Jump to content

Durtuvas No.4 britų šautuvui SMLE


Recommended Posts

Durtuvas No.4 britų šautuvui SMLE (Short Magazine Lee-Enfield) No.4 - tai viena iš britų šautuvų Lee-Enfield modifikacijų. Durtuvas-spyglys buvo gaminamas laikotarpiu nuo 1941 iki 1945 metų bendrovėje Singer Manufacturing Co. Taip pat atskiros dalys durtuvui buvo gaminamos bei surenkami durtuvai ir kitose gamyklose: Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje. Iš viso buvo pagaminta daugiau nei 2 mln. šių durtuvų.

Bendras durtuvo No.4 Mk.II ilgis: 254 mm

Geležtės-spyglio ilgis: 203 mm

Kiaurymės skersmuo vamzdžiui: 15.1 mm

 

Durtuvai Lee Enfield SMLE No. 4 šautuvui A.jpg

 

Šio modelio durtuvai buvo ovalo formos su 203 mm ilgio plokščiai užsmailintu smaigaliu. Pirmasis durtuvo No.4 Mk.I variantas per visą geležtės ilgį buvo gaminamas su keturiomis briaunomis - grioveliais, tačiau pasirodė, kad gamyba labai imli, todėl suderinus su užsakovais (Didžiosios Britanijos armija) griovelių atsisakyta, o gamybos technologija buvo supaprastinta.

Durtuvas-spyglys sudaro lizdą su trumpu slenksčiuotu vamzdeliu, kuriame įrengta prijungimo prie šautuvo spyruoklinė skląstis-fiksatorius.

Durtuvai No.4 Mk.I ir Mk.II buvo gaminami kalviškai iš vientiso plieno ruošinio, o durtuvui Mk.II* (su žvaigždute) lizdas ir geležtė pradėti gaminti atskirai, o sujungiami sekančiame gamybos technologiniame etape - detales suvirinant.

Durtuvai buvo komplektuojami su plieno ar plastiko makštimis su segtuku.

Ženklinimui buvo naudojamas modelio pavadinimas, karališkųjų pajėgų monograma, durtuvo gamintojo atžyma ir priėmimo į ginkluotę spaudas ant geležtės. Pažymima buvo ir durtuvo makštys žiotyse.

 

 

Durtuvai Lee Enfield SMLE No. 4 šautuvui.jpg

 

1.       No. 4 Mk. I - Pirmas modelis durtuvas- spyglys, su kryžminiu, smailėjančiu strypu-geležte. Durtuvas pagamintas iš vientiso plieno ruošinio. Gamintojas - Singer Manufacturing Co., Clydebank, Scotland, 1941 metai.

2.       No. 4 Mk. II - Antras durtuvo- spyglio modelis buvo nukaltas iš vientiso plieno ruošinio. Tačiau jau be strypo-geležtės kryžminių griovelių. Gamintojas - Singer Manufacturing Co., Clydebank, Scotland, 1942-1944 metai.

3.       No. 4 Mk. II* - Trečias durtuvo-spyglio modelis. Šio modelio durtuvų buvo pagaminta daugiausiai. Lizdas vamzdžiui ir geležtė buvo nukalti atskirai ir sujungti suvirinimo būdu (išskyrus Baird Engineering gamintoją, kuris geležtę prie lizdo įspraudė presavimo būdu). Gamintojas - Prince-Smith, & Stells & Co. Ltd., Keighly, Yorkshire Howard & Bullough Co., Accrington, Lancashire Baird Engineering Company, Belfast, Northern Ireland Lewisham Engineering, 9 & 11 Malyons Road, Ladywell, London, 1942-1945 metai.

4.       No. 4 Mk. III - Ketvirtas durtuvo-spyglio modelis. Lizdas yra pagamintas iš septynių lakštinio plieno štampuotų dalių ir sujungtų svirinimo būdu, o tada strypas-geležtė buvo įpresuojama į lizdą vamzdžiui. Gamintojas - Joseph Lucas Ltd., Chester Street, Birmingham, 1944-1945 metai.

 

Parengė:

Vytautas

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...