Jump to content
Sign in to follow this  
Vytautas Pavilonis

Pistoletas Nambu Type 4/ Type A

Recommended Posts

Pistoletas Nambu Type 4/ Type A (Japonija)

 

post-1068-0-49045600-1449666854_thumb.jp

 

 

Pagal valstybės departamento įsakymą, pirmasis Japonijos savitaisis pistoletas buvo sukurtas šaulių ginklų arsenale Tokijuje, vadovaujant kapitonui Kijirō Nambu (Kadžhiro Nambu), kuris vėliau tapo generolas leitenantas. Japonų ginklas įdomus tuo, kad jame sutelkta originali nacionalinė charakteristika, turinti didelę Vakarų ginklų gamybos sistemų įtaką. Prieš karą, Japonija buvo labiausiai industrializuota šalis Azijoje, pajėgi sukruti galingas oro pajėgas ir laivyną. Imperialistinėje Japonijoje nuo 1870 - 1890 metų veikė netik valstybinis arsenalas, bet ir privačios ginklų gamybos įmonės. Pagrindiniai šaulių ginklų tiekėjai Japonijos imperatoriškosioms, armijos, laivyno ir oro pajėgoms buvo Tokijo arsenalas Koshigava (vėliau Kokura) ir arsenalo įmonė Nagojoje. Taip pat privačių bendrovių dirbtuvės - Tokio Gazu Denki Kabushiki Kaisha (TGE) ir Kayaba Kogoye Kabushiki.

 

post-1068-0-89939500-1449666868_thumb.jp

 

Kijiro Nambu pusiau automatinis pistoletas, oficialiu pavadinimu Type 4, suprojektuotas ketvirtaisiais imperatoriaus Ysihito valdymo metais (1915m. pagal Vakarų kalendorių). Imperatoriaus Ysihito valdymas truko nuo 1912 iki 1926 metų, taip pat vadinamas sosto vardu Taysho era. Šis ginklas turėjo dar ir kitą pavadinimą - Type A. K. Nambu pistoletas pakeitė pasenusį 9 mm revolverį Hino Type 26, kuris buvo sukonstruotas atsiskleidžiančiu rėmu ir tik vienašūvio (atlenkiant gaiduką) mechanizmu. Be oficialių pavadinimų šis ginklas turėjo pravardę Grandpa Nambu - senelis Nambu. Pistoletui Nambu buvo sukurtas 8x22 mm šovinys, pavadinimu 8 mm Nambu. Šis šaudmuo yra labai panašus į vokiečių 7.65mm kalibro Parabellum. Švino kulka apvilkta bimetaliniu (metalo lydinio), vario ar žalvario lukštu, tūtelė - butelio formos, pagaminta iš bimetalo arba žalvario. Pradinis, 6.7 gramų kulkos greitis siekė - 293 m/s. Pistoleto konstrukcija buvo grindžiama keletu iš Vakarų "pasiskolintų" sprendimų. Ypač išvaizda. Didelis rankenos kampas, atviras (nuogas) vamzdis ir apvali gaiduko apsauga - labai panašu į vokiečių Georgo Luger pistoletą. Tačiau ginklas taip pat turėjo originalių, japoniškų konstrukcinių mechanizmo veikimo sprendimų.

 

 

           post-1068-0-29002300-1449666937_thumb.jp

 

Pistoleto automatika veikia, pagal trumpą vamzdžio eigą atatrankos momentu. Spynos fiksavimas vyksta, naudojant vertikalioje plokštumoje lervutę. Šautuvo rėme montuojamas korpusas, jungiantis vamzdį ir spyną. Šūvio metu, vamzdis su spyna juda rėme, kurios nuožuloje remiasi lervutė. Lervutės iškyša patenka į spynos griovelį sukabindama jį su vamzdžiu. Kai rėmo nuožula nebeprilaiko lervutės viršutinėje padėtyje, ji nuleidžia, o spyna toliau laisvai juda atgal. Galinėje spynos dalyje įrengta pašiurkštinta veržlė, kuri išsikiša iš korpuso galinėje dalyje ir naudojama atsitraukti spyną atgal, užtaisant ginklą. Spynos gražinimo spyruoklė įrengta a simetriškai kairėje pusėje vamzdžio jungtyje. Šūvio mechanizmas smūginio tipo, vieno veikimo. Ginkle įrengta svirtinis saugiklis, esantis priešais rankena po nuleistuko apsauga. Kairėje korpuso pusėje kištukas - užraktas fiksuojantis kumštelį. Rodyklė, esanti prie fiksatorių nurodo reikiamą padėtį. Pats fiksatorius sukasi, bet nejuda išilgai. Nuleistuko apsauginis lankelis nuimamas, todėl, ginklo ardymo metu atskiriama nuo rėmo, tai yra konstrukcinis K. Nambu bruožas.

 

post-1068-0-57153900-1449666999_thumb.jp

 

 

Pirmoji pistoleto versija buvo komplektuojama su mediniu dėklu - atrama, tvirtinama prie apatinės galinės dalies rankenos paviršiaus. Tačiau vėliau, dėl didelių gabaritų, dėklo - atramos buvo atsisakyta. Kitas skirtumas tarp pirmojo pistoleto - spiralinė cilindrinė nuleistuko spyruoklė, vėliau buvo pakeista plokšteline. Taikymosi prietaisai susideda iš reguliuojamo sektorinio taikiklio ir kryptuko su horizontalios korekcijos galimybe. Po to kai dėtuvėje baigiasi šoviniai, spyna fiksuojama galinėje padėtyje šovinių tiektuvo išsikišimu dėtuvėje. Dėtuvės fiksavimo mygtukas įrengtas šalia nuleistuko lankelio pagrindo. Type 4 pistoleto dėtuvė -  Parabellum pistoleto dėtuvės kopija, talpinanti 8 šovinius.

 

post-1068-0-59589700-1449667024_thumb.jp

 

Netrukus po gamybos pradžios, kai jau buvo pagaminti 2300 pistoletai, jų konstrukcijoje atlikti keletas pakeitimų. Dėtuvės danga, iš pradžių buvo gaminama iš medienos, pakeista medžiaga lydiniu panašiu į plastmasę. Rankenoje įrengta kilputė dirželiui. Priekinis nuleistuko paviršius tapo plokščias. Nuleistuko apsauginis lankelis buvo padidintas. Galinė spynos veržlė pradėta gaminti labiau suapvalinta. Pakeitimai buvo atlikti taip pat ir sektoriniame taikiklyje. Tačiau pistoletas Japonijos Imperatoriškoje armijoje nebuvo priimtas. Ginklas Type 4 buvo parduodamas pareigūnams, kurie iki 1943 metų privalėjo pirkti asmeninius ginklus už savo pinigus. Patobulinta Type A pistoleto versija buvo pravardžiuojama Papa Nambu - Tėvas Nambu. Vienas iš pagrindinių Nambu pistoleto trūkumų - silpnas šaudmuo. Pagrindinė techninė ginklo problema - jo gamybai naudojamas žemos kokybės plienas. Detalių lūžiai buvo labai dažnas reiškinys. Dažnai susilpnėdavo kovinė spyruoklė, todėl ginklas nešaudavo. Teigiama šių ginklų savybė - geras tikslumas, šaudant sparčiai, maža atatranka ir nedidelis ginklo vamzdžio šokinėjimas į viršų šaudymo metu.

II pasaulinio karo metu Type A, kartu su revolveriais Hino, buvo ginkluojami tik oro pajėgų puskarininkiai, žvalgybos padalinių kariai. Nuo 1939 iki 1945 visų paskirčių dalinių Japonijos karininkai naudojo pistoletus Nambu Type 14 ir Type 94. Turėję pasirinkimą, Japonijos karininkai pirmenybę teikė ginklams iš Europos, daugiausia Belgijos Browning 1910 modeliui. Šis pistoletas buvo ne tik mažesnis, lengvesnis, paprastesnės konstrukcijos ir nekaprizingas priežiūrai, bet ir patikimesnis, pigesnis už pistoletą Type A.

Nambu pistoletų buvo pagaminta apie 10300 vienetų.

 

 

STRAIPSNIO PABAIGA

 

Parengė:

Vytautas

Be autoriaus leidimo kopijuoti draudžiama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×