Jump to content

Recommended Posts

Balistiniai akiniai – tai akių apsauga, apsauganti dėvėtoją nuo smulkių sviedinių ir skeveldrų. Kaip žinia, tai yra vienas privalomų atributų šaudant šaudykloje, taip pat plačiai naudojami ir mūšio lauke karštuosiuose taškuose, nes regėjimas brangus dalykas.

Akių apsauga susirūpinta jau apie 1880 metus, kai buvo išrastos iš dvigubo pusiau permatomo audinio pagamintos akių apsaugos gaisrininkams ir kūrikams, apsaugančios nuo ugnies kaitros ir ryškumo. Ši akių apsauga neapsaugojo nuo smūgių.  Apie 1910 metus užpatentuotas laminuotas stiklas, naudotas pirmame pasauliniame kare gaminti dujokaukių stiklus, bei stiklus automobiliams ir lėktuvams. Apie 1940 metus ši technologija pritaikyta ir pramonėje, gaminant akių apsaugas suvirintojams, statybininkams ir pan. Šiuolaikinių balistinių akinių postūmis įvyko apie 1960 metus, kai pradėtos naudoti akinių gebėjimo sulaikyti sviedinius ir skeveldras procedūros, panašios į naudojamas dabar. Nuo tada polikarbonatas tapo dominuojančia medžiaga akių apsaugų gamyboje, dėl savo fizinių savybių ir kainos santykio. Šiuolaikiniai balistiniai akiniai kaip taisyklė ne tik puikiai apsaugo naudotoją, yra ergonomiškos formos, bet ir turi keičiamus lešius, kuriuos galima atnaujinti susibraižius, arba tiesiog pasikeisti pagal oro sąlygas, pvz. Iš skaidrių į tamsintus.

Šiuo metu balistiniams (apsauginiams) akiniams plačiausiai naudojami trys tarptautiniai standartai, tai JAV civilinis standartas ANSI Z87.1 – 2010, JAV karinis standartas MIL-PRF-31013 ir europietiški EN166, 169, 170 ir 172

JAV civilinis standartas ANSI Z87.1 – 2010 reikalauja, kad balistiniai akiniai apsaugotų nuo 6mm plieninio šrato, lekiančio 45 m/s greičiu. Šį standartą atitinkantys akiniai žymimi raidėmis „Z87“ ant stiklo ir rėmo.

JAV karinis standartas MIL-PRF-31013 reikalauja, kad balistiniai akiniai apsaugotų nuo maždaug 3.8 mm dydžio 0.376 g svorio sviedinio, lekiančio ~200 m/s greičiu. Be šių parametrų, karinį JAV standartą MIL-PRF-31013 atitinkantiems akiniams taip pat keliami tinkamo lešio skaidrumo, apsaugos nuo UV spindulių, atsparumo cheminėms medžiagoms ir neigiamam aplinkos sąlygų poveikiui reikalavimai, užtikrinantys kad akių apsaugos savybės nepasikeis plačiame temperatūrinių rėžimų ir oro drėgmės spektre.

Europietiško EN166 standarto skirsnis 7.2.2 taip pat nustato, kad balistiniai akiniai turi apsaugoti nuo 6mm plieninio šrato, lekiančio 45 m/s greičiu.

Ne paslaptis, kad dažnai šaudant šaudykloje pro pirštus žiūrima į akių apsaugą ir jos kokybę. Tenka girdėti nuomonių, jog šaudant į tolimesnius taikinius, kad ir 25m. Pistoletu, o tuo labiau ilgaisiais ginklais iš akių apsaugos nėra jokios naudos, kad akiniai riboja matymo lauką, nuspaudžia, yra nepatogūs būti su jais ilgesnį laiką ir tt.

00005111337951113379_z1.jpg

Vistik manau nederėtų pamiršti, kad įrenginys, paleidžiantis sviedinį besiplečiančių parako dujų pagalba, yra pats iš savęs padidintos grėsmės šaltinis ir gana sudėtingas mechanizmas, kurio dalių elgesį šūvio metu ne visada gali numatyti 100 proc. Būna juk ginklai sugenda, susprogsta, būna elementarių iš kolegos šaudančio šalia atlėkusių gilzių, ypač jei kolega šalia šaudo senu geru Makarov pistoletu :)  Netgi pačiam netinkamai laikant modernesnius pistoletus polimeriniu rėmu galima gauti savo gilzių tiesiai į veidą. O kaip paminėjau pradžioje – regėjimas brangus dalykas. Nesiplėsiu, kodėl akių apsauga naudojama miesto sąlygomis ir ne tik dirbančių profesionalų, ir būtų labai naudinga rytų ukrainos sąlygomis. Užtektų padaryti keletą šūvių ilguoju graižtvu su kompensatoriumi arti žemės/arti sienos ir patirtumėt asmeniškai, kodėl akių apsauga yra gerai, net kai niekas į tave nešaudo.

Daugelį nusiskundimų lemia netinkamas akinių pasirinkimas. Daugelis šiuolaikinių balistinių apsauginių akinių gaminami taip, kad kuo mažiau ribotų matymo lauką, bet vieniems gamintojams tai pavyksta geriau, kitiems prasčiau. Svarbu ir paties lešio parametrai – pigesnių akinių lešiai gana stipriai iškraipo vaizdą. Patogu, kai apsauginiai akiniai turi galimybę prie kojelių prijungti akinių dirželį, padedantį patikimai išlaikyti akinius vietoje ant galvos, arba praverčiantį norint laikinai pasikabinti juos ant kaklo. Renkantis apsauginius akinius taip pat verta atkreipti dėmesį į jų kojeles – naudojant apsauginius akinius šaudykloje kartu su ausinėmis būtina, kad kojelės būtų plonos ir siauros.  Storos kojelės, spaudžiamos ausinių, labai greitai sukelia diskomfortą, taip pat dažnai netinkamai priglunda prie galvos ir ausinės negali pilnai apsaugoti klausos. Plačios kojelės taip pat trukdo ausinėms tinkamai priglusti prie galvos, dėl ko daugiau kenčia klausos organai. Kitas svarbus parametras – akinių svoris. Sunkūs akiniai gana greitai nuspaudžia nosį ir vėlgi atsiranda diskomfortas, dėl ko žmogus pradeda juos nusiiminėti, kad pailsėtų ir pan. O kaip žinia – pati geriausia apsaugos sistema Jums nepadės, jeigu yra neįjungta...

EN166 standartą atitinka dauguma, jei ne visi, darbo saugos prekėse parduodami apsauginiai akiniai. Jų kainos prasideda nuo ~20 Lt, ir jie be abejo sėkmingai apsaugo nuo mažo greičio sviedinių ir skeveldrų, nes kitaip neturėtų CE EN166 žymėjimo. Tačiau šauliui, kuris su apsauginiais akiniais prispaustais ausinių praleidžia netrumpą laiko tarpą, svarbu nebūti sau priešu, ir atkreipti dėmesį į kitus aukščiau išvardintus komforto parametrus.

155686999.jpg

Dažniausiai puikus pasirinkimas būna specialiai šaudymui ir „taktikavimui“ sukurti taktiniai apsauginiai akiniai. Jie kaip taisyklė turi reikalingą ergonomiką (bet nevisada, būtina žiūrėti pačiam, ar tinka ir patinka), būtiną apsaugos lygį ir dažnai papildomas savybes, pvz. Paprastai keičiamus lešius, kas leidžia pritaikyti balistinius apsauginius akinius pagal aplinkos, kurioje esate, sąlygas, t.y. kaip pvz. saulėtą dieną įsidėjus tamsius stiklus jaustis komfortiškai su ta pačia įprastine kiekvieną kartą su skaidriais stiklais naudotų akinių ergonomika. Taktinių akinių minusas – kaina, jie kaip taisyklė būna ženkliai brangesni už paprastus darbinius apsauginius akinius. Vistik reikia įvertinti tai, kad „taktiniai“ akiniai dažnai jau kuriami mąstant apie tai, jog jie bus naudojami su ausinėmis, šalmais ir pan., dėvimi nenusiimant ilgą laiko tarpą, naudojami šaudymui.

revision-sawfly2-016.jpg

revision-sawfly-worn3.jpg

horizontal_v2_sawflyshortguntag_medrez.j

  • Like 4
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Bolle Viper skaidrūs apsauginiai akiniai, puikiai tinkantys šaudymui. Atitinka EN166 standartą apsauginiams akiniams, puikiai apsaugo nuo atšokusių kulkų apvalkalų skeveldrų ir kitų grėsmių. Panoraminis stiklas neriboja matymo lauko. Kojelių ilgis reguliuojamas, komplekte yra dirželis akiniams prilaikyti. Ekonomiškas, bet kokybiškas ir komfortiškas variantas tiek pradedančiam šauliui, tiek patyrusiam sportininkui.  

 

http://www.gunstalk.lt/classifieds/item/352-apsauginiai-akiniai-bolle-viper/

 

apsauga_akiu_viperclear.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...