Jump to content
Sign in to follow this  
Vytautas Pavilonis

Seni, tačiau mieli ginklai

Recommended Posts

Kodėl senoviniai ginklai vis dar mieli ir mėgstami?

 

Pernelyg dažnai susiduriama su klausimu: "Kodėl seni/senoviniai ginklai taip mėgstami?". Na, atsakymas yra gana paprastas ir pateiktas trijų minučių vaizdo įraše. Šiuolaikiniai šaunamieji ginklai turi savo vietą pasaulyje, tačiau šaudyti antikvariniais yra tikrai išskirtinis pojūtis, stilius. Kiekvieną kartą, kai senovinių ginklų entuziastas įžengia į savo ginklinę, jis susimasto, - kodėl jis labiau mėgsta senus ginklus, kad ir deaktyvuotus (iškastruotus) negu šiuolaikinius.

Pastebėta, kad dauguma šiuolaikinių šaulių šaudymui renkasi senesnius, laiko patikrintus ginklus, - polimerų stebuklus keičia į kaliojo plieno ir medžio dirbinius. Rinkodaros kampanijas puikiai sugeba parduoti visuomenei šiuolaikinius vidutiniško lygio produktus, o pagalvojus pasidaro liūdna, - žmonės ne taip dažnai supranta, kad jie buvo apgauti, sunkiai uždirbtus pinigus moka už nevertą didelio dėmesio, štampuotą šautuvą arba pistoletą.

 

 

 

Pirkdami seną ginklą, jau gaunate labai išsamią, šaulių nuomonę apie konkretų gamintoją ir kūrinį iš jų asmeninės patirties: įvairių šalių kariai, šauliai dešimtmečiais juos naudojo įvairiuose įvykiuose, gerai žinoma, išstudijuota ginklo konstravimo, plėtros istorija, bandymai, atlikti šaudyklose šaudymo entuziastų. Būtina pasitikėti milijonais žmonių, kurie vienaip ar kitaip pasidalina ginkluotų kovų patirtimi rašytinėje medžiagoje, knygose arba susuktuose filmuose.

Šautuvas Enfield, dalyvavęs El Alamein mūšyje, Mauser iš Tannenburg, Nagant iš Stalingrado arba Garand iš Ivo Džimos (Iwo Jima) visi jie turi savo pasakojimų - legendų. Šiuolaikiniai ginklai, tiesiog negali jiems prilygti. Ginklų istorikai - entuziastai su moksliniais laipsniais, arba be jų kreipiasi vieni į kitus, su tikslu įvertinti, pasidalinti žiniomis, pasakojamais apie vienos ar kitos konstrukcijos ginklus, jų kovinę istoriją, žymes (randus). Nuo to priklauso konkretaus ginklo vertė.

Šie seni ginklai - darbiniai arkliukai, buvo gaminami su pasididžiavimu. Jie buvo savo tautos stiprybės simboliai, o dažnai ant jų išlieka buvusių imperijų antspaudas, iki maksimumo pabrėžia jų svarbą. Žinoma, kai kurie ginklai ne visai pavykusios konstrukcijos, tačiau taip pat liudija apie ginklų gamybos raidą. Šie ginklai atėjo iš laikų, kai šaunamieji ginklai buvo kuriami laimėti kovas, o šautuvas - būdas, įstatymų įtvirtinimui. Jie primena tuos laikus, kai žmogus šautuvo pagalba norėjos gauti viską, o kokybiško šaunamojo ginklo panaudojimo galimybės viliojo viską spręsti ginklu. Seni ginklai atėjo iš tų laikų, kai jų kūrimui buvo naudojami tų laikų iškiliausi konstruktoriai (inžinerinės minties galiūnai), geriausi įrankiai, technologijos, moksliniai tyrimai ir bandymai, o dažnai ir didelės, tiesiog nepamatuotos išlaidos ginklų gamybai.

Taigi mėgstantys senus ginklus perka, kaupia, keičiasi "pensininkų" arsenalu, kadaise pagamintu Mauser Oberndorf, Birmingham ar Waffenfabrik Bern ir kitų šalių gamyklose. Galite įsigyti šautuvą medienos apsodu ar pagamintą iš geležies, kuri taip pat turi svarbų istorinį naratyvą, negu naujas šiuolaikinis šautuvas, abejotinos kokybės dėl akivaizdžių gamybos išlaidų taupymo.

 

STRAIPSNIO PABAIGA

 

Parengė:

Vytautas

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×