Jump to content

Karabinas Destroyer, Ispanija


Recommended Posts

Trumpa Karabino Destroyer istorija

 

Senų ginklų entuziastai ir kolekcininkai norėtų plačiau sužinoti apie senovinius ginklus, gamintus nuo praeito amžiaus pradžios arba dar anksčiau. Informaciją apie kai kuriuos ginklus tenka rinkti po kruopelytę, nes  nemaža dalis gamintojų nepasirūpino išliekama medžiaga apie savo gaminamų ginklų konstravimo ir gamybos raida. Taigi, norisi pasidalinti bent tuo, ką pavyksta rasti interneto platybėse.

20-ojo amžiaus pradžioje, Ispanijos nacionalinės gvardijos (Guardia Civil), Ispanijos policija ir kalėjimų apsauga buvo ginkluoti karabinais su svirtiniu mechanizmu .44-40, pavadinimu "El Tigre", kuris buvo 1892 metų Winchester kopija. 1930-ųjų metų pradžioje, buvo nuverstas Ispanijos monarchas, o respublikonai perėmė šalyje valdžią. Iki to laiko Ispanijoje buvo tik vienas policijos padalinys - Guardia Civil, ir jie buvo ištikimi monarchui.

 

Destroyer.jpg

 

Maždaug 1921 metais, Gaztanaga Y Compania iš Eibar miesto, Baskų provincija, Ispanija buvo Destroyer prekės ženklo savininkė, kuri išleido eilę to pačio pavadinimo pusiau automatinių pistoletų. Manoma, kad jie taip pat pagamino pirmąjį karabiną-Destroyer. Gaztanaga išėjo iš verslo prasidėjus Ispanijos pilietiniam karui maždaug 1930 metais.

Tuo tarpu kita įmonė Ayra Duria, taip pat iš Eibar, atnaujino karabinų Destroyer gamybą. Ayra Duria gamino Destroyer karabinus iki 1961 m. 

1921 metų pavyzdžio karabino kai kurie techniniai duomenys:

Veikimas: Išilgai slystanti spyna;

Kalibras: pistoletinis šovinys 9x23 mm, Largo;

Dėtuvė: 5 šoviniai.

Šiuo ginklu buvo apginkluota Nacionalinė gvardija ir kalėjimų tarnyba. Iš visų Destroyer šautuvų Ayra Duria gamybos šautuvai yra labiausiai paplitę rinkoje.

Kaip ir dauguma senų Ispanijos ginklu ant Destroyer karabinas neturi serijos numerio, tačiau, nustatant šautuvo amžių gali padėti žymėjimo ženklai.

Markiravimas.jpg

 

Karabinas paveikslėlyje yra vienas iš 32000 serijos. Taip pat atkreipkite dėmesį žyminį Destroyer ant žiedo.

Ginklų įmonės Gaztanaga karabinas buvo labai paprastos konstrukcijos. Vienintelis spynos fiksavimas yra užtaisymo rankenėlė. Tačiau Ayra Duria ginklininkai kartais skirdavo dėmesio "naujo" Destroyer karabino dizaino tobulinimui: nukopijavo nuo Mauser 93 spynos konstrukciją. Spynai buvo įrengtos dvi fiksavimo auseles maždaug 2/3 spynos eigos atgal nuo griovelio esančio horizontaliai paviršiaus atžvilgiu. Ištraukėjas truputį pasislinko į viršų, skirtingai nei Mauser 93 modelio. Ši spynos konstrukcija yra labai panaši į šiuolaikinio  RUGER 77/22 šautuvo.

Užrakto išardymas labai panašus į daugelio kitų Mauser stiliaus spynų išskyrus tai, kad smogiamas kaištis įsukamas į dužiklį. Karabino Destroyer spyna užsidaro visai kaip Mauser 93 karabino. Nemažas ginklo svoris sugeria didžiąją dalį atatrankos poveikio.

Išimti karabino spyną labai paprasta - tiesiog traukti atgal, kol fiksavimo projekcijos sutaps su įpjova ant kreipiančiosios, pasukite rankenėlę "3 val" kryptimi ir išimkite spyną. Jokių paslėptų spyruoklių ar užrakto slapukų.

Saugiklio konstrukcija panaši į Mauser šautuvo, esanti tiesiai priešais šovinio lizdą. Pasukus svirtelę į dešinę - saugiklis įjungiamas, pasukus į kairę - saugiklis išjungiamas. Reikėtų pažymėti, kad daugelio šiandien prieinamų karabinų Destroyer saugiklis neveikia. Manoma, kad tai yra dėl to, kad prieš arba po to, kaip karabinai buvo pristatyti į saugyklas Ispanijoje tam tikros detalės buvo sukeistos arba neatitiko standartų. Dauguma Ispanijos ginklų pramonės dirbo kotedžų sistema - išsklaidyta: atskiros ginklų detalės buvo gaminamos skirtingose šeimyninėse dirbtuvėse. Tada dalys buvo siunčiamos į ginklų surinkimo gamyklą, kur buvo bandoma visa tai suderinti. Dėl šios priežasties į spynas patekdavo netinkamo ilgio kapsulių mušekliai arba dalys, tiesiog neatitikdavo išmatavimų, standartų.

Destroyer šautuvo taikymosi prietaisai yra labai panašus į kitų pėstininkų šautuvų. Taikiklis, kurį sudaro "V" formos išpjova su 25-50 metrų ženklinimu (pastoviam prisitaikymui) ir reguliuojamo aukščio plokštelė. Taikiklio plokštelė graduota 100 metrų atstumo tarpais iki įspūdingų 700 metrų žymės.

Karabinas Destroyer seniai nebenaudojamas, todėl nėra jam naujų atsarginių dalių. Tačiau senų, jau naudotų dalių kartais, bet sunkiai gauti įmanoma. Taigi, jei jūs nuspręsite įsigyti Destroyer karabiną, įsitikinkite, kad karabinas yra pilnai sukomplektuotas ir veikiantis.

Kai kurių karabinų Destroyer vamzdžiai turi 0,625 colio ir 26 vijų colyje graižtvą, griovelis V-formos. Kartais pasitaiko graižtva 0,803 colio su 12 vijų colyje. Atminkite, kad ne visi šie karabinai yra visiškai vienodi, būtina atidžiai patikrinti prieš perkant.

Gamyklinės dėtuvės Destroyer karabinui talpina 5 (penkis), 9 mm kalibro šovinius. Modifikuota dėtuvė Colt 0,38 Super gali būti pritaikyta daugiau nei penkiems šoviniams dėtuvėje. Tai neturėtų sudaryti sunkumų tiems, kurie yra pakankamai kvalifikuoti, moka naudoti gamybos įrankius (garaže).

Kai kurie Destroyer karabinai pasitaiko su peilio-durtuvo tvirtinimo lizdu. Tačiau, nėra jokių patvirtinimų, kad Ayra Duria gamintojai kada nors būtų išleidę tokios konstrukcijos ginklą (panašu į tiuningą).

Karabinui Destroyer 9 mm šaudmenų Largo yra sunku rasti, todėl dauguma šaulių-entuziastų šaudymui naudoja kitus 9 mm šaudmenis: 9 mm Bergman, Luger, 9 mm Steyr, 9 mm Browning Long, ir panašiai. Daugelis šaudmenų pardavėjų ir platintojai taip pat teigia, kad šie karabinai gali šaudyti visais minėtais ir daugeliu kitų šovinių. Tačiau, tai nėra protingas pasirinkimas. Neatitinkantys tolerancijų šoviniai sukelia pernelyg didelį poveikį į šūvio mechanizmą (ekstraktorių), per daug laisvos vietos (atstumas tarp kulkos ir graižtvos pradžios) užteršia ir užkiša šovinio lizdo sieneles.

Šių anomalijų rezultatas gali pakenkti ginklui, deformuoti. Be to, nerekomenduojami šoviniai, kurie sukelia didelį slėgį šovinio kameroje. Žinoma, šoviniai 0,38 Super ir Super 9x23 mm Winchester pagrinde gali pakeisti 9 mm Largo šaudmenis, jeigu jie telpa į šovinio lizdą, - jie šaus. Tačiau ispaniška metalurgija ir ispanų Destroyer karabino konstrukcija nebuvo skirta susidoroti su minėtų šovinių sukeliama galia vamzdyje.

 

Parengė:

Vytautas

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...