Jump to content

DURTUVAS Pattern 1888 MK II, Lee Metford


Recommended Posts

Šiandien retokai sutinkamas durtuvas-peilis PATERN 1888, skirtas .303 caliber M1888 Lee-Metford ir Lee-Enfield sistemų šautuvams, britų armijoje buvo naudojamas nuo 1889 metų iki XX amžiaus pradžios.

 

Lee-Metford.jpg

 

Lee-Metford ir Lee-Enfield šautuvams gali būti prijungti įvairių modifikacijų Didžiojoje Britanijoje pagaminti durtuvai. Pirmasis toks durtuvas buvo - MK. I  - 1 modelio, priimtas į ginkluotę 1889 metų birželio mėnesį, o iš viso jų buvo pagaminta 25.000 vienetų.

Durtuvo geležtė tiesi, dviašmenė, šešiomis iškiliomis briaunomis. Apdirbant metalą durtuvo formavimui buvo naudojamos pažangiausios to meto technologijos. Rankenos apsodas susideda iš dviejų medinių kaladėlių. Apsodas prie plieninio pagrindo tvirtinamas trimis kniedėmis, tačiau neteisingas atstumų tarp kniedžių išdėstymas dažnai lemdavo medinio apsodo skilimą.

Sekantis durtuvo modelis, pradėtas gaminti 1890 metų vasario 25 dieną, buvo pavadintas Mk. I - modelis 2, rankenos apsodo problema buvo išspręsta: medinės kaladėlės prie rankenos buvo tvirtinamos ne trimis kniedėmis, o dviem. Šis, PATERN 1888 metų pavyzdžio durtuvo variantas buvo labiausiai paplitęs.

 

Durtuvai Mk..jpg

 

1899 metų gegužę, buvo modernizuoti Lee-Enfield šautuvai, o po to iš karto sekė ir durtuvo modernizacija. Vietoj 1888 Mk. I – 2 modelio, pradėta  gaminti P1888 MK II durtuvai. Rankenos metalinėje dalyje įrengta kiaurymė spyruoklės valymui ir tepimui.

Enfield'e šių durtuvų buvo pagaminta daugiau nei 200 tūkstančių. Taip pat pasitaiko durtuvų, kurie buvo gaminami ir kitose ginklų gamybos bendrovėse (PVZ. Pietų Afrikos respublikoje), tačiau jų gamybos kokybė gerokai prastesnė.

Sprendžiant pagal aukcionuose skelbiamas pradines kainas (nuo 270 svarų, apie 310 eurų ir aukščiau), šiandiena šių durtuvų kiekis rinkoje yra nedidelis.

 

IMG_5491.JPG

 

Peilio-durtuvo ženklinimas, kaip įprasta Didžiojoje Britanijoje susideda iš karalienės Viktorijos monogramos V.R. (Viktorija Regina - Valdovė), pagaminimo data, priėmimo į ginkluotę spaudas, techninės inspekcijos-patikrinimo ženklas ir specialios atžymos, esančios ant geležtės galo šalia skersinio, taip pat dažnai buvo įkalamas pulko antspaudas rankenos galvutėje. Tikrinimo ir net atlikto remonto žymenys taip pat gali būti ir geležtės nugarinėje pusėje prie skersinio, ant rankenos ir ant makšties žiočių apkausto ir odos paviršiaus (žiūrėkite paveikslėlį žemiau).

 

Techniniai duomenys:

Bendras ilgis: 420 mm

Geležtės ilgis: 305 mm

Geležtės plotis: 27 mm

Vidinis žiedo skersmuo vamzdžiui: 16,6 mm

 

Zymėjimo Reiksmes .jpg

Parengė:

Vytautas

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...