Jump to content

Trečias Reichas, peiliai ir durklai II Pasauliniame kare


Recommended Posts

Peiliai ir durklai II Pasauliniame kare

 

Trečias Reichas

 

Kiekvienas tarpvalstybinis karinis susidūrimas yra skirtingas, o strategai taikos sąlygomis nepajėgūs numatyti karo eigos ar kaip nors atspėti visus niuansus ir „siurprizus“,  kurie priešininkų gali būti pateikti jau vykstant aršioms kovoms, karo lauke. Todėl nuolatos tenka mokytis ir keisti taktiką.

Nepaisant I Pasauliniame kare tranšėjos peilių-durklų paplitimą, įgautos didelės jų panaudojimo patirties žvalgant ir šturmuojant priešo apkasus, nė viena iš konfliktuojančių šalių iš to karo nepasimokė. Nors Vokietijos Reichswehr (Vokietijos gynybos ministerija) vidurinio ir aukštojo lygio vadovybė aktyviai dalyvavo Pirmajame Pasauliniame kare, ir patys galėjo įsitikinti dėl galimybių taikant susirėmimuose kovos peilius, jokių išvadų padaryta nebuvo, o per visą tarpukario laiką tarnybinio peilio Veimaro Respublikos kariuomenė negavo, - išlikę nepanaudoti tranšėjų peiliai sugulė saugyklose.

1935 metais buvo įkurtas Wermacht, įdiegta visuotinė karinė prievolė, Vokietijos ginkluotosios pajėgos pradėtos aktyviai plėtoti, 3-čio Reicho vadovybė pradėjo rengtis keršto misijai už pralaimėjimą I Pasauliniame kare. Tradiciškai buvo ruošiamasi greitam ir pergalingam karui, pagrindinis dėmesys buvo skiriamas kariniam jūrų laivynui, oro pajėgoms ir šarvuotų pajėgų daliniams, kurios buvo aprūpinamos tų laikų naujausia karine technika ir technologijomis. Tuo tarpu, pėstininkų pajėgos praktiškai jokių naujovių negavo, išskyrus kulkosvaidį MG 34 ir plieno šalmus M35.

 Naujovės pries WWII Vokietijoje.jpg

 

 

Pagrindiniu durtuvu liko vis tas pats "Steingewehr 98K", skirtas tam pačiam šautuvui Mauser mod. 1898, karabinams "98b" ir naujam "98k", šautuvams "33/40" ir "98/40", pasikeitė tik rankenos apsodas, kuris buvo gaminamas iš rifliuoto bakelito, nors dalis durtuvų išlaikė medinius apsodus. Ši durtuvų modifikacija buvo gaminama nuo 1934 m., o masinės gamybos pradžia - 1936 metai.

 Seitengewehr 98k.jpg

 

 

Peilių Vermachto ginkluotėje nebuvo priimta, nors 1933 metais Vokietijoje prasidėjo masinė uniforminių peilių-durklų gamyba įvairioms politinėms, sukarintoms 3-čio Reicho organizacijoms. Buvo gaminama daug įvairių variantų peilių-durklų, paradinių durtuvų, durklai - kai kurie sukurti net remiantis Šveicarijos durklų "Golbeyn" dizainu. Buvo pagamintas tarnybinis SA Sturmabteilung šturmuotojų durklas (Sturmabteilung - sukarintos NSDAP), SS ir kitoms organizacijoms.

 SA Diensydolch M33.jpg

 

 

Be uniforminių ginklų, paradinio "KS98" durtuvo pagrindu įmonės gamino daugybę "laisvo stiliaus", sutrumpinto peilio-durklo variantas, peiliai-durklai buvo skirti nešioti su uniforma, bet ne tarnybos metu, o organizacijų nariai juos įsigydavo savo lėšomis. Buvo gaminama daug peilių su paveikslėliais geležtėje ir makštyse (metalo cheminis nuėsdinimo būdas, graviūra) variantai, peiliai pagal užsakymą, kai kurios Vokietijos kompanijos net išleido peilių parinkčių katalogus.

Vėliau aptraukta geležtė ir makščių pagražinimas smarkiai sumažėjo dėl prastų tokių peilių kovinių savybių (netinkamas peiliams plienas). Negrūdintos geležtės, dekoratyvinės rankenos durklus pavertė žaisliukais, mažai tinkamus naudoti kovinėmis sąlygomis armijoje. Panašu, šių uniforminių ginklų kūrėjai ir gamintojai daugiau dėmesio teikė simbolikai, o ne funkcijai.

 Seitengewehr uniforminis durtuvas.jpg

 

 

Pirmieji, kaip ir buvo galima tikėtis, naujus peilius gavo karinės pajėgos - Luftwaffe. Spartus pajėgų vystymasis pareikalavo skrydžių įguloms sukurti ir specialią įrangą, viena detalė iš kurių susijusi su "Kappmesser M1937", - inercinis peilis, priimtas į ginkluotę 1937 m gegužės 24 dieną. Gamintojas - Paul Weyersberg & Co. Matmenys - 254/154. Jis priklausė įgulų narių išgyvenimo įrangos kategorijai, o naudoti kaip kovos peilį?, dizaineriai apie tai nepagalvojo. Peilis turėjo būti naudojamas, daugiausiai parašiutų virvių išnarpliojimui ir nupjovimui avarijos atveju, kai įgula palieka pažeistą orlaivį.

 

 

 Kappmesser 1937.jpg

1939 metų rugsėjo 1-oji gali būti laikoma, kaip Vokietijos armijos kovos peilių atgimimo diena. Lenkijos užpuolimui buvo suformuoti mišrūs padaliniai, kuriuos sudarė Pirmojo Pasaulinio karo veteranai ir Vermachto naujokai. Būtent veteranai atsinešė peilius, išsaugotus nuo I Pasaulinio karo, tokiu būdu pirmą kartą per Antrąjį Pasaulinį karą buvo panaudoti koviniai peiliai. Veteranai privalėjo perduoti savo patirtį jauniems kariams, ir jiems tai pavyko. Kovos peiliai dar kartą įrodė jų būtinumą Wermacht ginkluotėje, todėl kariuomenė pateikė prašymą dėl šių ginklų tiekimo. Kadangi tarnybiniai peiliai Wermacht ginkluotėje nebuvo iš anksto planuoti, tiekimo departamentas negalėjo iš karto įvykdyti karinių padalinių poreikius, ir čia padėjo organizacija TODT, kurie užpirko gamyboje ir prekyboje esančius tinkamus kariuomenei peilius ir pristatė juos kariuomenės aprūpinimui. Tarp šių peilių taip pat buvo didelė partija tranšėjinių peilių, naudotų Pirmojo pasaulinio karo metais, jų makščių prispaudimo spyruoklė buvo kiek patobulinta ir peiliai buvo pateikti kariuomenei.

 

 

 Infanteriemesser 42  tarnybinis.jpg

Kai 1941 metais Blitzkrieg Rytuose užstrigo, karas virto sunkiu poziciniu karu, Vermachtas vėl prisiminė seną Graben-Dolch ir 1942 metais pradėjo pirkti "Infanteriemesser 42" - nebrangus armijos peilis metalo makštimis, taip pat su įrengtu spaustuku: šis peilis galėjo būti prisegamas, pavyzdžiui, kur nors prie kario uniformos ir ekipuotės, arba, tiesiog, prie kariško ilgo bato aulo. Kaip dažnai atsitinka su peiliais gamintais karo metu, neišliko jokių dokumentų ir tikslios datos apie šių peiliu priėmimą ginkluotėn. Taip pat nežinoma, ar visos divizijos tokius peilius turėjo, ar tik specialūs padaliniai, pagal panašų karo ministerijos potvarkį I Pasaulio karo metu. Faktas yra tik tai, kad nedaugelis karinių dalinių buvo pilnai aprūpinti mod. 1942 metų pavyzdžio pėstininkų peiliu.

 

Peilis buvo labai paprastos konstrukcijos iš vieno metalo ruošinio, sukniedytu mediniu rankenos apsodu. Taip, iš tikrųjų, visada atrodė vokiški kariuomenės peiliai, vienintelė išimtis buvo įmonė Puma, kuri gamino peilius su bakelito rankenos apsodu. Taip pat žinomas šios bendrovės ir dar vienos nežinomos gamintojos peilio variantas su papildomais įrankiais įrengtais rankenoje. Tik minimalus skaičius vokiškų kovinių peilių ant geležtės galo, prie susidūrimo su rankena, turėjo gamintojo žymę.

 

 

 SG 1942 Peilis durtuvas.jpg

 

 C Gustav Spitzer Peilis.jpg

 

 

 Universalus peilis.jpg

Laisvo stiliaus asmeninis peilis.jpg

Komercinė versija.jpg

Peilis Vokietijos laivynui.jpg

Specialus Peiliai.jpg

Valgymo irankis.jpg

 

 

 

Parengė:

Vytautas

  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...