Jump to content
Sign in to follow this  
Vytautas Pavilonis

Apie durtuvus

Recommended Posts

Šiek tiek istorijos apie durtuvus

 

          Nuo pat pradžios, žmonijos istorijoje, būtent aštriais įrankiais - peiliais ir durklais buvo sprendžiama konfliktų baigtis, taip pat naudojant juos medžioklei ar namų ūkyje. Nors peilis, paprastai, pateikiamas kaip antrinis ginklas, nuorodų į jį galima rasti istoriniuose įrašuose ir kronikose.

          Gaminti peilius žmonės išmoko dar akmens amžiuje ir nuo tada ši priemonė yra jų nuolatinis ir ištikimas palydovas. Geležies amžius ir metalurgijos plėtra paspartino efektyvesnių pjovimo įrankių ir ginklų, įskaitant peilius kūrimą. Reikėtų pažymėti, kad ankstyvajame bronzos amžiuje žmogus pradėjo gaminti strėlių ir iečių antgalius, taip pat bronzos peilius. Iki kardų žmonės priėjo ne iš karto: aukštos kokybės metalinių ginklų gamyba su ilga geležte prasidėjo gerokai vėliau.

          Geležies liejimo technologijos, kurių dėka buvo išgaunamas tų laikų aukštos kokybės plienas, tinkamas peilių gamybai, sparčiais tempais plėtėsi visoje Vidurio Rytų ir Indijos teritorijose. Būtent ten žmonės pirmiausiai išmoko kalti (gaminti) Damasko plieną, kuris ir šiandiena stebina savo fizikinėmis charakteristikomis. Reikia pažymėti, kad kokybiškus pjaunamuosius ginklus ilgomis geležtėmis pagaminti nebuvo lengva ir tai kainavo labai brangiai. Be to, "mosuoti" kardu reikalauja daug įgūdžių, nepamiršti, kad karinių susirėmimų metu ietis ir skydas buvo daug efektyvesni nei kertantis ginklas - kardas. Net garsusis romėnų trumpas kardas (GLADIUS), buvo naudojamas retai, o dar rečiau, tokiose kovose buvo naudojami  koviniai peiliai.

          Senovės ir viduramžių šaltųjų ginklų raida labai turtinga ir įdomi. Be, daugiau ar mažiau mums žinomos Europos ginklų istorijos, taip pat šių ginklų gamybos tradicijas turi ir Artimieji Rytai, Indija, Kinija ir Japonijos ginklininkai. Išsamiai nagrinėti šį klausimą reikėtų perskaityti daugiau nei tuziną knygų. Tačiau būtina apžvelgti keletą svarbių istorinių momentų, kurie rimtai paveikė poreikį tolesnei kovinių peilių plėtrai. Svarbiausia įtaka tam buvo šaunamojo ginklo atsiradimas, - tvirti šarvai tokiu atveju tapo neveiksmingi. Tai lėmė spartus šaltų ginklų, įskaitant įvairių tipų kovos peilių gamybos erą. Be to, šiuo laikotarpiu Europoje atsiranda pirmosios, gausios reguliarios kariuomenės. Kariui, ginkluotam sunkia ir nepatogia muškieta buvo reikalingas ir plieno durklas, - pageidautina patogus su trumpa geležte. XVII amžiuje, buvo plačiai naudojami įvairių rūšių kardai - durtuvai, kuriais naudojosi muškietininkai ir artileristai. Be ginkluotų šaunamaisiais ginklais, didelė dalis karių buvo ietininkai (pikinieriai), kurių viena iš paskirčių buvo apsaugoti artileriją nuo kavalerijos atakų. Pirmuosius šaunamųjų ginklų pavyzdžius užtaisyti (pertaisyti) nebuvo lengva užduotis ir pakankamai ilgai užtrukdavo. XVII amžiuje pėstininkai pradėjo naudoti medžioklinius peilius - kinžalus arba  bajonetus, kuriuos, po šūvio iš muškietos, puolimo ar gynybos, reikalui buvo galima įstatyti tiesiai į vamzdį. Taigi, tokiu būdu (taktika) mūšio lauke atsirado pirmieji šautuvų durtuvai, o eilinis pėstininkas galėjo efektyviai atlikti pikinieriaus darbą, apsisaugant nuo kavalerijos atakų. Minėto amžiaus pabaigoje bajonetams sukuriamas naujas, L-formos fiksavimo prie muškietos būdas, kuris suteikia galimybę "šaudyklę" užtaisyti nenuimant durtuvo (durtuvas - bayonet - angl., baïonnette - pranc.).

          Durtuvai iki šiol vis dar naudojami beveik visose pasaulio kariuomenėse, nors, žinoma, jų vaidmuo dabar ne toks svarbus. Pats intensyviausias kovos durtuvų (artimoje kovoje) klestėjimas buvo XVIII ir XIX amžiuje. Durtuvų forma labai įvairi, jie yra skirtingų ilgių, tvirtinimo prie ginklo būdų. Net kelis šimtmečius durtuvų konstruktoriai stengėsi sukurti durtuvą kaip veiksmingą kovos peilį, tuo pačiu padaryti jį naudingu, universaliu įrankiu panaudoti esant ekstremalioms sąlygoms. Deja, sujungti visas šias funkcijas į vieną yra pakankamai sunki užduotis, tačiau iki dabar to siekiama.

 

Žinomiausias peilis - durtuvas pasaulyje

 

          Atsižvelgiant į durtuvų kūrimo ir gamybos istoriją galima teigti, kad iš įvairių durtuvų modelių ir variantų būtent Mauser peilis - durtuvas yra visų pastarųjų poros amžių durtuvų protėvis – durtuvo konstrukcija: prijungimas prie ginklo, spyruoklinio fiksatoriaus sistema, geležtės forma ir užgalandimo konfigūracija, apsodo principas įvairiose šalyse naudojamas iki šiol. Šis modelis yra labiausiai paplitęs ir populiarus (įvairiose modifikacijose), per visą durtuvų konstravimo ir gamybos istoriją. Ilgą laiką jis buvo - tikro kario atributas, o kai kuriose šalyse net ir šiandien vis dar tarnauja, ir, galima sakyti, ne tik kaip paradinis peilis - durtuvas. Viso, Mauser durtuvų buvo pagaminta apie 15 milijonų vienetų, o jų gamyba buvo vykdoma keliasdešimtyje šalių: Ispanijoje, Urugvajuje, Brazilijoje, Čekoslovakijoje ir dar daugelyje kitų šalių.

          Vokišką durtuvą - S84/98 pirmiausia buvo galvojama priskirti kavalerijai, lauko artilerijos daliniams, inžinerinės paskirties kariams, masinė jo gamyba buvo pradėta 1915 metais. Šiek tiek vėliau šiuo peiliu - durtuvu buvo apginkluoti ir šturmo daliniai. Nors prieš 1915 metus, panašiais durtuvais, kurių geležtės ilgis 22,5 mm, buvo gaminamas tik ypatingiems logistikos daliniams, karių - dviratininkų pajėgoms... Mauser durtuvas buvo sėkmingai naudojamas Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metu, durtuvų tiekimas vyko beveik į visus planetos kampelius, kaip reparacija  arba komercinių sutarčių pagrindu.

          Beveik penkiasdešimt metų prieš tai, kol pasirodė peilis - durtuvas Mauser, įvairių šalių konstruktoriai bandė sukurti ir pagaminti universalų kario ginklą - įrankį. Pavyzdžiui, Jungtinių Amerikos Valstijų jūrų pėstininkų korpusui, antroje XIX a. pusėje buvo sukurtas durtuvas peilis, tačiau dėl konkrečių priežasčių iki galo projektas taip ir nebuvo realizuotas. Situacija smarkiai pasikeitė XX amžiaus pradžioje, kai artimos kovos taktika pasikeitė, o patirtis parodė, kad šturmo dalinius būtina skubiai aprūpinti trumpais durtuvais, o čia Mauser peilis - durtuvas neturėjo sau lygių.

 

Mauser S84 98 modifikacijos.jpg

 

Parengė:

Vytautas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...