Jump to content

Recommended Posts

"Taktines vaistinėles" galima suskirstyti į daugybę skirtingų lygių pagal išbaigtumą, pagal tai, kokioms problemoms jos skirtos spręsti, kiek vietos užima ir tt.

 

Kažkokį pristatymą šios temos yra padaręs dabar miręs blogas http://www.gunblog.lt/archives/category/straipsniai/taktine-medicina , bet jų straipsniai panašu yra faktiškai pažodiniai amerikonų straipsnių vertiniai, ir nebūtinai tinka vietinėms sąlygoms. Bendram vaizdui susidaryti apie ką kalba tinka.

 

Šioje temoje noriu pasidalinti Lietuvoje pagal vietines sąlygas ir komponentų prieinamumą sukomplektuotomis skirtingų lygių vaistinėlėmis.

 

Įžangai - apie pačius paprasčiausius dalykus. Ne kiekvienam žmogui reikia afganistane dirbančių spec. pajėgų lygio pirmosios pagalbos vaistinėlės, bet užtenka į kišenę įsimesti pora ritinėlių binto, ir žmogus jau yra pasiruošęs nelaimei geriau už daugumą aplinkinių.

 

Clipboard033_zps04739ff1.jpg

Clipboard01_zps24c7d7ef.jpg

 
Nuotraukose matoma paprasta, pigi ir kompaktiška dviejų bintų - paprasto sterilaus marlinio ir elastizuoto Medrull Ultra-Crepp kombinacija.

Aišku gali kilti klausimas, o ką aš padarysiu su tais pora rulonų binto? Ne taip ir mažai, kaip galima pamanyti. 

Jeigu pirmąją pagalbą, susijusią su kvėpavimo takų nepraeinamumu ir kvėpavimu galima suteikti vien tik turint žinių - patikrinti, ar burnoje nėra svetimkūnių, trukdančių kvėpuoti, atverti kvėpavimo takus išstumiant žandikaulį ar atlošiant galvą, galų gale atlikti dirbtinį kvėpavimą burna į burną, tai sekančio dažno sudėtinio traumos komponento - kraujavimo - vien žiniomis nesustabdysi. Štai čia ir gali labai pasitarnauti prie savęs turimi binto ritinėliai. Net ir vidutinio stiprumo veninį kraujavimą galima sustabdyti ar bent gerokai sumažinti užkemšant žaizdą paprasta sterilia marle, ir užspaudžiant ranka, arba elastizuotu bintu. 

Taigi taip paprastai, pigiai ir savęs neapsunkinant galima jaustis šiek tiek geriau pasiruošusiu kritinei situacijai. 

 

Ši koncepcija, tik sujunga į vieną produktą, seniau buvo (ir deja vis dar yra) plačiai praktikuojama ir karinėse pajėgose, ir žinoma kario individualaus med. paketo pavidalu. Nors ir geriau, nei nieko, vistik šiuolaikinėje karo medicinoje šis produktas yra beviltiškai atgyvenęs. Priklausomai nuo savo konstrukcijos, toks medpaketas gali būti pritaikomas atsakingam civiliui nešiotis kasdien, arba ne. Čia daugiausia lemia jo supakuoto tūris, nes dažniausiai kasdieniniame gyvenime negali sau leisti prabangos su savimi turėti išsipūtusį, didelių gabaritų medpaketą.

 

Seno tipo karinis medpaketas. Pakuotė nemaža, stora, nepatogi kasdien nešioti

0a24.jpg

 

Švediškas medpaketas. Nors viduje to paties principo produktas - šis yra supakuotas plokščiame įpakavime, patogesnis nešioti.

svediskasmedpaketas_zpsef8c2a78.jpg

 

Be abejo, šiuolaikinėje medicinoje yra išrasta ir geresnių, efektyvesnių priemonių. Apie jas ir rimtesnes vaistinėlių komplektacijas pratęsiu vėliau. Vistik nereikėtų pamiršti ir pačių pagrindinių, laiko patikrintų dalykų, kurie vis dar veikia. Bet lygiai taip pat darėtų įvertinti ir šių priemonių galimybių ribas, nes tiek divejų bintų kombinaciją, tiek med. paketus panaudoti pačiam tvarstant savo žaizdą yra mažų mažiausia sudėtinga, o kartais ir išvis neįmanoma.

 

Kalbant apie šiuolaikinį minimalų "visada kišenėje" EDC - idealus variantas yra The Emergency Bandage dar žinomas kaip Israeli battle dressing. Jis savyje sukombinuoja viską, ko reikia stipriai kraujuojančiai žaizdai sutvarkyti - elastinis spaudžiamasis tvarstis, kraują sugeriantis padas, taip pat specialus užspaudimą į mažą plotą sustiprinantis įtaisas. Ir visa tai paketėlyje ne ką didesniame už telefoną.
Jie egzistuoja kelių dydžių - 4 colių, 6 colių bei retesni 10 colių pločio. Kasdieninio nešiojimo tikslui geriausia rinktis 4" dydžio tvarstį, nes 6" jau yra per didelis nešioti kišenėje.
Pliusų daug, minusas - kaina. Nenorintiems siūstis - yra galimybė įsigyti ir čia
 
Vistik manau, kad jį verta turėti, nes savaime suprantama, jog tokio daikto nenaudosi kasdien. Jeigu trauma tokia, kad gali palaukti, kol susirasi pigesnių tradicinių tvarsčių spintelėje - tai ir nenaudoji. Jeigu tokia, kad kraujavimą reikia stabdyti čia ir dabar - be abejo norisi turėti iš karto po ranka efektyviausą priemonę, kokią įmanoma.
 
Taip atrodo užvakumuota pirminė pakuotė. Ne tokia ir maža.
IMGP3653_zps2076caf7.jpg
 
Taip yra dėl to, kad tvarstis yra dvigubame vakuminiame įpakavime. Išorinis, su etiketėmis ir aprašymu, kietos, trynimui atsparios plasmasės labai išpučia šiaip gana kompaktišką paketėlį. Tas tvirtas išorinis kiautas reikalingas nešiojant tvarstį ir kitas priemones corduriniuose paučuose, kurie nuolat judant pratrina įpakavimus. Gi nešiojant kišenėje - nėra tokios trinties, taigi kompaktiškumo vardan galima išorinį kiautą ir paaukoti. Arba ne, kiekvieno teisė rinktis. Čia matome iš išorinės pakuotės išimtą vis dar vakumuotoje plasmasėje esantį patį tvarstį. Dar viena priežastis, kurią kai kurie šaltiniai įvardina kaip argumentą atsisakyti išorinio sluoksnio - kad traumos atveju reikia išlupti 2 tvirtos plasmasės pakuotes. Iš anksto eliminavus išorinę pakuotę - pagreitėja išlupimas.
IMGP3655_zps7599fa49.jpg
 
Išmatavimai
IMGP3660_zps971c6cd7.jpg
IMGP3659_zpsb967edb1.jpg
Perspektyvoje šalia telefono 
 
IMGP3657_zpsccb04ba5.jpg
 
kaip naudojamas
instruction_bandages.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...