Jump to content
Sign in to follow this  
Vytautas Pavilonis

DURTUVAS Pattern 1888 MK II, Lee Metford

Recommended Posts

Šiandien retokai sutinkamas durtuvas-peilis PATERN 1888, skirtas .303 caliber M1888 Lee-Metford ir Lee-Enfield sistemų šautuvams, britų armijoje buvo naudojamas nuo 1889 metų iki XX amžiaus pradžios.

 

Lee-Metford.jpg

 

Lee-Metford ir Lee-Enfield šautuvams gali būti prijungti įvairių modifikacijų Didžiojoje Britanijoje pagaminti durtuvai. Pirmasis toks durtuvas buvo - MK. I  - 1 modelio, priimtas į ginkluotę 1889 metų birželio mėnesį, o iš viso jų buvo pagaminta 25.000 vienetų.

Durtuvo geležtė tiesi, dviašmenė, šešiomis iškiliomis briaunomis. Apdirbant metalą durtuvo formavimui buvo naudojamos pažangiausios to meto technologijos. Rankenos apsodas susideda iš dviejų medinių kaladėlių. Apsodas prie plieninio pagrindo tvirtinamas trimis kniedėmis, tačiau neteisingas atstumų tarp kniedžių išdėstymas dažnai lemdavo medinio apsodo skilimą.

Sekantis durtuvo modelis, pradėtas gaminti 1890 metų vasario 25 dieną, buvo pavadintas Mk. I - modelis 2, rankenos apsodo problema buvo išspręsta: medinės kaladėlės prie rankenos buvo tvirtinamos ne trimis kniedėmis, o dviem. Šis, PATERN 1888 metų pavyzdžio durtuvo variantas buvo labiausiai paplitęs.

 

Durtuvai Mk..jpg

 

1899 metų gegužę, buvo modernizuoti Lee-Enfield šautuvai, o po to iš karto sekė ir durtuvo modernizacija. Vietoj 1888 Mk. I – 2 modelio, pradėta  gaminti P1888 MK II durtuvai. Rankenos metalinėje dalyje įrengta kiaurymė spyruoklės valymui ir tepimui.

Enfield'e šių durtuvų buvo pagaminta daugiau nei 200 tūkstančių. Taip pat pasitaiko durtuvų, kurie buvo gaminami ir kitose ginklų gamybos bendrovėse (PVZ. Pietų Afrikos respublikoje), tačiau jų gamybos kokybė gerokai prastesnė.

Sprendžiant pagal aukcionuose skelbiamas pradines kainas (nuo 270 svarų, apie 310 eurų ir aukščiau), šiandiena šių durtuvų kiekis rinkoje yra nedidelis.

 

IMG_5491.JPG

 

Peilio-durtuvo ženklinimas, kaip įprasta Didžiojoje Britanijoje susideda iš karalienės Viktorijos monogramos V.R. (Viktorija Regina - Valdovė), pagaminimo data, priėmimo į ginkluotę spaudas, techninės inspekcijos-patikrinimo ženklas ir specialios atžymos, esančios ant geležtės galo šalia skersinio, taip pat dažnai buvo įkalamas pulko antspaudas rankenos galvutėje. Tikrinimo ir net atlikto remonto žymenys taip pat gali būti ir geležtės nugarinėje pusėje prie skersinio, ant rankenos ir ant makšties žiočių apkausto ir odos paviršiaus (žiūrėkite paveikslėlį žemiau).

 

Techniniai duomenys:

Bendras ilgis: 420 mm

Geležtės ilgis: 305 mm

Geležtės plotis: 27 mm

Vidinis žiedo skersmuo vamzdžiui: 16,6 mm

 

Zymėjimo Reiksmes .jpg

Parengė:

Vytautas

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×