Jump to content

Recommended Posts

 

Konkursas Kalašikov – Degteriov

 

 

Pasak Rusijos gynybos ministerijos, konkursą naujo automato gamybai laimėjo koncernas "Kalašnikov". Kaip galima buvo nuspėti šią pergalę, kuo ji pasireiškė, ir kas nutiks su Rusijos kariuomenės pagrindiniu šaunamuoju ginklu? Lenta.ru bandė atsakyti į šiuos ir kitus klausimus.

Kuriant naują kario ekipuotės rinkinį "Ratnik" (Karys sen. rus.), vienas iš svarbiausių faktorių buvo vadinamas šaulio komplektas. Rinkinį, be kitų tipų ginklų (pavyzdžiui, kulkosvaidžiai ir snaiperio šautuvai), apima dviejų kalibrų automatai, 7.62x39 ir 5.45x39 mm šaudmenims. Būtent šie automatai buvo atrinkti konkursui.

Konkurso dalyviai buvo du. Pirmasis - koncernas "Kalašnikov" (buvęs "Izhmash"), tradicinis Rusijos armijos ginklų kūrėjas ir gamintojas. Antras – Kavrovo (N.Novgorod srit.) Degtyarev'o vardo ginklų gamykla.

 

post-1068-0-88423400-1423814768_thumb.pn

 

Nepaisant grynai valstybinės gynybinės pramonės pobūdžio, abiejų konkurso dalyvių gamybos pajėgumuose didelį susidomėjimą kelia privatus kapitalas. Koncernas "Kalašnikov" yra globojamas ir kontroliuojamas galingos valstybinės korporacijos "Rostech", tačiau 49 procentų bendrovės akcijų nuo 2013 priklauso įmonės generaliniam direktoriui Aleksejui Krivoruchko ("Aeroexpress" vadovui ir akcininkui), taip pat verslininkui Andrejui Bokarev'ui ("Transmashholding"," Kuzbasrazrezugol" jis gi "Aeroexpress" akcininkas). Degtyarev'o vardo ginklų gamykla priklauso verslininkui Igoriui Kesajev'ui ir Sergejui Katsijev'ui (grupė "Mercury") - tabako importuotojas "Megapolis" ir prekybos tinklas "Dixie".

Pagal konkurso sąlygas, dalyviai turėjo pateikti po du automatus (5.45 ir 7.62 mm kalibro), pagamintus vienoje platformoje.

 

post-1068-0-57281500-1423814821_thumb.pn

 

Kokį automatą XXI amžiuje gaus "mandagūs žmonės"?

Degtyarev'o ginklų konstruktoriai pasiūlė automatinius šautuvus A-545 ir A-762, su plėtra modeliui AEK-971, sukurtu dar 1975/80 metais ir aktyviai dalyvavusiu ankstesniame konkurse "Abakan" (įvykusiu 1978). Tą konkursą laimėjo automatinis Nikonov'as-94 šautuvas, priimtas į ginkluotę 1997 metais, bet neprigijęs Rusijos kariuomenėje dėl eksploatavimo sudėtingumo ir kaprizingumo.

Kovrov'o gaminiuose naudojama "subalansuotos automatikos" sistema: šūvio konstrukcija abipusio judėjimo su panašios masės balansyru. Tai leidžia gerokai sumažinti ginklo atmetimo poveikį į šaulio petį, tuo pačiu pagerinti taiklumą šaudant papliūpomis (serijomis), tačiau ginklas tampa sudėtingesnis ir sunkesnis.

Koncernas "Kalašnikov" pasiūlė 5.45 mm kalibro AK-12. Tai, iš tiesų, gerai tiuninguota AK-74M, sumažintos atatrankos ir papildomomis funkcijomis konstrukcija. O 7.62 mm kalibrui, staiga netikėtai pritiko visiškai kitas automatinis šautuvas - AK-103-3, modernizuotas AK-103 iš šimtosios serijos. Nors oficialiai "Izhevsk" paskelbė potencialią gamybą AK-12, 7.62 mm kalibrui.

Vertinimas

Visa, gauta ginklų bandymų informacija buvo sufokusuota i tai, kad Kovrovo automatas pataikymų sklaidoje šiek tiek pranašesnis už AK-12, tačiau rezultatai labai panašius. 2013 metais, buvo pranešta, kad kariškiai linkę naudoti Kovrov automatinio šautuvo variantą. Kita vertus, yra žinoma, kad AEK ginklo įpėdinis technologiškai sudėtingesnis už AK-12, tai reiškia brangesnis gaminti. Gynybos ministro pavaduotojas Jurijus Borisov'as pareiškė, kad AK-12 ginklas laimėjo "kainos ir kokybės" atžvilgiu. Per ištisus 2014 metus jokios papildomos informacijos nebuvo gauta. konkurso rezultatų paskelbimas buvo ne kartą atidėtas. Galiausiai, 2015 metų sausį gynybos ministerija pripažino pergalę "Kalashnikov" ("Izhevsk") koncernui.

Ką iš to laimėjo kariškiai?

Kategoriškai kalbant, kariuomenė gali spręsti uždavinius ir su AK-74M, ypač tuo atveju, jeigu karių įranga "Ratnik" (Karys) bus papildyta trūkstamais komponentais (visų pirma, asmens apsaugos, ryšių ir valdymo priemonėmis), kurie labai padidintų karių galimybes mūšio lauke. Ir nesvarbu, kokį automatinį ginklą jie gaus, galų gale, jis vis tiek būtų geriau nei AK-74M.

 

post-1068-0-47289600-1423814837_thumb.pn

 

Inžineriniu požiūriu, panašu į tai, kad Kovrov‘o automatas šiek tiek geresnis už (Izhevsk), tačiau nežinomos ekonominės šios produkcijos gaminimo detales, taip pat ginklo priežiūros sąnaudų vertinimas. Lobistinio spaudimo iš abiejų konstruktorių/gamintojų suinteresuotų pusių, konkurso užkulisių.

Į klausimas, kuriam iš rinkos dalyvių šis užsakymas buvo svarbesnis, atsakymas akivaizdus. Be to, Rusijos spaudoje ne vieną kartą iš anksto buvo pažymima, kad neva Kovrov'o ginklų gamybos pajėgumai perkrauti, gamykla nėra pasirengusi atlikti visą spektrą technologinių įdiegimų naujų automatų gamybai, ir, kad ketina pasidalinti užsakymais su kitais gamintojais.

Taip pat buvo pranešta, kad "Degtyarev" ginklų gamykla pretenduoja gaminti komponentus "Ratnik" sistemai, yra pasirengęs pristatyti 5.45 mm kalibro kulkosvaidį (funkcinis ekvivalentas Amerikietiško M249 SAW, kuriamo OKR "Tokar"). Neatmetama, kad pagal gerai žinomas Sovietų tradicijos, gamintojai taikiai pasidalins ginklų gamybą ir tiekimą Rusijos kariuomenei, o kiekvienas iš jų sutelks dėmesį į savo gamybos sritį.

 

 

STRAIPSNIO PABAIGA

 

Parengė 

Vytautas 

Be autoriaus leidimo kopijuoti draudžiama!

Kopijuojant, nuoroda į tinklapį www.gunstalk.lt būtina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...