8,0 mm) laisvų pratimų šautuvų atliekami PV-5 ir PV-6 - šaudymo standartai (iš trijų pozicijų - gulom, stovint, priklaupus), 300 metrų atstumu į taikinį Nr3.

 

 Iš automatinio užsitaisymo, laisvai pasirenkamų šautuvų, skirtų šaudyti į taikinį "Bėgantis  elnias", atliekami pratimai PV-1, PV-2, PV-3, PV-4 – šaudymas, 100 m atstumu pavieniais ir dvigubais šūviais.

 

 Iš mažo kalibro šautuvų, skirtų šaudyti į taikinį  "Bėgantis šernas" atliekami pratimai  MB-10, MB-11, MB -12 - šaudymas 50 m atstumu su 5 sek. šūvio intervalu ( "šernui" lėtai bėgant) ir 2,5 sekundės, kai bėga greitai.

 

Sportiniai  mažo kalibro šautuvai. Kalibras - 5,6 mm. Naudojami varžybose, o taip pat treniruotėse pradiniame mokymo etape. Sportiniai šautuvai yra palyginti lengvi - mažiau negu 5 kg (be diržo). Jiems įdiegiami įprasto tipo nuleidimo mechanizmai, laisvas nuleistuko įtempimas. Taikiklis gali būti bet koks, išskyrus optinį. Kryptuko apvado ilgis leidžiamas iki 5 cm ilgio, jo ​​skersmuo - 2,5 cm, atstumas nuo apvado centro iki vamzdžio kanalo ašies - ne daugiau kaip 4 cm.

 

Sportiniai šautuvai, 5,6 mm kalibro:

 

 

 

 

 

post-3-0-69714400-1381907389_thumb.png

 

Leidžiama prisitaikyti buožės atramos aukštį ir ilgį, tačiau griežtai laikantis varžybų taisyklių. Taigi, didžiausias buožės/apsodo leistinas išmieros: laikiklis delnui - 6 x 6 cm; atstumas nuo vamzdžio apsodo apačioje iki  žemiausio taško prieš nuleistuko lankelį - 8 cm, iki apatinio pistoleto rankenos taško - 13 cm, iki buožės užpakalinės dalies apatinio taško - 18 cm, iki labiausiai nutolusio ant šoninės buožės pusės taško nuo vertikalios plokštumos, kertančios vamzdžio kanalo ašį - 4 cm; buožės užpakalinės dalies aukštis - 15 cm, buožės išėmos gylis - 2 cm, maksimalus buožės judėjimas abiem kryptimis - 3 cm.

 

 

 

 

post-3-0-50651100-1381907424_thumb.png

 

 Varžybų taisyklės draudžia: įtaisyti buožės užpakalinėje dalyje peties gaubtuvą, naudoti  "šampinjonus", paslinkti kryptuką ir taikiklį į šoną, daryti ložę nykščiui arba skylę buožėje, taikyti balansavimo svarelius ir įdiegti nuleidimo mechanizmą su pagreitintoju (šneleriu). 

 

Sportiniu šautuvu atliekami pratimai: MB-1 ir MB-2 - šaudymas gulom, esant 25 metrų atstumu iki taikinio Nr. 6 ir 50 m į taikinį Nr. 7; MB-5 ir MB-7 - šaudymo standartas (iš trijų pozicijų - gulom, stovint, priklaupus), esant 25 metrų atstumui į taikinį Nr. 6 ir 50 metrų atstumu į taikinį  Nr7.

 

Pneumatiniai šautuvai. Kalibras - 4,5 mm. Nuo 1966 m šaudymas iš pneumatinio ginklo įtrauktas į Pasaulio ir Europos čempionatų programą. Šios sporto šakos populiarumas didėja todėl, kad nereikalauja didelių išlaidų. Taikiniams nereikalinga speciali brangi įranga.

 

Pneumatiniai šautuvai, 4.5 mm kalibro

 

 

 

 

post-3-0-61201200-1381907460_thumb.png

 

Varžybų taisyklės tokios pat kaip ir sportinių šautuvų, šaudant šoviniais.

 

Pneumatiniais šautuvais atliekami pratimai VP-1, VP-2, VP-3, VP-4 ir VP-5 - šaudymas stovint ir priklaupus, esant 100 metrų atstumu į taikinį Nr. 8.

 

 Esant tokiai šautuvų rūšių ir modelių gausybei, šauliai teikia pirmenybę keliems labiausiai pavykusiems šautuvų modeliams. Pagrindinės labiausiai paplitusių šautuvų modelių konstrukcinės charakteristikos galima rasti šių ginklų prekybos vietose arba internete.

 

 

 

Pistoletų (revolverių) klasifikavimas ir konstrukcinės charakteristikos

 

 

Pistoletai (revolveriai), šaudymo sporte, suskirstyti į keturias grupes: stambaus kalibro tarnybiniai, mažo kalibro ginklai laisviems pratimams, mažo kalibro sportiniai (standartiniai) skirti ilgiems šoviniams, pneumatiniai.

 

 Tarnybiniai stambaus kalibro pistoletai – revolveriai. Kalibras - 7,62-9,65 mm. Jiems varžybų taisyklės yra griežtesnės, įdiegiant konstrukcinius pakeitimus, o taip pat įrangos naudojimą, siekiant palengvinti šaudymą. Sportiniam šaudymui leidžiama naudoti pistoletus (revolverius), kurių vamzdis yra trumpesnis nei 15,3 cm, gaiduko nuleidimo įtampa ne mažiau kaip 1,36 kg, prisitaikymo linijos ilgis ne daugiau kaip 22 cm.

 

 Stambaus kalibro pistoletai -  revolveriai 7,62-9,65 mm kalibro:

 

 

 

 

post-3-0-57155200-1385626002_thumb.png

 

Leidžiama naudoti specialią rankeną, tačiau jos plotis neturėtų viršyti 50 mm. Taip pat galima padaryti rankeną su įvairaus storio; naudoti "grybelį". Ant užpakalinės rėmelio dalies arba rankenos daryti išsikišimą, bet ne daugiau kaip 30 mm.

 

 Šioje pistoletų - revolverių klasėje leidžiama naudoti tik atvirus taikiklius. Naujausios varžybų taisyklės leidžia ant taikinių įdiegti mechanizmus su spragtukais, leidžiančius stumdyti taikiklį ir kryptuką. Tuo pačiu metu draudžiamą iškišti kryptuką už vamzdžio nuopjovos ir taikiklį - už galinio viršutinio rėmo krašto. 

 

Su  stambaus kalibro tarnybiniais pistoletais - revolveriais leidžiama atlikti pratimus RP-1, RP-2, RP-3, RP-4, RP-5 - lėtas šaudymas, esant 25 metrų ir 50 metrų atstumui į taikinius su juodu apskritimu (№ 4), ir pagreitintas šaudymas iš  25 m atstumo į siluetą (taikinys Nr1).

 

Mažo kalibro pistoletai laisviems pratimams. Kalibras - 5,6 mm. Šios klasės pistoletai yra skirti šaudyti padidintu tikslumu. Varžybų taisyklės numato mažesnius konstrukcinių pakeitimų apribojimus.

 

Pistoletai, skirti laisviems pratimams 5,6 mm kalibro:

 

 

 

 

 

post-3-0-99820400-1381907590_thumb.png

 

Vienašūviai pistoletai, skirti laisviems pratimams (A,B,C). Kalibras - 5,6 mm. Pistoletai, kurie naudojami lėtam šaudymui, gali būti bet kokio svorio, bet kokio ilgio ir su bet kokia nuleistuko įtampą. Dažniausiai į juos įdiegtas nuleidimo mechanizmas su pagreitintoju (šneleriu). Galite įdiegti bet kokius taikiklius, išskyrus optinius. Taikikliuose gali būti naudojami plokšti spalvoti šviesos filtrai. Šios klasės pistoletams leidžiama naudoti ortopedines rankenas, bet su tam tikrais apribojimais: ginklo rankena turi būti be papildomų tvirtinimų rankai. Be to, rankena turi tik liestis su ranka ne aukščiau plaštakos, kai ranka pakeltą šaudymui.

 

Savaime užsitaisantys pistoletai, skirti laisviems pratimams atlikti (D,E). Kalibras - 5,6 mm. Šie pistoletai, skirti greitam šaudymui į siluetus, turi šiuos apribojimus: pistoletas su svarmenimis balansui turi sverti ne daugiau kaip 1,2 kg; vertikalus atstumas nuo taikiklio iki nuleistuko lankelio - ne daugiau kaip 40 mm kartu su svarmenimis ir kitais priedais. Varžybų taisyklės numato ir tam tikrų ginklo dydžio apribojimų. Su priedais (svoriais, kompensatoriais ir rankena), jis turėtų tilpti dėkle, kurio vidaus matmenys ne daugiau kaip 300x150x50 mm (leidžiamas vienas iš šių trijų parametrų padidėjimas iki 5%).

 

Vienašūviais pistoletais, skirtais laisviems pratimams, atliekami pratimai MP-3 ir MP-6 - lėtas šaudymas 50 m atstumu į taikinį Nr. 4.

 

Iš automatinio užsitaisymo pistoletų, skirtų laisviems pratimams, atliekami pratimai MP-7 ir MP-8 - greitas šaudymas 25 metrų atstumu į siluetus (taikinys Nr. 1).

 

Mažo kalibro sportiniai (standartiniai) pistoletai, skirti ilgiems šoviniams. Kalibras - 5,6 mm. Šios klasės pistoletai yra naudojami varžybose, o taip pat pradiniame mokyme bei treniruočių etape. Jiems taikomi tie patys griežti reikalavimai, kaip ir tarnybiniams pistoletams: vamzdžio ilgis - ne daugiau kaip 15,3 cm, svoris - ne daugiau kaip 1,36 kg. Nuleistuko įtampa - ne mažesnė kaip 1 kg, prisitaikymo linijos ilgis - ne daugiau kaip 22 cm.  Rankenos plotis - ne daugiau kaip 50 mm. Leidžiamas skirtingo storio rankenos, "grybelio" naudojimas, išsikišimas ant užpakalinės rėmo dalies arba rankenos, bet ne daugiau kaip 30 mm.

 

 Sportiniai (standartiniai) pistoletai, skirti ilgiems šoviniams, 5, 6 mm kalibro:

 

 

 

 

post-3-0-16731400-1385626052_thumb.png

 

Taikiklis atviras, ant jo galima įdiegti taikymosi mechanizmą su spragtuku. Pistoletas su visais priedais turi tilpti į dėklą, kurio vidaus matmenys 300x150x50 mm.

 

Varžybų taisyklės draudžia naudoti vamzdžiui kompensatorių, iškišti taikiklį už vamzdžio žiočių nuopjovos ir kryptuką į užpakalinio rėmo viršutinės nuopjovos, tvirtinti balanso svarelius žemiau kryptuko viršutinio taško ne žemiau kaip 40 mm, taikyti filtrus.

 

Mažo kalibro sportiniu (standartiniu) pistoletu, skirtu ilgiems šoviniams, atliekami pratimai MP-1, MP-2, MP-4, MP-5, MP-9, MP-10 - lėtu šaudymo į taikinį su juodu apskritimu, 25 metrų atstumu į taikinį Nr 4 , pagreitintas šaudymas į siluetą 25 metrų atstumu į taikinį Nr.1c, lėtu ir pagreitintu šaudymu, 25 metrų atstumu, į taikinį  Nr.4.

 

Pneumatiniai pistoletai. Kalibras - 4,5 mm. Pistoleto svoris - ne daugiau nei 1,5 kg (kartu su balionėliu). Nuleistuko įtampa - ne mažiau kaip 0,5 kg. Apribojimai egzistuoja ir dėl dydžio - pistoletas turi tilpti į dėklą, kurio vidaus matmenys 420x200x50 mm. Leidžiama naudoti bet kokį taikiklį, išskyrus optinį.

 

Pneumatiniai pistoletai, 4,5 mm kalibro:

 

 

post-3-0-33593400-1381907708_thumb.png 

 

Iš pneumatinio pistoleto atliekami pratimai: PP-1, PP-2, PP-3 - šaudant 10 metrų atstumu į taikinį Nr. 9.

 

 

 

Taikymosi  prietaisai 

 

 

Šautuvuose įdiegiami įvairių tipų taikikliai, priklausomai nuo paskirties. Nepaisant sistemų gausos, jie skirstomi į tris tipus: atviri, dioptriniai ir optiniai. Kiekviena iš šių rūšių turi savo privalumų ir trūkumų, ir tinką tik tam tikriems pratimams.

 

 

Taikymosi prietaisai, skirti šautuvams

 

 

Šaudymui iš šautuvų, naudojami visų trijų tipų taikikliai.

 

Atvirais vadinami taikikliai skirti taikinio sekimui, kuriame kryptukas ir išpjova pusiau apvalios arba stačiakampio formos, esančios ant prisitaikymo linijos keteros.

 

Atviras tarnybinio šautuvo taikiklis

 

 

 

 

post-3-0-33299000-1381907746_thumb.png

 

Praktika rodo, kad daugumai šaulių, kurių regėjimas normalus, patogiausias yra taikiklis su pusiau apvalia išpjova, o kryptukas stačiakampio formos. Toks taikiklis yra įdiegtas, pavyzdžiui, mažo kalibro šautuvuose TOZ-8 ir TOZ-9.

 

Dioptriniais taikikliais yra vadinami tokie, kuriuose taikinių sekimui naudojamas taikiklis su nedidele apvalia skyle (dioptrijomis), naudojamas tam pačiam tikslui, kaip ir išpjova atvirame taikiklyje. Kryptukas ant ginklo su tokiu taikikliu yra stačiakampio arba žiedinės formos.

 

Dioptrinių taikiklių tipai, įdiegiami kai kurių gamintojų šautuvuose:

 

 

 

 

 

post-3-0-54696000-1381907776_thumb.png

 

Taikiklis su dioptrijų anga juda vertikaliai ir horizontaliai, veikiami mikrometrinių varžtų.  Šių varžtų galvutės nesisuka sklandžiai, o tarsi šuoliukais, arba, kaip sako šauliai, "spragtelėjimais", specialiais fiksatoriais. Kaip taisyklė, jie turi tokį patį sriegį, todėl vieno spragtelėjimo vertė yra tokia pati atliekant ir vertikalias, ir horizontalias korekcijas.

 

Optiniais taikikliais vadinami taikikliai, kuriuos sudaro lęšių sistema metaliniame korpuse, prisitaikymui vietoj mechaninio kryptuko naudojami vertikalūs ir horizontalūs optiniai kryptukai. 

 

Sportinio šaudymo šautuvuose į taikinius "Bėgantis elnias" ir "Bėgantis šernas" paprastai įdiegiami optiniai taikikliai: TO-4, (keturis kartus padidinantys), TO -6 ( šešis kartus) ir-TO - 6P (su kintamuoju didinimu nuo pusantro iki šešių kartų). Šiuo metu tarp geriausių sportininkų plačiai paplitę perdaryti optiniai taikikliai - su reguliuojamais prisitaikymo kryptukais.

 

Optiniai taikikliai, naudojami šaudant į taikinius "Bėgantis elnias" ir "Bėgantis šernas": a - TO-6; b - TO-6p; c - TO-6c; d - TO-4; e - PU.

 

Vertikalus ir horizontalus prisitaikymo kryptukai optiniame taikiklyje reguliuojami viršutine ir šonine rankenėle - mikrometriniais varžtais. Optinių taikiklių (TO-4, TO- 6, TO-6P) sugraduotos. Kiekviena padala lygi 1/1000 atstumo. Todėl, sukant rankenėlę per vieną poziciją, vidutinis pataikymo taškas (VPT), kai šaudoma 100 m atstumu, pasikeis 10 cm, o šaudant  50 m. atstumu - 5 cm. Micrometriniai varžtai turi tam tikrą judėjimo laisvumą (liuftą). Todėl, sukant rankenėlę, prisitaikymo kryptukai mirties taške nejuda.

 

 

 

 

post-3-0-12405100-1381907812_thumb.png

 

Laisvas mikrometrinių varžtų judėjimas ypač aktualus, kai daromos nežymios korekcijos. Prisitaikymo pakeitimus reikia atlikti sukant rankenėlę ta pačia kryptimi. Jei, pavyzdžiui, būtina sureguliuoti taikiklį iš didesnio nustatymo į mažesnį, rankenėlę būtina pasukti iš karto per keletą padalų prieš laikrodžio rodyklę, o po to, grįžtama į norimą padalą, galutinai nustatykite taikiklį, sukdami rankenėlę pagal laikrodžio rodyklę.

 

 

Pistoletų- revolverių  taikiklių įranga 

 

 

Nepaisant to, kad varžybų taisyklės leidžia pistoletuose - revolveriuose, skirtuose laisviems pratimams, įdiegti bet kokius taikiklius, išskyrus optinius, šaudymo sporto praktikoje paplitę tik atviri taikikliai, kuriuos sudaro kryptukas ir išpjova taikiklyje arba ketera.

 

Sportininkams, patogiausi - atviri taikikliai, kuriuos sudaro pusapvalio formos išpjovos taikiklyje ir stačiakampio formos kryptukas vamzdžio žiočių viršutinėje dalyje. 

 

Tačiau taikikliai pagal savo konstrukcija skiriasi vienas nuo kito. Priklausomai nuo pakeitimų pistoletuose - revolveriuose, taikikliai gali būti sąlyginai suskirstyti į dvi grupes: - taikikliai, kurių konstrukcija leidžia įdiegti pakeitimus tik centro reguliavimui ir tik naudojant įrankį. Šiai grupei priklauso kariniai pistoletų - revolverių taikikliai, kur šoniniai reguliavimai atliekami perstumiant kryptuką (arba taikiklį) plaktuko arba mušiklių pagalba.

 

Taikikliai, kurių mechanizmai su spragtukais, turinčiais galimybę daryti tiksliausią horizontalią ir vertikalią korekciją be jokio įrankio. Tokie įdiegimai taikomi visose pistoletuose - revolveriuose (išskyrus karinius).

 

Atvirų taikiklių tipai, įdiegiami sportiniuose pistoletuose:

 

 

 

 

 

post-3-0-76012400-1381907855_thumb.png

 

 

 

 

 

Šoviniai

 

 

 

Sportiniame šaudyme naudojami dviejų tipų šoviniai - šoninio kapsulės sužadinimo ir centrinio smūgio į kapsulę.

 

Šoviniai šoninio kapsulės sužadinimo (kalibras 5,6 mm) naudojami pirminio mokymo stadijoje, treniruotėse ir varžybose, šaudant iš šautuvų ir pistoletų iki 100 m atstumo.
Šoviniai su centrinio smūgio į kapsulę (kalibras 5,6-9,65 mm), naudojami sportiniam šaudymui šautuvu, pistoletu ir revolveriu, atstumu iki 300 metrų.

 

Priklausomai nuo reikalavimų balistinėms šovinio savybėms, jie skirstomi į tris grupes: paprasti sportiniai, tiksliniai, tiksliniai su padidinta sklaida.

 

Pramoniniu būdu sportiniam šaudymui gaminami šie šoviniai.

 

Pavyzdžiui:

 

7,62 mm tikslinis šautuvo šovinys;

 

7,62 mm tikslinis šautuvo šovinys "Ekstra";

 

6,5 mm tikslinis šovinys;  

 

5,6 mm šautuvo šovinys šaudymui į taikinį, "Bėgantis elnias";

 

5,6 mm sportinis- medžioklinis šovinys;

 

7,62 mm sportinis šovinys, skirtas revolveriui 1895 metų pavyzdžio;

 

7,62 mm sportinis pistoleto šovinys;

 

5,6 mm sportinis- medžioklinis šovinys, šoninio kapsulės sužadinimo; 

 

5,6 mm tikslinis šoninio kapsulės sužadinimo;

 

5,6 mm tikslinis šoninio kapsulės sužadinimo "Ekstra";

 

5,6 mm tikslinis šoninio kapsulės sužadinimo "Rekord";

 

5,6 mm pistoleto tikslinis sutrumpintas šovinys, šoninio kapsulės sužadinimo.

 

7.62 mm šovinys susideda iš kulkos, tūtelės, parako užtaiso ir kapsulės. Tai centrinio smūgio kapsulės sužadinimo šovinys, kur parako užtaisas uždegamas nuo dužiklio smūgio į kapsulę,  esančios tūtelės dugno centre.

 

 

 

 

 

post-3-0-15945300-1381907905_thumb.png

 

7,62 - ir 6,5 tiksliniai šoviniai skirti sportiniam šaudymui treniruotėse ir varžybose. Jie pasižymi geru tikslumu. Vidutinis sklaidos laukas (skersmuo), kai šaudoma 300 m atstumu - ne daugiau kaip 13 cm. Preciziškai pagamintus tikslinius šovinius, nebūtina papildomai atrinkti arba kalibruoti. Tokie šoviniai gaminami skirtingomis partijomis, skirtingo kulkų kalibro ir svorio, parako užtaiso svorio ir parako rūšies. Ant pakuotės paprastai nurodoma šovinių partija. Didelis jų asortimentas leidžia sportininkams pasirinkti pagal savo šautuvą tinkamiausią partiją. 

 

 

Pagrindinės balistinės ir konstrukcinės šovinio charakteristikos

 

 

7,62 mm tikslinis šovinys "Extra". Šaudmenų gamybos kompanijos gamina specialius šaudmenimis, kurie skiriasi nuo įprastų labiau tobula forma ir balistinėmis savybėmis. Koncentruota sklaida. Pagal technines charakteristikas šoviniai  "Ekstra" turi dispersiją (nukrypimas nuo aritmetinio vidurkio) kulkų sklaidai, šaudant 300 metrų atstumu, sklaida sudaro ne daugiau 9 cm skersmens.

 

 

 

 

post-3-0-79339800-1381907941_thumb.png

 

 

5,6 mm šautuvo šovinys, šaudymui į taikinį "Bėgantis elnias" (sekantis paveiksliukas). Labai didelio pradinio greičio, šiais šaudmenimis galima sėkmingai pataikyti į judantį taikinį su mažesniu judančio taikinio aplenkimu. Be to, silpna atatranka sudaro palankiausias sąlygas šaudymui dupletais. Pagal techninius reikalavimus kulkų sklaida, šaudant 100 metrų atstumu neturėtų viršyti 6 cm.

 

 

 

 

 

post-3-0-15789400-1381907970_thumb.png

 

 Kulkų sklaida, šaudant iš 5,6 mm šautuvo šaudmenų į taikinį, "Bėgantis elnias" 100 m

 

atstumu serijomis po 20 šūvių  (natūralus dydis) 5,6 milimetrų sportinis - medžioklinis šovinys turi pusiau apvilkta kulką.

 

 

 

 

post-3-0-64513000-1381907992_thumb.png

 

Ji taip pat naudojama šaudant į taikinį, "Bėgantis elnias". Šovinys turi šiek tiek mažesnį pradinį greitį, palyginus su aprašytais šautuvo šoviniais, bet kulkų sklaida geresnė, šaudant 100 m atstumu kulkų sklaida neviršija 5,5 cm.

 

7,62 mm sportinis šovinys revolveriui 1895 m . modelio, skirtas šaudymui sportiniu revolveriu. Jo paskirtis - šaudyti treniruotėse ir varžybose. Šovinys turi gerą šūvio tikslumą: šaudant 25 metrų atstumu, kulkų sklaidos skersmuo vidutiniškai iki 4 cm.

 

 

 

 

post-3-0-51252200-1381908028_thumb.png

 

7,62 mm sportinis pistoleto šovinys gaminamas specialiai mokymui ir varžyboms. Šių šovinių sklaida yra labai maža, šaudant 25 metrų atstumu, kulkų sklaida siekia tik 3 cm.

 

 

 

 

post-3-0-00407800-1381908060_thumb.jpg

 

Kulkų sklaida, šaudant 7,62 mm sportiniais pistoleto šoviniais 25m atstumu 20 šūvių serijomis (natūralus dydis)

 

 

 

 

post-3-0-53974700-1381908085_thumb.png

 

5,6 mm šovinio kapsulės sužadinimas šoninis. Sportiniame šaudyme mažo kalibro šoviniai ypač paplitę. Koncentruota sklaida, silpnas šūvio garsas, santykinai maža skvarba, leidžianti įrengti pigias šaudyklas net mieste, pagaliau, nedidelė savikaina prisideda prie jų populiarumo.

Mažo kalibro šovinys susideda iš kulkos, tūtelės, parako užtaiso ir kapsulės (22 pav.) Pagal uždegimo sistema-tai šovinys, kurio kapsulė sužadinama šone. Parako užtaisas užsiliepsnoja smogus dužikliui ne į kapsulės centrą, o į tūtelės kraštą, į kurį įpresuotas smogiamasis mišinys.

 

 

 

 

 

post-3-0-77922700-1381908110_thumb.png

 

Šovinys pagamintas iš bedūmio parako ir nerūdijančio kapsulių mišinio, kuris palengvina šautuvo eksploataciją.

 

5,6 milimetrų sportiniai- medžiokliniai šaudmenys su plieno tūtele turi gerą sklaidą, kuri pilnai atitinka sportininko pradinę parengtį ir treniruotes. Gaminami dviejų kategorijų šoviniai: pirmos - vidutinis kulkų sklaidos skersmuo ne didesnis nei 3 cm; antros - ne daugiau kaip 4 cm (kai šaudoma iš mažo kalibro šautuvo iki 50 m). Šie užtaisai išsiskiria gamybos paprastumu, taigi ir nebrangūs.

 

5,6 milimetro tiksliniai šoviniai, šoniniam kapsulės sužadinimui yra labai tikslūs. Jie skirti didelėms sportinėms varžyboms. Geriausių tikslinių šovinių partijų sklaida iš mažo kalibro šautuvų 50 m atstumu yra  1,6-2 cm. ribose.

 

Juos išleidžia atskiromis partijomis, kurių kiekviena šiek tiek skiriasi, Tai suteikia gapimybę šauliui pasirinkti tuos šovinius, kurie labiausiai tinka.

 

5,6 mm tiksliniai šautuvo šoviniai, skirti šoniniam kapsulės sužadinimui "Ekstra" ir "Rekordas" išleidžiami  atskiromis partijomis ir skirti svarbioms varžyboms. Jų kulkos turi pagerintas balistines charakteristikas, dėl to šūviai būna labai stabilūs ir tikslūs. Pavyzdžiui, šaudant iš 50 m, kulkų sklaidos skersmuo "Extra"  - 1,2 cm, o didžiausias - 1,7 cm,  "Record" kulkų, atitinkamai, 1,1 ir 1,4 cm (23 pav.).

 

 

 

 

post-3-0-83523800-1381908140_thumb.png

 

Kulkų sklaida, šaudant iš 5,6 mm tikslinių šautuvo šovinių, skirtų šoniniam kapsulės sužadinimui, "Rekord" iš 50 m, serijomis po 20 šūvių (natūralus dydis).

 

5,6 milimetro tiksliniai sutrumpinti pistoleto šoviniai, skirti šoniniam kapsulės sužadinimui, naudojami tik greitam šaudymui į siluetus. Nuo įprastų mažo kalibro šovinių jie skiriasi sutrumpinta tūtele, lengvesne kulka ir mažesniu parako užtaisu. Naudojant mažesnės užtaiso galios šovinius, yra daug privalumų. Šaudant greitošauda, ginklas mažiau juda, veikiamas atatrankos, to pasėkoje prieš kitą šūvį lieka daugiau laiko išlyginti kryptuką išpjovoje. Tokio tipo šovinių partijos pasižymi tvarkinga sklaida, kai šaudoma 25 metrų atstumu į siluetinius taikinius - vidutinis kulkų sklaidos skersmuo 3 cm. Trumpais šoviniais rekomenduojama šaudyti pistoletu su trumpu šovinių lizdu (MC-1-2, IŽ XP-31, ir tt), kurie gaminami specialiai šitam šoviniui.

 

 

 

 

post-3-0-70545700-1381908158_thumb.png

 

5,6 mm tikslinis pistoletas su trumpesniu šoviniu, šoniniam kapsulės sužadinimui (matmenys mm).

 

 

 

 

post-3-0-45083300-1381908177_thumb.png

 

Kulkų sklaida, šaudant  5,6 mm  pistoletu trumpais šoviniais, šoniniu kapsulės sužadinimu, 25 metrų atstumu, serijomis po 20 šūvių (natūralus dydis).

 

 

STRAIPSNIO PABAIGA

 

 

 

post-3-0-01633400-1381908195_thumb.png

 


 

 

Parengė 

 

Edvrdas Pavilonis

 

Be autoriaus leidimo kopijuoti draudžiama!

 

Kopijuojant, nuoroda į tinklapį www.gunstalk.lt būtina

 

 

 

post-3-0-91545900-1381907549_thumb.png

post-3-0-03410900-1381907691_thumb.png

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...