Jump to content

Recommended Posts

Labai taiklių taktinių šautuvų rinka šiandien yra perpildyta įvairiais modeliais ir daugelio gamintojų. Todėl, norint surasti nišą pasaulinėje rinkoje, būtina pasiūlyti kažką naujo, kitokio, anksčiau nematyto. Tai pabandė padaryti jauna privati austrų firma Ritter & Stark iš Ferlach miesto su savo moduliniu taktiniu šautuvu MTR SX-1.

 

SX1 MTR.jpg

 

Nedidelis miestelis Ferlach Austrijos Alpių papėdėje yra plačiai žinomas visame pasaulyje dėl savo 500 metų ginklų gamybos tradicijų, o kur dar ginklininkų mokykla, kurios absolventai dažniausiai specializuojasi medžioklės ir individualių ginklų gamybos užsakymuose, keturių metų mokymosi procese jie privalo sukurti savo konstrukcijos lygiavamzdį šautuvą.

Keičiama dėtuvės ertmė suteikia galimybę pritaikyti visas standartines šautuvų SR-25 ir AR-10 dėtuves. 2016-03-14 IWA (Internationale Waffen Ausstellung) parodoje pristatytas Ritter & Stark produktas yra neabejotinu iššūkiu visai klasikinei austrų ginklininkų mokyklai. Vietoje tradicinių perlenkiamų medžioklės šautuvų jauna ginklų konstruktorių komanda pristatė (šiandien labai madingą modulinės konstrukcijos) modernų taktinį snaiperio šautuvą. Ginklui buvo priskirtas pavadinimas MTR (Modular Tactical Rifle - Modulinis Taktinis Šautuvas) SX-1. Ginklas buvo sukurtas per rekordiškai trumpą laiką - mažiau nei tris mėnesius.

Šautuvo ypatybė yra ta, kad pakeičiant vamzdį, dėtuvės ertmę ir  užrakto (spynos) galvutę gali būti konvertuojamas į tris skirtingus kalibrus: .308 Win (7,62 x 51 mm) .300 Win Magnum (7,62 x 66,5 mm) .338 Lapua Magnum (8,6 x 70 mm). Tokių ginklų paklausa pasaulyje šiandien yra gana didelė, nes ginkluotose pajėgose ir teisėsaugos institucijose atsirado poreikis vidutinio nuotolio šautuvams (kovai miesto sąlygomis). Snaiperiai norėtų turėti tokius ginklus, kurie būtų reikšmingai pranašesnis už tradicinio asortimento snaiperio šautuvus kovoje prieš juos. Šiandien naudojami didelio kalibro 12,7 mm ir 14,5 mm šautuvai yra per sunkūs ir nepatogūs, ne visada su jais lengva atlikti kovines misijas, pavyzdžiui, kalnuose ar patruliuojant. Šios "patrankos" tinka apginkluojant sraigtasparnius arba katerius, stacionarių objektų apsaugai, minų ir nesprogusių sprogmenų sunaikinimui, tačiau netinkami naudoti tais atvejais, kai reikalingas mobilumas ir manevringumo laisvė.

Patvirtinimas šiems žodžiams gali tarnauti nesenas priėmimas į Bundesvero tarnybą C. G. Haenel Waffen- u. Fahrradfabrik Suhl firmos sukurtą G29, .338 Lapua Magnum kalibro šautuvą, kuris taip pat pristatytas šiais, 2016 metais IWA parodoje.

Šautuvas SX-1, lyginant su anksčiau minėtu G29 turi pranašumą - galimybę pasirinkti vieną iš trijų kalibrų, kad atitiktų šiuolaikinius pėstininkų ginklų sąvokas kaip "ginklų mišinys - įvairovė", kuri pakeitė prieš tai turėtą koncepciją - "viskas viename". Pagal šią ideologija kareiviui priskiriamas ne konkrečiai vienintelio tipo ginklas, o karys turi pasirinkimo galimybę kelių modelių ginklui, kuris galėtų atitikti taktinę padėtį ir užsibrėžto tikslo įgyvendinimą. Multikalibro (keleto kalibrų) ginklų idėja visiškai atitinka šią sąvoką.

Tačiau grįžkime prie SX-1 MTR.

Naujas bendrovės Ritter & Stark šautuvas - klasikinis šautuvas su išilgai slystančia besisukančia spyna, sukimbančia, fiksavimo metu tiesiogiai su vamzdžiu. Spyna turi tris atramas esančias keičiamoje galvutėje, o atrakinimo momentu pasisuka 60° kampu. Laisvai judantis, 690 mm, su 6 įpjovų graižtva, 254 mm žingsnio vamzdis. Tačiau .308 Win kalibro versijos vamzdis sutrumpintas iki 623 mm, su kitokia graižtva (4 įpjovos, kurių žingsnis 280 mm).

 SX1 MTR Rifle.jpg

Specifikacija SX1.jpg

 

Vamzdžio gamyboje naudojama reta, elektrocheminę graižtvą formuojanti technologija, nepaliekanti metalo apdirbimo įtempių vamzdžio metale. Išoriniame vamzdžio paviršiuje išpjauti tradiciniai lovelio formos grioveliai vamzdžio svorio sumažinimui ir aušinimo ploto padidinimui. Vamzdžio ilgaamžiškumas atitinka NATO standartą AC-225 D.14 - 5000 šūvių. Vamzdžio stabdis (kompensatorius) keturių kamerų, užsukamas sriegiu M18x1. Šautuvo korpusas pagamintas iš aliuminio lydinio su įrengta patentuota sistema (kūrėjų pasididžiavimu) kalibro keitimui, kuris suteikia galimybę greitai pakeisti vamzdį.

Šūvio mechanizmas pagal Remington 700 šautuvo pavyzdį, pistoletinė rankena yra suderinama su AR-15 šeimos šautuvų rankenomis. Trijų padėčių saugos svirtis (SAFE) įrengta spynos gale, suteikiant šauliui galimybę vizualiai patikrinti ginklo būklę. Nuimama dėžutės formos dėtuvė, skirta 5 arba 10 šovinių. Prilenkiama AR-15 tipo arba Ritter & Stark originalaus dizaino buožė, kuri turi reguliuojamą aukštį ir ilgį nugarinėje buožės plokštėje, taip pat ir vertikaliai kilnojamą skruostavietę.

Picatinny taikiklio tvirtinimo juosta MIL-STD-1913 yra pagaminta integraliai su vamzdžiu, tai užtikrina stabilią optinio prietaiso padėtį. Tvirtinimo juostą papildo metalinis vamzdžio apsodas su keturiomis papildomomis jungiamosiomis plokštėmis, kurios taip atitinka KeyMod arba M-LOK sąsajos sistemos standartus. taip pat dėmesį patraukė ir dvikojė vamzdžio atrama įrengta ne apačioje, kaip įprasta, bet viršuje vamzdžio, kad sumažintų šautuvo virtimo į šoną  riziką.

SX-1 - gana lengvas šautuvas savo klasėje, jo svoris visiškoje parengtyje tik 6,3 kg, o palengvinta versija - 5,2 kg (kalibrui .308 dar 200 gramų lengvesnis variantas). Bendras šautuvo ilgis 1272 mm, (.308 Win - 1202 mm), su užlenkta buože, šautuvas tampa 231 mm trumpesnis.

Be to, į SX-1 MTR, bendrovė vysto papildomų produktų konstrukcijas, kurie turėtų būti pristatyti jau 2017 metų IWA (Internationale Waffen Ausstellung) parodoje Miunchene.

 

 

Ginklo kalibro keitimas per 5 min.

 

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...