Jump to content

Didžiosios Britanijos 1907 metų kardas-durtuvas


Recommended Posts

Didžiosios Britanijos kardas-durtuvas 1907 metų pavyzdžio šautuvui (SMLE) Lee-Enfield Mk. III

Savybės:

Bendras durtuvo ilgis:     555 mm

Geležtės ilgis:                    435 mm

Geležtės plotis:                   24 mm

Geležtės stilius: angliškas

Vidinis žiedo skersmuo: 16,5 mm

 

Kardas Durtuvas Enfield.jpg

 

Kardui-durtuvui, skirtam Lee-Enfield sistemos šautuvui buvo atlikta keletas pakeitimų. Kartu su šautuvu Lee-Enfield Mk. III pradėtas eksploatuoti ir naujo pavyzdžio 1907 metų durtuvas, pagamintas pagal Japonijos armijos durtuvo, 1897 metų (ARISAKA) modelį, o dar po penkerių metų jis buvo pakeistas į 1907/13 metų modifikacijos kardą-durtuvą, pagamintą įmonėje Enfield, Wilkinson Sword.

Durtuvai, 1907 ir 1907/13 pavyzdžio buvo aktyviai naudojami Pirmojo pasaulinio karo metu.

Durtuvo geležtė vienašmenė su grioveliu iš abiejų pusių, smaigalys dviašmenis. Geležtės gale, prie skersinio dešinėje - strėlės pavidalo įspaudas, reiškiantis apie valstybinį priėmimą ginkluotėn,  sukryžiuotos linijos reiškia atliktą bandymą (testuotas), modelio laidos data - "1907", ir britų karūna.

 

Durtuvo Lee Enfield Markiruote.jpg

 

Rankenos galvutėje gali būti pažymėtas inventorinis durtuvo numeris, taip pat karinio dalinio žymėjimas, kuriam kardas-durtuvas buvo priskirtas. Rankenos apsodas medinis, sutvirtintas dviem specialiais varžtais, rankenos gale T-formos išėma prijungimui prie vamzdžio su spyruokliniu fiksatoriumi (skląstimi) ir spiraline spyruokle viduje. Nugarinėje durtuvo skersinio pusėje įrengtas 16,5 mm diametro žiedas užmauti ant šautuvo vamzdžio.

Kardas-durtuvas aprūpintas odos makštimi su metaliniu apsodu.

Masinė šių durtuvais gamyba prasidėjo nuo 1908 metų balandžio The Royal Arms Factory, Enfield gamykloje, o taip pat ir penkiose privačiose subrangovinėse bendrovėse. Skirtingų gamintojų durtuvai skiriasi kai kuriomis detalėmis. "Nuo nulio" durtuvai buvo gaminami Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, Indijoje, JAV ir kitose šalyse, taip pat buvo perdaromas iš ankstesnio durtuvo modelio, pašalinant užlenktą į priekį skersinio galą.

 

Durtuvo Enfield 1907 Skirtumai.jpg

 

Pagrindiniais parametrais  kardas-durtuvas 1907/13 metų imties (bendras ilgis, geležtės matmenimis ir t.t.) nesiskiria nuo durtuvo pirmtakų parametrų, tačiau durtuvai, vis tik, turėjo nemažą kiekį skirtumų. Visų pirma, po 1916 metų durtuvų rankenoje atsirado kiaurymė valymui, kurios ankstesniuose modeliuose nebuvo. Durtuvai taip pat gali skirtis rankenos galvutės forma, ištisinių griovelių geležtėje ilgiu ir kitų nedidelių detalių ypatumais.

Reiksmes.jpg

 

Parengė:

Vytautas

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...