Jump to content
Sign in to follow this  
Edvardas

Armalite / Colt AR-15 / M16 / M16A1/M16A4

Recommended Posts

Armalite / Colt AR-15 / M16 / M16A1/M16A4

Šturmo ginklas Armalite AR-15

 

post-3-0-63283000-1384696576_thumb.jpg

 

Pagrindinės charakteristikos:

Kalibras: 5,56 × 45 (.223 Remington)

Ginklo ilgis: 990 mm

Vamzdžio ilgis: 508 mm

Svoris be šovinių: 3.1 kg.

Šaudymo greitis: 700-900 šūviai /min

Dėtuvės talpa: 20 arba 30 šovinių

 

 

 

post-3-0-93574300-1384696621_thumb.jpg

post-3-0-16891700-1384696621_thumb.jpg


Mitai ir legendos apie šturmo šautuvą M16

Žmonės, kurie mėgsta šaunamuosius ginklus ir karines istorijas, iš įvairios medžiagos (knygų, žurnalų, televizijos laidų, taip pat interneto svetainėse ir forumuose) žino  amerikiečių šautuvą M16, dažnai randa informacijoje daug mitų, susijusių su šiuo ginklu. Asmeniškai aš ginklų forumuose randu vis daugiau ir daugiau temų apie M16, kur šie mitai ir legendos yra nurodomi kaip įrodymas, neįtikina.

Matyt tai yra dėl to, kad dauguma žmonių yra susipažinę tik su žiniasklaidos šaltiniais apie ginklą rusų kalba, žinoma dauguma jų yra toli nuo objektyvių faktų, jau nekalbant apie faktus, susijusius su M16 ir apskritai vakarietiškus ginklus, taip pat ir dėl perdėto patriotizmo. Didžioji besidominčiu ginklais dalis laikė rankose arba šaudė medžiokliniais šautuvais ir, geriausiu atveju, kariuomenėje Kalašnikovo automatu arba Margolin ir Makarov pistoletu.  Kitus šaunamojo ginklo pavyzdžius didžioji besidominančių dalis vertina pagal perskaitytą ir išgirstą "autoritetingą" nuomonę eilinio "eksperto" arba "nusipelniusio" ginklu "guru". O kartais tik pagal kompiuterinius žaidimus ir kovinius filmus. 

Ši situacija – rezultatas iš ten, kur yra ribojama eilinių piliečių prieigą prie ginklų, nes Rusijos valdžios institucijos, švelniai tariant, nepasitiki savo piliečiais. Galų gale, šalyje šiuo metu nėra prieinama plačiajai visuomenei nei šaudymo sekcijos (kaip tai buvo Sovietų Sąjungoje), nėra pigių tirų, tuo labiau tinkamai įrengtų šaudyklų. Ginklų įstatymas šioje šalyje yra vienas griežčiausių pasaulyje ir neadekvatus. Piliečiams atimta teisė turėti ir nešiotis trumpavamzdžius ginklus. Kolekcionavimas ir reguliarus šaudymas yra turtingųjų ir valdžios žmonių privilegija. Visa tai atvedė prie to, kad praktiškai nėra asmeninių ginklų kultūros ir piliečių švietimo šiuo klausimu. Viso šito rezultatas, - dažnai iškyla visokie mitai ne tik apie vakarietiškus, bet ir apie vietinės gamybos ginklus. Šiame straipsnyje pateiksiu kai kurias labiausiai paplitusias legendas ir mitus, susijusius su amerikietišku šautuvu M16.

Pirmasis mitas

Nepakankamas šautuvo M16 veikimas ekstremaliomis sąlygomis ir jo bendras nepatikimumas.

Šis mitas kilo dėl 1960-tųjų metu įvykių. Tada į kariuomenę pradėjo tiekti 5,56 mm šovinius, kuriuose buvo netinkamas parako tipas, skirtas 7,62 mm šoviniams, vietoj IMR parako. Be to, Colt kompanija, siekdama  pelningų karinių sutarčių, teigė, kad M16 nereikia valyti, ir JAV armijai iš pradžių nepirko valymo komplektų. Atsisakius vamzdžio kanalo ir spynos grupės chromavimo visi šie trūkumai išryškėjo, esant drėgnam Pietryčių Azijos klimatui.

 Vamzdžio dėžutės, spynos mechanizmo užsiteršimas parako degimo produktais - nuodegomis dujų išmetimo sistemoje, dėtuvėje ir spynoje. Visa tai sukėlė trikdžius šaudant.

Po tyrimo JAV Kongrese buvo pakeistas parako tipas šoviniuose, tiekiamose į kariuomenę, pradėjo pirkti ginklų valymo komplektus, startavo personalo ginklo priežiūros mokymo programa, pradėjo chromuoti vamzdžio kanalą su dėtuvę ir spynos mechanizmą.

 

post-3-0-05910300-1384696657_thumb.png

 

Rezultate, pagrindinės problemos, susijusios su trikdžiais, buvo sumažintos iki minimumo. M16 ankstesnės laidos ir dabartiniai M16 - tai labai skirtingi ginklai, tiek pagal gamybos technologiją, tiek pagal patikimumą. M16 gali iššaudyti be valymo daugiau nei pusę šimto dėtuvių (po 30 šovinių)  be jokių trikdžių. Tačiau Rusijoje vis dar palaikomas mitas dėl šių ginklų nepatikimumo, su nuoroda į Vietnamo karo laikus.

 

 Antrasis mitas

Mažas šautuvo M16  patikimumas ir jo netinkamumas artimam mūšiui.

Esmė medžiagoje, iš kurios padarytas buožė - apsodas. Ankstyvosios M16 versijos detalės buvo gaminamos iš juodo plastiko, kuris buvo nepakankamai stiprus ir vėliau buvo pakeistas atspariu smūgiams poliamidu. M16A2 šautuvai aprūpinti lygiai tokiomis detalėmis, kurios taip pat skiriasi forma nuo ankstesnių modelių. Žinoma, nebūtina naudoti M16 vietoj  kūjo, taip kaip AK-74, nes tam yra tinkamesnių priemonių. Tačiau, šiuolaikinių M16 detalių atsparumas ekstremalioms sąlygoms yra pakankamas, kad išlaužti duris ir jeigu prireiktų artimai kovai. Nors, kas susiję su artima kova, šiuolaikiniai M16 turi tvirtinimą peiliui - durklui, kuris pagal savo kovines charakteristikas ir kokybę yra pranašesnis už Kalašnikovo.

 

post-3-0-84307000-1384696681_thumb.jpg

 

Apskritai, JAV Armija - viena iš nedaugelio armijų pasaulyje, kuri dar nuo antro pasaulinio karo, specialiai  "artimam trečio laipsnio kontaktui", aprūpina savo karius pistoletais.

 

Trečiasis mitas 

M16 sudėtingas ir jo aptarnavimas reikalauja daugiau pastangų.

Šis mitas yra vienas iš taip vadinamų ''nepaaiškinamos kilmės", nepagrįstas ar net specialiai sukurptas, iškraipytas. Šio mito esmė yra ta, kad ginklą M16, tariamai, sunkiau išardyti ir išvalyti lauko sąlygomis, nei tą pati atlikti su Kalašnikovu. Tačiau tai  iš visiška netiesa. Dalinis M16 išardymas nesudėtingesnis negu Kalašnikovo, kaip rodo dalinio išardymo procedūra.

Dalinio M16A1 išardymo tvarka:

1. Atskirti dėtuvę, paspaudus fiksatoriaus mygtuką, esantį dešinėje šūvio mechanizmo pusėje.

2. Patraukite atgal spyną ir apžiūrėkite šovinių lizdą - įsitikinkite ar neliko šovinio.

3. Jeigu judančios ginklo dalys prilaikomos spynos sulaikytojo, spausdami spynos sulaikytojo svirtį, kad nustumti jas į priekinę padėtį.

4. Išstumkite kaištį iš nuleidimo mechanizmo dėžutės ir atlenkite vamzdžio dėžutės užpakalinę dalį atgal.

5. Prilaikydami  ranka spynos pagrindą, pastumkite ją kartu su visa spyna atgal ir judesiu žemyn atskirkite nuo vamzdžio dėžutės.

6. Paspaudus buferio fiksatorių, išimkite spyną kartu su grįžtamąja spyruokle iš buožės ertmės.

7. Pastūmę pospyruoklinę movą atgal, atskirkite vamzdžio apsodus.

Dalinio AK-74 išardymo tvarka:

1. Atskirti dėtuvę - laikydami automatą kairę ranką už buožės kaklelio arba dujų kameros apsodo. Dešinę ranka apimkite dėtuvę, spausdami nykščiu fiksatorių, pastumkite apatinę dėtuvės dalį į priekį ir atskirkite ją.

2. Atlikite bandomąjį spragtelėjimą - nuleiskite automatinio šūvio perjaunėją žemyn, atitraukite spynos rėmą atgal, apžiūrėkite šovinio lizdą, atleiskite spynos rėmo rankeną ir nuspauskite nuleistuką (gaiduką).

 

3. Išimkite penalą - nuspausti dešinės rankos pirštu (patogiausia viduriniu) buožės lizdo dangtelį taip, kad penalas, veikiamas vidinės spyruoklės, išeitų iš ertmės buožėje. Atidaryti penalą ir išimti ginklo aptarnavimo priemones.

4. Atskirkite valymo strypą (šompolą) - atitraukite jo galą nuo vamzdžio taip, kad jo galvutė išlystų iš lizdo apatiniame kryptuko pagrinde. Ištraukte vamzdžio valymo strypą.

5. Atskirkite spynos grąžinimo mechanizmą - kairiąja ranka laikydami už buožės kaklelio, dešine ranka pastumkite į priekį grąžinimo mechanizmo mygtuką - fiksatorių tiek, kad jis panirtų į vamzdžio dėžutės dangtelio angą. Nuimkite vamzdžio dėžutės dangtelį. Pastumkite į priekį ir pakėlę kreipiančiosios strypo galą su spyruokle. Ištraukite spyną su gražinimo mechanizmu iš dujų kameros kanalo.  

7. Atskirkite spyną nuo spynos rėmo - paimkite spynos rėmą į kairę ranką, spyna į viršų. Dešine ranka atitraukite spyną atgal, pasukite ją taip, kad pagrindinė atbraila išlįstų iš spynos rėmo išpjovos, ir atitraukite spyną į priekį.

8. Atskirkite dujų vamzdelį su vamzdžio apsodu - laikydami automatą kaire ranka, dešine ranka užmaukite penalo išpjovą ant stačiakampio formos dujų vamzdžio atbrailos, pasukti fiksatorių nuo savęs į vertikalią padėtį ir nuimkite dujų vamzdelį nuo dujų kameros antgalio.

Kaip matote, tai nėra sunkiau, nei "legendinio" AK. O valyti net lengviau, dėka lengvai pasiekiamu išoriniu dalių. Automatinio karabino M16 dujų vamzdžio iš tikrųjų nereikia valyti, jis tik periodiškai plaunamas, valymui ir tepimui skirta alyva, arba, jeigu jos nėra - paprastu žibalu.

Ketvirtas mitas 

Auštas šaulio profilis, dėl M16 prisitaikymo linijos iškilimo.

Neva, šaudant M16, su atremiant (guldant ant atramos) vamzdžio apsodą, prisitaikymo linija yra 2 cm aukščiau, negu šaudant AK-74. Tačiau, šaudant gulomis, kai ginklo, 30 šovinių dėtuvė atremiama į žemę, praktiškai nėra jokio skirtumo, lyginant su Kalašnikovu.

Yra ir kitų mitų.

Tai mitas apie tai, kad M193 šovinio kulkos vertimąsi skrydžio metu. Neva, dėl per mažo graižtvos žingsnio M16 vamzdyje, kulka, iššauta iš M16 rikošetuoja nuo medžių šakų. Neverti jokie komentarai apie tai. Visa tai iš mokslinės fantastikos srities ir visiškas melas.

 

post-3-0-82251900-1384696780_thumb.jpg

 

post-3-0-85799100-1384696829_thumb.jpgpost-3-0-38309200-1384696831_thumb.pngpost-3-0-13318700-1384696832_thumb.jpgpost-3-0-79509900-1384696832_thumb.jpgpost-3-0-62780700-1384696834_thumb.pngpost-3-0-83754800-1384696835_thumb.jpgpost-3-0-58006300-1384696836_thumb.jpg

 

STRAIPSNIO PABAIGA

Parengė 

Edvrdas Pavilonis

Be autoriaus leidimo kopijuoti draudžiama!

Kopijuojant, nuoroda į tinklapį www.gunstalk.lt būtina

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

yra ir tobulesniu ARu, sita modeli pirma lietuvoj uzsakem per lgf, maciau lgf ir antra jau atveze i ekspozicija issistate... Labai smagus daiktas

 

Edited by Detomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×