Jump to content
Sign in to follow this  
Vytautas Pavilonis

Švedijos armijos peilis-durtuvas M96

Recommended Posts

ŠIEK TIEK ISTORIJOS

Švedijos armijos peilis-durtuvas 1896 metų pavyzdžio Mauser šautuvui, vėliau buvo naudojamas 1938 metų Mauser šautuvui ir pusiau automatiniam šautuvui AG-42 (pilnas pavadinimas Halvautomatiskt Gevaer 42, pažodžiui - "pusiau automatinis šautuvas 1942 modelio"), kuris buvo sukurtas Eric Eklund, bendrovėje C.J. Ljungman AB ir tarnavo Švedijos armijos ginkluotėje iki 1964 m.

 

M 96 Durtuvas.jpg

 

Techninės charakteristikos peiliui durtuvui:

Bendras ilgis:      335 mm

Geležtės ilgis:     210 mm

Geležtės plotis: 24,5 mm

Geležtės storis:       5 mm

Vidinis žiedo skersmuo prie skersinio: 15,5 mm

Šis peilis-durtuvas yra unikalus, nes yra visas pagamintas iš plieno su ovalo formos tuščiavidure rankena, kurioje įstatoma speciali veržlė, keičiamos geležtės įtvirtinimui.

Geležtė dviašmenė, tačiau užgaląsta tik iš vienos, priešingos žiedui pusės su siauru grioveliu išilgai per vidurį geležtės.

 

M96 Schema.jpg

 

Rankena metalinė, tuščiavidurė, ovalios formos, rifliuotu (pašiurkštintu) paviršiumi. Rankenos gale įrengta skląsčio (fiksatoriaus) spyruoklė, fiksuojanti durtuvą prie priekinio šautuvo žiedo įdubos. Durtuvo skersinis su žiedu užmauti ant vamzdžio. Makštis klasikinė, pagaminta iš plieno, su apvalia, grybo formos spraudykle odiniam apsodui nešiojimui ant ekipuotės diržo su specialia fiksavimo plokštele, kad durtuvas saugiai laikytųsi makštyse.

Skiriamasis peilio-durtuvo bruožas – puikus švediškas plienas, iš kurio pagamintas durtuvas. Geležtė buvo pagalandama tik specialiu galąstuvu todėl visada buvo aštri ir puikiame stovyje.

1896 metų peilio-durtuvo žymėjimas sudaro: karalystės karūna, gamyklos gamintojos štampas ant geležtės galo prie skersinio, atžymą apie priėmimo į tarnybą metus ir serijinis numeris (taip pat buvo pažymima ant makščių žiočių ir šono) su karinio padalinio nuoroda, į kurį durtuvas buvo paskirtas.

Nuo maždaug 1913 metų peilis-durtuvas buvo gaminamas Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori ( "Ginklų gamykla Carl Gustaf") vėliau gamybą perėmė bendrovė Crown / C.

 

Parengė:

Vytautas

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×