Jump to content
zalias7

Del ginklu lietuvisku pavadinimu

Recommended Posts

Sveiki,

 

Iskilo klausimas kaip teisingai lietuviskai skambetu ginklai:

 

BIG BORE PISTOL

SMALL BORE PISTOL

FIELD PISTOL

BIG BORE RIFLE

SMALL BORE RIFLE

 

jei small bore lyk ir aisku, kad mazo kalibro, tai del kitu noretusi zinovu nuomones.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sveiki,

 

Trumpai apie ginklus

Nuo senų laikų, kai atsirado šaunamieji ginklai, - lauko pajėgų ginklai buvo vadinami artilerijos dalis. Iš pradžių mažesnių kalibrų ginklai būtent ir sudarė lauko artileriją. Vėliau, sukūrus įvairaus kalibro patrankas, mažesnio kalibro individualūs karių ginklai jau buvo vadinami asmeniniais ginklais, tačiau, dėl mobilumo galimybių vis dar pabrėžiama, kad tai lauko ginklas - field gun. Ginklai, įdiegti į fortų/įtvirtinimų, įgulų gynybai arba ilgalaikės apgulties patrankos, kurios buvo per didelės, kad būtų perkeltos į kitą vietą greitai, o naudojamos tik konkrečioms užduotims vykdyti. Todėl tai nesiskaitė lauko ginkluotė.

Karo taktikai, planuodami puolimą ar gynybą įvairaus kalibro ginklus: small bore pistol, riefle (mažo kalibro pistoletas, šautuvas), big bore pistole, riefle (didelio kalibro pistoletas, šautuvas), field pistol (lauko pajėgų pistoletas, dažniausiai numatytas naudoti grumtynėms apkasuose), tokiu būdu, naudodamiesi žvalgybos duomenimis sudėliodavo būsimą (menamą) kovos veiksmų scenarijų, panaudojant vienokias ar kitokias turimas ginklų rūšis, su tikslu įveikti priešą. Kartais ginklai ir kai kurios ginklų rūšys taip pat vadinami taktiniais ginklais, turinčiais kovos veiksmuose konkrečią užduotį: pvz. shotgun tactical (šratinis šautuvas – skirtas numušti durų spynoms ir vyriams patalpų šturmo metu).

Turbūt labiausiai žinomas lauko ginklo termino panaudojimas ginklų pažangumo požiūriu buvo Napoleono kariuomenėje, kai taktiniais tikslais, labai didelių ratų artilerijos ginklai leido jiems būti perkeltiems iš taško į tašką greitai net mūšio metu, dramatiškai padidindami bendrą veiksmingumą labiausiai priartėjusiems pėstininkams fronto ruože/sektoriuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
VytautasP  dekui, aiskiau nebuna.  Bet jei pavadintum lietuviskai field pistol paparsciausiai pistoletu ar  nebutu didelis nusikaltimas ? :)
Edited by zalias7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sveiki,

žinoma, pistoletą, reikia vadinti pistoletu, nesvarbu, kokio kalibro tas pistoletas. Ginklo kalibras, tai kiekvieno asmeninis pasirinkimas: kaip jis, individas, norėtų save ginkluotą matyti, kokiam tikslui ginklas bus naudojamas (pramogai, sportui, savigynai). Galų gale, ar atitiks Jurgis kepurę? Liesas vaikinukas, sveriantis 65 kg, atrodytų juokingai rankoje laikantis Colt Piton 45 Magnum ilgavamzdį revolverį... Be to jam pačiam tai pavojinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na va lyk ir gerai, bet ir nelabai :)

 

Yra angliski pavadiniami:

 

BIG BORE PISTOL didelio kalibro pistoletas

SMALL BORE PISTOL mazo kalibro pistoletas 

FIELD PISTOL lauko pistoletas 

 

koks to lauko pistoleto apibrezimas ? mazas kalibras aisku (kalibras iki ...), didelis aisku (kalibra nuo ) . Tai kaip ta lauko apibudint ? :)  Negi rasysi: naudojamas apkasuose ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vytautas jau viską paaiškino,o jūs vėl iš naujo pradedat.Pasidomėkit balistika,o tai-ištisas mokslas.Paskaitykite bent truputėlį ir turėsite supratimą apie kalibrus,

apie stabdomają galią,suprasite koks kalibras geriau tiktų savigynai ir koks naudingesnis karo atveju lauke. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...