Jump to content

JAV ir sąjungininkų pajėgų peiliai ir durklai II Pasauliniame kare


Recommended Posts

JAV ir sąjungininkų pajėgų peiliai ir durklai II Pasauliniame kare

 

Truputį istorijos

 

Gerai žinoma Amerikos kovos peiliu raida datuojama 1820/30 metų pabaigoje, o visa tai susiję su Džimu Bouy (Jim Bowie) vardu, didvyriškai žuvusiu per Alamo forto gynybą Meksikos karo su Teksasu metu. Dabar ne laikas aptarinėti painią ir prieštaringą J. Bowie istoriją ir jo konstrukcijos peilį, turime tik pažymėti, kad nuo tada visi dideli medžioklės ir kovos peiliai Amerikoje, o po Antrojo pasaulinio karo ir visose šalyse, esančiose šių tradicijų įtakos sferoje, nuo Japonijos iki Švedijos buvo žinomi kaip peiliai "Bowie". "Bowie" peilių modelis įsiskverbė ir į kariuomenės šaltojo ginklo arsenalą.

 Jim Bovie knives.jpg

 

Dauguma JAV pagamintų armijos peilių, pavyzdžiui, garsus Ka-Bar, o pokario metais ir kitose šalyse gaminti peiliai remėsi jo pagrindu. Labiausiai stebina šioje istorijoje tai, kad JAV kariuomenėje masiškiausiai naudotas XX amžiaus peilis Trench Knife M3 (Tranšėjų Peilis M3) jokios sąsajos su "Bowie" peilio gamybos tradicijomis  neturėjo.

 

 Ka BAR JAV.jpg

Įsitraukę į Antrąjį Pasaulinį karą vėliau nei kitos šalys, Jungtinės Valstijos turėjo galimybę matyti viską kas yra geriausia kariaujančių pusių arsenale. Po to, kai buvo panaikintas 6-colių versijos medžioklės peilių deficitas, kariškiai ėmėsi naujo tranšėjos peilio kūrimo. 1943 metais, į JAV armijos ginkluotę buvo priimtas Trench Knife M3 "apkasų" peilis, kuris turėjo ryškesnę geležtės kovinę paskirtį – pusantro abipusio užgalandimo. Amerikiečiai, turėję tų laikų vieną iš geriausių peilių - 1219C2, skyrė prioritetą technologiškai paprastam ir mažesnių laiko sąnaudų gamyboje reikalaujančiam peiliui. Be to, 1219C2 modelio peilis buvo skirtas jūrų pėstininkams, o M3 - pėstininkų daliniams.

 

 Palyginimui.jpg

Peiliai durklai buvo gaminami Camillus Cutlery Co., Imperial Knife Co. Ir kitose bendrovėse.  Nuo 1943 metų vasario M3 gamybos pradžios, vos per 17 mėnesių buvo pagaminta beveik 2,6 milijonų peilių-durklų. Iki sutarties galiojimo pabaigos, Amerikos odininkai pasiuvo daugiau nei 300 tūkstančių makščių. Vėliau makštys buvo pakeistos M8 ir M8A1 modeliais, kurios buvo pagamintos iš pigesnių medžiagų – plastiko ir brezento. Jas gamino bendrovėje Beckwith Manufacturing Co., - pagaminta daugiau kaip 2,5 mln. vienetų.

 

 Trench Knife M3 JAV.jpg

M3 peiliais-durklais buvo apginkluoti parašiutininkai, kalnų daliniai ir kareiviai, neturintys durtuvų, pvz. kulkosvaidininkai. Taip pat, nedidelė šių ginklų siunta buvo pristatyta sąjungininkams, tačiau britai tuoj pat nukreipė visą partiją į gamyklą perdarymui, kad M3 peilio-durklo geležtė būtų užgaląsta abipusiai - taptų pilnai dviašmeniu durklu.

Vienok, išvystyta peilių gamybos industrija JAV leido ne tik sukurti naujus karinius modelius, bet taip pat greitai patenkinti milžinišką paklausą kovos peiliams.

 

 Tarnybinis peilis-durklas M1 1942 metų.jpg

 

M3 peiliais-durklais buvo apginkluoti parašiutininkai, kalnų daliniai ir kareiviai, neturintys durtuvų, pvz. kulkosvaidininkai. Taip pat, nedidelė šių ginklų siunta buvo pristatyta sąjungininkams, tačiau britai tuoj pat nukreipė visą partiją į gamyklą perdarymui, kad M3 peilio-durklo geležtė būtų užgaląsta abipusiai - taptų pilnai dviašmeniu durklu.

Vienok, išvystyta peilių gamybos industrija JAV leido ne tik sukurti naujus karinius modelius, bet taip pat greitai patenkinti milžinišką paklausą kovos peiliams.

 

USN Mark 1 JAV.jpg 

USN Mark 1 Modifikacijos JAV.jpg 

USMC Fighting Utility Knife JAV.jpg 

 USN Mk2 KA BAR.jpg

 US Komercinė peilio versija.jpg

 US Bendros paskirties.jpg

US Naru peilis.jpg 

Gelgejimo peiliai.jpg 

 US Isgyvenimo peilis.jpg

US lenktinis 4d peilis.jpg 

 US karo elektriku peilis.jpg

 

 

Daug blogesnė padėtis buvo britų armijoje. Pirmoje XX amžiaus pusėje Anglijoje veikė griežtas šalto ginklo gamybos ir įsigijimo įstatymas, kuris 30-ųjų metų pabaigoje beveik sunaikino kadaise galingą ir klestinčią pjaunamųjų-duriamųjų ginklų gamybos pramonę Sheffield'e. Todėl karo pradžioje britų kariams kovos peilius pradėjo pirkti iš mėsininkų, o perdarius juos - pritaikė armijai. 1940 metais įmonė Wilkinson Sword sukūrė kamandosams specialų durklą, žinomą, kaip "Fairbairn-Sykes", bet keli dešimtmečiai draudimų turėjo įtakos praktiniams britų ginklininkų įgūdžiams, - durklo kokybė gavosi prasta.

Idėja sukurti specialias britų pajėgas (Commando) priklauso  pulkininkui leitenantui Dudley Clarke. Netrukus po gėdingo pralaimėjimas prie Dunkerque jam pavyko įtikinti britų vyriausybę, kad būtina sukurti specialius padalinius, galinčius vykdyti užduotis su minimalia parama ir tik savo nuosavais ištekliais netikėtą tam tikrų objektų puolimą. Šių specialių padalinių instruktoriais tapo buvę policijos pareigūnai William Ewart Fairbairn ir Eric Anthony Sykes įgiję artimos kovos meno patirties judriose Šanchajaus gatvėse - buvusioje Britų imperijos kolonijoje. Filosofija, kurią jie įkvėpė kamandosams buvo paprasta: "žudyk arba būk nužudytas" ("Kill or get killed"!). Pirmieji peiliai, kuriais ką tik apginklavo specialias pajėgas buvo netinkami vykdyti kovines operacijas.

BC41 - peilis-kastetas, pagamintas remiantis Pirmojo pasaulinio karo modeliu, o peilis RBD - medžioklės peilis.

 BC 41.jpg

 

1940 metų lapkričio mėnesį Fairbairn ir Sykes pradėjo bendradarbiauti su įmone Wilkinson Sword. Jiems pavyko sudominti firmos John Wilkinson-Latham bosą sukurti naują kovinį peilį Britų armijai. Jau 1941 metų sausio mėnesį prasidėjo naujo durklo, pažymėto jo kūrėjų inicialais gamyba, trumpai tariant - durklas "F-S". Karo metu, be įmonės Wilkinson Sword šiuos, įvairių modifikacijų šaltuosius ginklus pradėjo gaminti ir kitos bendrovės.

 Fairbairn Sykes Durklas.jpg

Fairbairn Sykes Durklas T2 3.jpg

 Fairbairn Sykes Durklas Beaded.jpg

 Commando Knife Kanada.jpg

 Royal Navy Britanija.jpg

 

 

Parengė:

Vytautas

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...